- Zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania koronowirusa wymaga podjęcia szybkich działań właśnie teraz - na wczesnym etapie, kiedy istnieje jeszcze możliwość wpływu na tempo i zasięg jego transmisji. W tym celu Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.
Jednym z pierwszych posunięć jest skierowanie terytorialsów do zadań wsparcia służb lotniskowych: wytypowano obecnie ponad 300 żołnierzy WOT, którzy skierowani będą do zadań na terenie lotnisk w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Modlinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.
- Jesteśmy przygotowani, jeśli tylko dostaniemy sygnał, będziemy nieść pomoc w porcie lotniczym Ławica – mówi ppor. Anna Jasińska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Oprócz zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, żołnierze WOT-u będą w zależności od swojego przygotowania zawodowego pracować jako ratownicy medyczni czy lekarze, a jednym z zadań będzie m.in. mierzenie temperatury pasażerom. I jeszcze – co ma dziś szczególne znaczenie – żołnierze będą informować o zaleceniach związanych z profilaktyką antywirusową.
Żołnierzom przydzielone będzie też gromadzenie i segregowanie kart lokalizacyjnych wszystkich pasażerów przylatujących do Polski.
- Dowódcy Brygad Obrony Terytorialnej pozostają w kontakcie z wojewodami, a oficerowie łącznikowi OT zostali oddelegowani do ministerstwa zdrowia, by od razu koordynować działania – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Obrony Terytorialnej. - Na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy straży granicznej na sześciu punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest wsparcie transportowe. Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb – zakupów czy transportu.
ZOBACZ TEŻ:
W Biedronce jak w szpitalu! Sieć sklepów wprowadziła duże zm...
Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!
Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...
Sprawdź też:
Czapury pod Poznaniem - tu mieszkała pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Czy mieszkańcy nie obawiają się epidemii?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?