MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kościoły znów zapełnią się wiernymi? Arcybiskup Gądecki apeluje do premiera Morawieckiego

D
Abp Stanisław Gądecki proponuje: 1 osoba na 9 metrów kwadratowych w kościele
Abp Stanisław Gądecki proponuje: 1 osoba na 9 metrów kwadratowych w kościele Marek Szawdyn/Polska Press
Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, skierował list do premiera Mateusza Morawieckiego. Apeluje w nim m. in. o bardziej spójne, proporcjonalne i sprawiedliwe kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach. Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy proponuje, by zmienić obecnie obowiązujące przepisy i uzależnić liczbę uczestników nabożeństw od powierzchni miejsca, w którym takowe się odbywa.

Szacunek i uznanie Kościoła w Polsce

List arcybiskupa Gądeckiego do Mateusza Morawieckiego rozpoczyna się od słów szacunku i uznania w stosunku do działań państwa Polskiego, sfokusowanych na ochronie zdrowia i życia obywateli podczas pandemii koronawirusa.

- Na szczególne uznanie zasługuje wysiłek podejmowany tak przez lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, innych pracowników służby zdrowia i służb sanitarnych, jak i przez służby mundurowe - napisał metropolita poznański.

Trudna sytuacja dla Kościoła

Według Stanisława Gądeckiego ostatni czas był dla całego Kościoła Katolickiego bardzo trudny. Zwłaszcza, że restrykcje przypadły na okres wyjątkowy dla każdego katolika, czyli Wielki Post, Triduum Pachalne i oktawę Wielkiej Nocy. Arcybiskup zapewnił o pomocy duchowej i materialnej ze strony Kościoła w Polsce. Do modlitwy stanu duchownego, osób konsekrowanych i wiernych dołączyło także wsparcie świadczone przez Caritas, zgromadzenia zakonne i wolontariuszy.

Odwilż

Sygnały o stopniowym znoszeniu rządowych ograniczeń dotarły także do hierarchów kościelnych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wykorzystał tę okazję, by zwrócić premierowi Mateuszowi Morawieckiemu uwagę możliwość zmiany przepisów, ograniczających udział wiernych w nabożeństwach religijnych. Obecnie rządowe zalecenia zabraniają uczestniczenia w nabożeństwie grupie wiernych powyżej pięciu osób.

- Chciałbym zwrócić uwagę – dodał w liście metropolita poznański – na potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów.

Propozycja arcybiskupa Gądeckiego

Przewodniczący KEP przedstawił premierowi swoją propozycję zmiany przepisów. Chce, by od 20 kwietnia do odwołania w budynkach i innych obiektach kultu religijnego w trakcie sprawowania czynności lub obrzędów mogła przebywać jedna osoba na każde 9 metrów kwadratowych danego obiektu. Przepis nie obejmowałby:

  • osób sprawujących czynności lub obrzędy
  • osób posługujących w ich trakcie
  • pracowników zakładów i domów pogrzebowych w przypadku pogrzebów
Trwa głosowanie...

Popierasz propozycję arcybiskupa Gądeckiego?

List arcybiskupa Gądeckiego kończy się słowami:

Ufam, że dzięki wysiłkom wszystkich Polaków, uda się ochronić zdrowie i życie wielu z naszych rodaków, a sytuacja, którą przechodzimy umocni naszą jedność i uczyni nasze społeczeństwo jeszcze bardziej solidarnym i silnym.

źródło: episkopat.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski