Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korzystasz ze smartfona lub tabletu przed snem? Narażasz się na bezsenność!

Jon Ungoed-Thomas
Odłóż smartfona czy tablet na kilka godzin przed pójściem do łóżka, bo zakłócisz sobie sen
Odłóż smartfona czy tablet na kilka godzin przed pójściem do łóżka, bo zakłócisz sobie sen pixabay.com
Brytyjski rząd kontynuuje kampanię, która zachęca osoby w średnim wieku, by więcej spały. Do takiej kampanii zachęciły wyniki badań, które wykazały, że istnieje związek między brakiem snu a otyłością, chorobami serca i cukrzycą.

Brytyjski rząd kontynuuje kampanię, która zachęca osoby w średnim wieku, by więcej spały. Do takiej kampanii zachęciły wyniki badań, które wykazały, że istnieje związek między brakiem snu a otyłością, chorobami serca i cukrzycą.

Współczesna obsesja na punkcie korzystania z internetu, nawet w łóżku, skróciła czas, jaki poświęcamy na sen.

Naukowcy ostrzegają więc, że brak snu to „tykająca bomba” dla zdrowia populacji. Jako najczęstsze powody niedosypiania podaje się rosnące korzystanie ze smartfo-nów i laptopów w łóżku oraz pracę w systemie zmianowym.

Jeden z badaczy zaangażowanych w kampanię, Adrian Williams, profesor medycyny snu z fundacji Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust w Londynie, przekonuje, że mamy już przekonujące dowody na to, że brak snu wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi.

Williams zauważył, że coraz więcej ludzi cierpi na zaburzenia snu, takie jak zespół bezdechu sennego (zaburzenia oddechu podczas snu). - Ludzie na ogół nie śpią wystarczająco długo, a długość snu od lat się skraca.

Organizacja Public Health England zachęca więc dorosłych w wieku 40-60 lat, by poprawili jakość swojego snu. Prozdrowotna kampania informacyjna, pierwsza tego rodzaju, trwa już w najlepsze.

Oprócz wydłużenia snu, zachęca się ludzi także do wprowadzenia zmian w stylu życia, np. rzucenia palenia, zwiększenia aktywności fizycznej czy poprawy diety. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Surrey wykazało, że wystarczy przez tydzień codziennie spać krócej niż sześć godzin, by w ponad 700 genach - w tym tych odpowiedzialnych za odporność i kontrolowanie stanów zapalnych - doszło do zmian. Efekt może tłumaczyć, dlaczego brak snu wiąże się z problemami zdrowotnymi.

Derk-Jan Dijk, profesor snu i psychologii z Uniwersytetu Surrey, z zadowoleniem przyjął zainteresowanie osobami w średnim wieku. - To właśnie ta grupa ma największe deficyty snu, prawdopodobnie z powodów zawodowych i rodzinnych - powiedział. - Zachęcamy ludzi, by rzucili palenie i więcej się ruszali, ale do tej pory zapominaliśmy o śnie.

Dijk zauważa, że popularność gadżetów do monitorowania aktywności fizycznej stwarza doskonałą okazję, by analizować jakość snu światowej populacji.

Badanie opublikowane na łamach „European Journal of Preventive Cardiology” w 2013 roku dowodziło, że siedem i więcej godzin snu na dobę przynosi korzyści tym, którzy prowadzą zdrowy tryb życia.

Ci, którzy ćwiczyli, zdrowo się odżywiali, nie palili i pili alkohol w małych ilościach, byli o 67 proc. mniej narażeni na śmierć z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, ale u tych, którzy oprócz tego spali wystarczająco długo, ryzyko obniżyło się o 83 proc. Inne badania wykazały, że niedosypianie wiąże się ze zwiększeniem zagrożenia dla zdrowia, w tym nadciśnieniem, atakami serca i depresją.

Korzystanie ze smartfo-nów i tabletów może utrudniać dobry sen. Badania wskazują, że u osób, które na cztery godziny przed snem używają tych gadżetów, obniża się poziom melatoniny, czyli hormonu wywołującego senność, dłużej zajmuje im zapadnięcie w sen, a jego jakość jest niższa.

Gianna Saccomani z Teddington w Londynie mówi, że czasami budzi się o 4 nad ranem i przez godzinę lub dłużej używa smartfona. - Stresujesz się, więc nie możesz zasnąć. Koło się zamyka. Gdy się nie wyśpię, rano czuję się źle - dodaje 53-latka.

Profesor Jim Horne, założyciel Centrum Badania Snu przy Uniwersytecie Loug-hborough, wątpi, by kampania zachęcająca do dłuższego spania przyniosła większe korzyści populacji, bo ludzie narzekają na brak snu od czasów wiktoriańskich. Badacz dodał, że nie ma „przekonujących dowodów” na to, że śpimy mniej niż nasi przodkowie. - Konieczne jest poszerzenie wiedzy o tym, co dzieje się podczas snu, ważna jest nie długość, ale jego jakość - powiedział. - Są ludzie, którzy śpią 10 godzin na dobę,

- Dorośli ludzie mogą zrobić wiele, by poprawić jakość życia - zachęca Lily Makurah z Public Health England. - Sen to jedna z tych rzeczy, ale ważny jest też wysiłek fizyczny, ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Korzystasz ze smartfona lub tabletu przed snem? Narażasz się na bezsenność! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski