Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Poznaniu: Przekładane sprawy, pilne zlecenia i dezynfekcja pomieszczeń. Tak notariusze radzą sobie z koronawirusem

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Jak notariusze radzą sobie w czasach koronawirusa?
Jak notariusze radzą sobie w czasach koronawirusa? mat. prasowe
Realizacja tylko najważniejszych transakcji, przekładanie wielu spotkań na inny termin oraz dezynfekcja pomieszczeń - w taki sposób radzą sobie poznańscy notariusze, którzy wykonują swój zawód w czasach koronawirusa. Jak mówią, chociaż wiele spraw można przełożyć na inny termin, są takie, które muszą zostać zrealizowane w określonym czasie nawet w okresie panowania koronawirusa.

Rozprzestrzeniający się koronawirus spowodował wielkie zmiany w naszym codziennym życiu. Dotyczy to również pracy prawników, prokuratorów, sędziów, radców prawnych czy notariuszy. Część z nich zawiesiła swoją działalność na czas koronawirusa, znacząco ją ograniczyła lub zmieniła sposób kontaktu z klientami.

Sprawdź też:

Są jednak sprawy, dotyczące głównie terminowości umów, które muszą być zrealizowane. W takich przypadkach notariusze starają się zachować najwyższe środki ostrożności podczas bezpośredniego kontaktu z daną osobą.

Zobacz też: Koronawirus w Wielkopolsce: Kierowcy znanej firmy meblarskiej zwolnieni po odmowie wyjazdu za granicę? Prezes firmy: "Sami rozwiązali umowy"

Niezbędnym elementem działań każdego notariusza jest bezpośredni kontakt z interesantami, w tym stwierdzenie tożsamości przybywających, przekonanie się, że osoby te są pełni władz umysłowych, są świadome oraz jakie podejmują decyzje majątkowe.

Dlatego też notariusze nie są w stanie zdalnie przeprowadzić czynności związanych z obrotem nieruchomościami, sprawami spadkowymi czy ważnych transakcji spółek.

Sprawdź też:

- W wielu przypadkach interesanci i sami notariusze ograniczają działania, rekomendując odłożenie na czas późniejszy transakcji, które mogą poczekać. Zauważamy dobre praktyki i rozumienie obecnej sytuacji, a podejmowane przez notariuszy działania mają na celu minimalizowanie ryzyka zarażenia. Szanujemy i rozumiemy obawy i niepokój wszystkich – mówi dr Andrzej Rataj, Prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

W przypadku konieczności spotkania notariusze starają się zachować szczególne środki ostrożności wobec interesantów i współpracowników, np. pozostając w odpowiedniej odległości od innych osób, czy pilnując dezynfekcji pomieszczeń i przedmiotów, z którymi mają styczność osoby odwiedzające kancelarie.

Sprawdź też:

- Sytuacja osób, które w najbliższym czasie mają podpisać umowę, np. na zakup mieszkania, czy innej czynności związanej z uruchomieniem kredytu, a która wymaga wizyty u notariusza - z punktu widzenia prawa cywilnego - jest rzeczywiście skomplikowana. Wskazania dotyczące pozostania w domu nie zawsze można jednoznacznie rozumieć jako „siłę wyższą”. Nie zawsze bowiem subiektywne odczucie zagrożenia skutkować musi zwolnieniem od odpowiedzialności za brak wywiązania się z kontraktu. W efekcie wiele podmiotów z ostrożności pragnie przystąpić do realizacji zawartych kontraktów i swoje zobowiązania wypełnić - mówi notariusz Michał Wieczorek rzecznik prasowy Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Czytaj też: Koronawirus: Birma lepiej przygotowana od Polski? Kontrola na lotnisku to fikcja. "Jeśli ktoś ma koronawirusa, to może go roznieść wszędzie"

W niektórych przypadkach istnieje możliwość dokonania czynności notarialnej poza siedzibą kancelarii, np. w domu, szpitalu czy firmie klienta, a to pod warunkiem zaistnienia szczególnych okoliczności lub też, gdy wymaga tego charakter czynności notarialnej.

ZOBACZ TEŻ:

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Czapury pod Poznaniem - tu mieszkała pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Czy mieszkańcy nie obawiają się epidemii?

od 16 lat

Sprawdź też:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski