Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół nie wycofuje się z roszczeń wobec Poznania. Na razie zrezygnowała zaledwie... jedna parafia. Urząd przedłuża postępowanie

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Poza działką Targów o wielkości 1,5 ha, chodzi jeszcze o nieruchomość położoną przy ul. Za Bramką 3 (w budynku znajduje się m.in. Poznańskie Centrum Świadczeń), o którą stara się parafia farna oraz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, przy  Placu Kolegiackim (skwer o powierzchni blisko 600 mkw.) oraz tereny nadmaltańskie (18,6 ha), których domaga się spółka Święty Wojciech Dom Medialny.
Poza działką Targów o wielkości 1,5 ha, chodzi jeszcze o nieruchomość położoną przy ul. Za Bramką 3 (w budynku znajduje się m.in. Poznańskie Centrum Świadczeń), o którą stara się parafia farna oraz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, przy Placu Kolegiackim (skwer o powierzchni blisko 600 mkw.) oraz tereny nadmaltańskie (18,6 ha), których domaga się spółka Święty Wojciech Dom Medialny. Grzegorz Dembinski
Starostwo powiatowe w Poznaniu musiało przedłużyć postępowania dotyczące kościelnych roszczeń wobec miasta. Do tej pory postanowiła z nich zrezygnować tylko jedna poznańska parafia.

Pod koniec października prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował, że dwie poznańskie parafie wysunęły roszczenia dotyczące terenu należącego do Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka jest na ukończeniu

Chodziło o parafie pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa (poznańska fara) i pw. Św. Marcina. Działki znajdujące się u zbiegu ulic Bukowskiej, Grunwaldzkiej i Święcickiego zgodnie z rynkową wyceną mogą być warte nawet 150 mln zł.

Roszczenia Kościoła? To cios poniżej pasa

Tomasz Kobierski, prezes MTP w rozmowie z "Głosem" przyznawał wtedy, że roszczenia odebrał jako "cios poniżej pasa".

– To nie czas, by osłabiać jeszcze bardziej spółkę w czasie pandemii, która broni nie tylko swojego biznesu, ale także hotelarzy, lotniska Ławica i całego miasta. Spełnienie żądań Kościoła zabiłoby wszystkie miastotwórcze inicjatywy targów, począwszy od remontu Areny, aż po otwarcie terenów targowych na miasto, czyli przebudowę parkingu i placu pomiędzy pawilonami 2 i 12

– przestrzegał T. Kobierski.

Czytaj więcej: Wracają roszczenia Kościoła. Spór o działki w Poznaniu to nie krótka rozprawa między wójtem a plebanem. Komentarz: "To cios poniżej pasa"

Jeszcze w listopadzie okazało się, że parafia farna postanowiła odstąpić od roszczeń. – Niestety nic nam nie wiadomo o tym, by także druga parafia postanowiła się ich zrzec – mówi prezes MTP. Postępowania w sprawie roszczeń restytucyjnych wobec Targów i miasta toczą się przed starostą poznańskim.

– Tam, gdzie miasto jest właścicielem terenu nie może orzekać we własnej sprawie. Dlatego to starostwo, które zostało wyznaczone przez wojewodę wszczyna postępowania, a następnie szuka i weryfikuje wszystkie dokumenty związane ze sprawą – tłumaczy Krystyna Gola, dyrektor Wydziału Nieruchomości w starostwie powiatowym.

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

Postępowania przedłużone

Od ubiegłego roku w urzędzie prowadzonych było pięć postępowań dotyczących kościelnych roszczeń. Po tym, jak parafia farna zrezygnowała z terenów należących do MTP zostały więc cztery. Nic jednak nie wskazuje na to, by miały się szybko zakończyć.

– Musieliśmy przedłużyć postępowania, ponieważ nie możemy ich zakończyć przed otrzymaniem i analizą wszystkich dokumentów z Archiwum Państwowego

– zaznacza Krystyna Gola. Najprawdopodobniej zakończą się one w połowie roku.

Sprawdź także: Kościół żąda zwrotu ziemi od miasta. O jakie działki w Poznaniu chodzi?

Poza działką Targów o wielkości 1,5 ha, chodzi jeszcze o nieruchomość położoną przy ul. Za Bramką 3 (w budynku znajduje się m.in. Poznańskie Centrum Świadczeń), o którą stara się parafia farna oraz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, przy Placu Kolegiackim (skwer o powierzchni blisko 600 mkw.) oraz tereny nadmaltańskie (18,6 ha), których domaga się spółka Święty Wojciech Dom Medialny.

– W przypadku ulicy Za Bramką miasto złożyło już wniosek o umorzenie postępowania – informuje dyrektor Wydziału Nieruchomości.

Nieoficjalnie udało się nam dowiedzieć, że w przypadku działek znajdujących się zarówno na terenie MTP, jak i tych położonych na Starym Mieście istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo umorzenia postępowań. Inaczej sytuacja może wyglądać w stosunku do roszczeń spółki Święty Wojciech. Tu postępowanie będzie bardziej skomplikowane i czasochłonne, ponieważ na terenie nadmaltańskich dochodziło wywłaszczeń parceli.

Zobacz też:

Kluby w Poznaniu zawsze tętniły życiem. Gdzie kiedyś bawili się poznaniacy? Oto kultowe, nieistniejące już kluby, puby i dyskoteki we stolicy Wielkopolski. Zobaczycie je, klikając w galerię zdjęć powyżej. Jeśli macie zdjęcia z takich imprez, wyślijcie nam je mailem: wydawca@glos.com z tytułem KLUBY. Dołączymy wszystkie do historyczno-klubowej galerii w naszym serwisie!

Kluby i dyskoteki w Poznaniu, których już nie ma, a kiedyś b...

Na zdjęciu: wyburzanie kamienic przy ul. 27 Grudnia.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Tak wyglądał Poznań w PRL. Oto 50 wyjątkowych zdjęć. Zakręci...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski