Korzystanie z telefonu podczas jazdy. Rośnie liczba mandatów

  Korzystanie z telefonu podczas jazdy. Rośnie liczba mandatów

  (ip)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Korzystanie z telefonu podczas jazdy. Rośnie liczba mandatów
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Ponad 23 miliony złotych kary zapłacili polscy kierowcy w 2015 roku za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. W sumie policjanci 118 tysięcy razy nakładali mandaty lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu. To nieco więcej niż w roku 2014 i blisko 25 procent więcej niż w 2013.
  Przepisy precyzyjnie wskazują sposób, w jaki można posługiwać się telefonami komórkowymi podczas jazdy. Art. 45 ust 2 pkt 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi: "Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Oznacza to, że jedyną możliwością na legalną rozmowę w trakcie prowadzenia auta jest stosowanie zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących.

  Mimo tak precyzyjnego zapisu z roku na rok rośnie liczba sporządzonych wniosków o ukaranie do sądu i nałożonych mandatów za to właśnie wykroczenie.
  W 2012 r. to 27 589 ukaranych za korzystanie z telefonu podczas jazdy. Rok później liczba kierowców wzrosła do 89 143. A w roku 2015 było to już ponad 118 tysięcy. Podane liczby, to mandaty i skierowane wnioski o ukaranie do sądu. Zestawienie nie ujmuje pouczeń stosowanych przez Policjantów.

  Jak przekonują eksperci, w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie. A samo odbieranie połączenia rozprasza kierowcę na około pięć sekund. - W tym czasie, przy prędkości 100 km na godzinę, samochód może pokonać nawet 140 metrów – mówi kierowca wyścigowy, Maciej Dreszer. – W ciągu 12 sekund, a tyle średnio zajmuje prowadzącemu sprawne napisanie krótkiego SMS-a, auto jadące 100 km na godzinę, przejeżdża aż 330 metrów. W tym czasie niemal nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się na drodze – zauważa.

  Ponadto w trakcie rozmowy przez komórkę zdecydowanie zawęża się pole widzenia, wydłuża się czas reakcji, a tor jazdy staje się nierówny. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC. Przedstawione wyniki pokazują, że kierowca rozmawiający przez telefon czy piszący SMS-y może reagować w czasie prowadzenia auta tak samo, jak osoba, która ma prawie promil alkoholu we krwi. Ze sporządzonego raportu wynika również, że ponad połowa polskich kierowców rozmawia przez telefon komórkowy w czasie jazdy samochodem, z czego 67 proc. robi to trzymając telefon przy uchu.

  Jednak telefon służy kierowcom nie tylko do rozmawiania – 27 proc. respondentów czyta wyświetlane na ekranie komórki treści, 18 proc. pisze SMS-y i e-maile, a 7 proc. badanych korzysta z nawigacji w swoim telefonie. - Warto pamiętać, że zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu trzymanego w ręku nie ogranicza się jedynie do prowadzenia rozmów telefonicznych - mówi komisarz Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach. - Dotyczy on również wysyłania wiadomości SMS czy przeglądania stron internetowych. Nawet ustawianie nawigacji odwraca naszą uwagę od sytuacji na drodze, więc dla bezpieczeństwa lepiej jest na chwilę zjechać na pobocze – wyjaśnia.

  Liczba nałożonych mandatów i skierowanych wniosków do sądu za korzystanie z telefonu podczas jazdy, w podziale na województwa:

  mazowieckie – 26159
  małopolskie – 14798
  wielkopolskie – 10351
  zachodniopomorskie – 8628
  śląskie- 7718
  łódzkie – 7361
  pomorskie - 6910
  kujawsko - pomorskie - 6622
  dolnośląskie – 6554
  podkarpackie - 6172
  lubelskie – 4924
  lubuskie – 2974
  warmińsko - mazurskie - 2541
  podlaskie - 2496
  świętokrzyskie - 1952
  opolskie - 1945

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TELEFON

  Ad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  20 lat temu nie było takiej pozycji w taryfikatorze mandatów ,więc nie było i wpływów. Dzięki upowszechnieniu się technologii komórkowej Państwa i Urzędy zarabiają coraz więcej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  radze myśleć

  Dariusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  to są mandaty na własne życzenie kierowców. Za uchwyt, czy sluchawke nikt mandatu nie dostanie a to jest jednak sprawa bezpieczeństwa. W czasie jazdy mam włączony telefon i umocowany w uchwycie bo...rozwiń całość

  to są mandaty na własne życzenie kierowców. Za uchwyt, czy sluchawke nikt mandatu nie dostanie a to jest jednak sprawa bezpieczeństwa. W czasie jazdy mam włączony telefon i umocowany w uchwycie bo czesto korzystam z ostrzegacza drogowego (Yanosik), a połączenia odbieram na głosniku. Chyba kazdy chce bezpiecznie przebyć trase, no chyba ze się mylęzwiń

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY