Koronawirus w Wielkopolsce: Kiedy rozpocznie się wygaszanie szpitali jednoimiennych zakaźnych w Wielkopolsce?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
W Polsce działają obecnie 22 jednoimienne szpitale, przeznaczone do leczenie chorych na Covid-19, z czego w Wielkopolsce znajdują się dwa: przy Szwajcarskiej w Poznaniu i w Wolicy pod Kaliszem.
W Polsce działają obecnie 22 jednoimienne szpitale, przeznaczone do leczenie chorych na Covid-19, z czego w Wielkopolsce znajdują się dwa: przy Szwajcarskiej w Poznaniu i w Wolicy pod Kaliszem. Łukasz Gdak
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia w najbliższym czasie rozpocznie się wygaszanie szpitali jednoimiennych zakaźnych. Już w niedzielę zmiany rozpoczną się w szpitalu w Kaliszu. W planach jest całkowite przywrócenie Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.
wielkopolskie
  • Zakażonych440 669
    + 2 424
  • Zmarło9 589
    + 1

6. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

W Polsce działają obecnie 22 jednoimienne szpitale, przeznaczone do leczenie chorych na Covid-19, z czego w Wielkopolsce znajdują się dwa: przy Szwajcarskiej w Poznaniu i w Wolicy pod Kaliszem. Są także oddziały w innych szpitalach wojewódzkich, które zostały wyłączone do leczenia zakażonych koronawirusem.

Czytaj: Wsparcie już nie tylko dla szpitali, ale także domów pomocy społecznej. Pilnie potrzebne są osoby, które skoordynują pomoc dla DPS

Łącznie w tych placówkach hospitalizowanych jest ok. 200 pacjentów.

Jednak zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia w najbliższych tygodniach szpitale jednoimienne mają być wygaszane. Ma się to odbywać stopniowo i etapowo.

Wygaszanie szpitali zakaźnych w Wielkopolsce

Jak to będzie wyglądało w Wielkopolsce i czy wszystkie szpitale jednoimienne zostaną wygaszone?

- W obu szpitalach dziś mamy zajętych ok. 20 procent wszystkich dostępnych łóżek. Planujemy uwolnienie 134 miejsc w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu już po 1 czerwca - mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Chociaż zmiany mają się rozpocząć od 1 czerwca, niektóre oddziały szpitalne w szpitalach wojewódzkich leczące dziś chorych na Covid-19 już w najbliższych dniach zostaną wygaszone.

- Od niedzieli szpital w Kaliszu przestanie całkowicie leczyć chorych na Covid-19. 14 łóżek na oddziale zakaźnym na nowo zostanie przywróconych dla pacjentów leczących się na inne choroby zakaźne - dodaje Marta Żbikowska, rzeczniczka wielkopolskiego oddziału NFZ.

Szpital w Wolicy całkowicie przestanie być jednoimienny

Z kolei Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy ma zostać całkowicie uwolniony i na nowo leczyć wszystkich chorych. Wstępna data zmiany to także 1 czerwca.

- Jeśli chodzi o Szpital w Wolicy uwolnimy go w całości. Jednocześnie wszystkich pacjentów, którzy wciąż tam są będziemy transportowali do szpitala w Poznaniu. Poznański szpital będziemy z kolei uwalniali etapowo, bez podziału na strefę brudną i czystą - tłumaczy wojewoda wielkopolski.

W przypadku, gdyby doszło do nawrotu pandemii jesienią, jak przewidują niektórzy epidemiolodzy, wojewoda zapewnia, że pracownicy szpitala w Poznaniu przy Szwajcarskiej są w stanie przekształcić na nowo placówkę do leczenia chorych na Covid-19.

ZOBACZ TEŻ:

Rząd znosi kolejne zakazy związane z pandemią koronawirusa. Znamy również kilkuetapowy plan odmrażania polskiej gospodarki.  Sprawdź, co się zmieniło i jak wygląda plan powrotu do normalności w Polsce.Przejdź dalej i sprawdź --->

Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło

Największym sprzymierzeńcem koronawirusa jest bez wątpienia ludzka głupota i nieodpowiedzialność. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe przykłady bezmyślnych zachowań, które sprzyjają rozwijaniu się epidemii. Zobaczcie przykłady ---->

10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...

Sprawdź też:

Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie