MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Poznaniu: Poznańscy radni PiS żądają odwołania sesji rady miasta

Błażej Dąbkowski
Przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz w rozmowie z "Głosem" podkreśla, że choć do radnych rozesłano już informację o sesji, na bieżąco będzie śledził rozwój sytuacji związanej z pandemią.
Przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz w rozmowie z "Głosem" podkreśla, że choć do radnych rozesłano już informację o sesji, na bieżąco będzie śledził rozwój sytuacji związanej z pandemią. Waldemar Wylegalski
Poznańscy radni PiS chcą odwołania sesji rady miasta, która ma się odbyć 31 marca. - Uważamy, że decyzja ta jest błędna, nieuzasadniona i w obecnej sytuacji sprowadzająca poważne ryzyko zarażenia – nie tylko na osoby uczestniczące w sesji, ale także na wiele osób, z którymi uczestnicy sesji będą mieli w następnych dniach kontakt - tłumaczą.

Na ostatni dzień marca w Poznaniu zaplanowana została sesja rady miasta. W jej programie znalazły się takie punkty, jak głosowanie w sprawie ustalenia sieci szkół i określenia granic obwodów, składnia wniosków do klas pierwszych, czy ustalenia rozkładu godzin pracy aptek w mieście. Łącznie to sześć projektów uchwał.

Koronawirus w Poznaniu: Radni PiS uważają, że sesja to błędna decyzja

Poznańscy radni Prawa i Sprawiedliwości żądają jednak odwołania sesji. W tej sprawie wysłali pismo do przewodniczącego rady miasta Grzegorza Ganowicza. - Uważamy, że decyzja ta jest błędna, nieuzasadniona i w obecnej sytuacji sprowadzająca poważne ryzyko zarażenia – nie tylko na osoby uczestniczące w sesji, ale także na wiele osób, z którymi uczestnicy sesji będą mieli w następnych dniach kontakt - piszą radni.

Sprawdź także: Koronawirus w Poznaniu: Zakażone dziecko to 17-latka. Dziewczyna wróciła do domu, jej stan jest dobry

Według działaczy PiS przewodniczący rady Grzegorz Ganowicz z Koalicji Obywatelskiej po 16 marca nie kontaktował się z nimi. Cztery dni później otrzymali zawiadomienie o sesji, co było - jak twierdzą - sporym zaskoczeniem dla nich.

- Właśnie w tych dniach zmieniła się – i pogłębiła – sytuacja zagrożenia epidemicznego, a w piątek 20 marca ogłoszono stan epidemii w kraju. Obecnie wzywa się wszystkich obywateli do zdecydowanego unikania zgromadzeń, ograniczenia wszelkiej aktywności i – w miarę możliwości – przebywania w miejscu zamieszkania. W sobotę i niedzielę mieliśmy do czynienia z wyraźnym wzrostem liczby zakażeń i zachorowań - tłumaczą.

Dalej radni zaznaczają, że wśród nich znajduje się spora grupa osób, będących po 60. roku życia, przewlekle chorych i po operacjach, czyli będących w grupie wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. Według nich, projekty uchwał, które mają być poddane pod głosowanie 31 marca mogą poczekać.

- Pięć uchwał dotyczących spraw oświatowych nie musi być podjętych w określonym prawnie terminie (jedyny ustawowy termin podjęcia niektórych decyzji oświatowych minął z końcem lutego). Mogły też one być przygotowane i procedowane wcześniej – na przykład uchwała w sprawie planu sieci publicznych szkół podstawowych oraz określenia granic ich obwodów, o którą wielokrotnie pytaliśmy na posiedzeniu Komisji Oświaty i Wychowania - piszą.

Na koniec radni PiS przypominają, że przedstawiciele KO sami domagają się, by przełożono majowe wybory prezydenckie.

Koronawirus w Poznaniu: Będą zachowane środki bezpieczeństwa

Przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz w rozmowie z "Głosem" podkreśla, że choć do radnych rozesłano już informację o sesji, na bieżąco będzie śledził rozwój sytuacji związanej z pandemią.

- Jeśli dojdzie do sesji, zajmiemy się tylko pilnymi sprawami, o których przedstawienie poprosiłem wcześniej prezydentów - mówi. Przewodniczący zwraca uwagę, że podczas sesji mają zostać zachowane niezbędne środki bezpieczeństwa - radni otrzymają maseczki, mają siedzieć w bezpiecznej odległości od siebie, a przed wejściem na salę zostanie im zmierzona temperatura.

- Nie chcemy też, by pojawiła się publiczność, dlatego zachęcamy wszystkich, by mieszkańcy obrady śledzili za pośrednictwem strony internetowej. Obsługę również zmniejszymy, bo protokoły można przecież pisać z innego pomieszczenia - wyjaśnia.

Czytaj też: Koronawirus w Poznaniu: Punkty obsługi klienta Poznańskiego Centrum Świadczeń będą zamknięte do 27 marca. Wypłaty 500 plus niezagrożone

Grzegorz Ganowicz wyjaśnia też, że sesji nie można poprowadzić "zdalnie", bowiem nie pozwalają na to przepisy. - Ktoś mógłby zatem od razu zaskarżyć taką uchwałę, dlatego nie możemy ryzykować. Zwołanie sesji w tak trudnym czasie to oczywiście wielka odpowiedzialność za zdrowie, ale musimy też pamiętać, że mieszkańcy powierzyli nam zadania, z których powinniśmy się wywiązywać - podsumowuje.

W ostatnich dniach odbyły się sesje rad miasta w Warszawie, Krakowie, czy Łodzi. Na 26 marca zaplanowano również sesję w Lublinie.

ZOBACZ TEŻ:

Zmienią się godziny otwarcia sieci sklepów Biedronka. W sklepach będzie mogła też przebywać ograniczona liczba osób. To tylko część zmian, która zostanie wprowadzona do poniedziałku, 23 marca. Wszystko w trosce o pracowników i klientów w czasie, kiedy na całym świecie szaleje pandemia koronawirusa. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

Biedronka walczy z koronawirusem. Duże zmiany dla klientów i...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Sprawdź też:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski