Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosiarka automatyczna, czyli robot, który skosi trawnik za Ciebie. Modele, ceny, zasada działania

AM
Kosiarki automatyczne można było oglądać na tegorocznych targach Gardenia
Kosiarki automatyczne można było oglądać na tegorocznych targach Gardenia Agnieszka Mozolewska
Robot koszący działa podobnie jak automatyczny odkurzacz - porusza się samodzielnie, kosząc trawnik na zaprogramowanym fragmencie terenu. Na rynku jest już dostępnych wiele modeli takich wygodnych kosiarek. Ile kosztują i czym się różnią?

Decydując się na zakup robota koszącego, należy przygotować się na wydatek nie mniejszy niż 3 tys. zł. Kwota może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, zależnie od tego, jak zaawansowany technologicznie będzie nasz robot. Taką kwotę warto wydać, jeśli jesteśmy właścicielami trawnika o dużej powierzchni, w przypadku mniejszych ogrodów warto przemyśleć, czy robot jest nam potrzebny.

Czytaj też: Oto antysmogowe rośliny do twojego domu. Pomagają oczyszczać powietrze

Wybór kosiarek automatycznych jest naprawdę duży. Zakup robota można porównać do kupowania samochodu. Roboty koszące różnią się rozmiarem kół, ostrzy, czy regulacją wysokości koszenia trawy.

- W przypadku robotów koszących to nie powierzchnia jest pierwszym parametrem, na który powinniśmy patrzeć. Istotne są właściwości jezdne, poziom skomplikowania ogrodu, technologia oraz to, czy chcemy, żeby robot miał funkcję tworzenia map, a także, czy mamy mieć z nim łączność za pomocą systemu GPS. Dodatkowo robot może mieć funkcję antykradzieżową - mówi Marcin Kleszczewski z firmy Ambrogio Robot.

Ważne jest to, ile czasu nasz robot ma pracować. Może skosić trawę w trzy godziny, może również jeździć po naszym ogrodzie przez całą dobę.

Czytaj też: Jak stworzyć ogród terapeutyczny?

Czym droższy robot, tym więcej posiada dodatkowych funkcji. Są to m.in. czujnik deszczu, możliwość zabezpieczenia robota przed kradzieżą kodem PIN, kluczyk chroniący przed przypadkowym uruchomieniem przez dzieci albo zwierzęta, a także alarm informujący o nietypowych zdarzeniach, takich jak podniesienie czy przewrócenie podczas pracy. Droższe modele posiadają możliwość sterowania pracą robota z wykorzystaniem modułu GSM oraz posiadają funkcję mapowania ogrodu za pomocą GPS.

Przed zakupem warto zwrócić się o pomoc do sprzedawcy. Warto przekazać mu informacje na temat tego, jak dużą powierzchnię chcemy kosić, jak często chcemy to robić, a także czy, mamy w ogrodzie jakieś przeszkody np. oczko wodne.

Po zakupie robot musi zostać odpowiednio przygotowany do pracy. Trzeba mu wytyczyć obszar, na którym będzie pracował, za pomocą przewodu ograniczającego. Można go zainstalować samemu lub skorzystać z usługi montażu oferowanej przez producenta robotów. Fachowe przygotowanie systemu obejmuje często montaż robota, konfigurację i projekt stref koszenia.

Zobacz, jak wyglądają przykładowe modele robotów koszących:

Zobacz też:

Targi ogrodnictwa i architektury zwiastują co będzie modnego w tym sezonie - jakie gatunki roślin i kwiatów, w jakich kolorach? Kwiatowe inspiracje można zaczerpnąć na tegorocznej Gardenii i targach Special Days. Zobacz w galerii ----->

Gardenia 2019: Jakie kwiaty będą modne w tym sezonie? Jakie ...

Targi Gardenia 2019 - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski