MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszmar 12 dzieci w rodzinie zastępczej pod Wągrowcem. "Były bite i maltretowane". Wszystkie miały obrażenia na ciele

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Policjanci podjęli interwencję w związku ze zgłoszeniem od nauczycieli z przedszkola, którzy zauważyli na ciele dwójki dzieci w wieku 4 lat ślady. Mogły one sugerować, że była stosowana wobec nich przemoc.
Policjanci podjęli interwencję w związku ze zgłoszeniem od nauczycieli z przedszkola, którzy zauważyli na ciele dwójki dzieci w wieku 4 lat ślady. Mogły one sugerować, że była stosowana wobec nich przemoc. Waldemar Wylegalski
12 dzieci, które zostały odebrane z rodziny zastępczej spod Wągrowca, były bite i maltretowane - poinformował w czwartek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. U wszystkich dzieci lekarze stwierdzili obrażenia ciała. Dwójka 4-latków przebywa nadal w szpitalu. Pozostałe dzieci po badaniach trafiły do innych placówek opiekuńczych. O sprawie pierwszy napisał "Głos Wielkopolski".

12 dzieci odebranych z rodziny zastępczej w Łęgowie

W środę, 24 maja po południu rodzinie zastępczej z Łęgowa pod Wągrowcem odebrano 12 dzieci. Jak ustalił "Głos Wielkopolski", 8 dzieci było w pieczy zastępczej, a 4 to dzieci biologiczne małżeństwa prowadzącego dom.

Czytaj więcej: Policja odebrała 12 dzieci z rodziny zastępczej pod Wągrowcem. Rodzice zostali zatrzymani

- Policjanci podjęli interwencję w związku ze zgłoszeniem od nauczycieli z przedszkola, którzy zauważyli na ciele dwójki dzieci w wieku 4 lat ślady, które mogły sugerować, że była stosowana wobec nich przemoc. Policjanci, którzy pojechali na miejsce wraz z pracownikiem socjalnym, podjęli decyzję o tym, że dzieci zostaną przewiezione do wągrowieckiego szpitala na oddział dziecięcy - mówi Dominik Zieliński z wągrowieckiej policji.

I dodaje: - Dzieci zostały zbadane. Lekarze powiedzieli, że obrażenia, których doznały dzieci mogą świadczyć o tym, że dzieci mogły zostać uderzone przez inne osoby. O sprawie poinformowaliśmy sąd rodzinny oraz prokuraturę, która wszczęła śledztwo w tej sprawie.

W jakim stanie jest 12 odebranych dzieci?

- Wykonaliśmy tylko badanie lekarskie pozostałych dzieci, dwójka jest na oddziale. Po wykonaniu badania pediatrycznego, nie było potrzeby dalszej hospitalizacji. Dzieci zostały przekazane w trybie pilnym - przy koordynacji lokalnego gminnego ośrodka pomocy społecznej - do trzech innych rodzin zastępczych - mówi nam Przemysław Bury, dyrektor Szpitala Powiatowego w Wągrowcu.

- Dwójka dzieci - chłopiec i dziewczynka w wieku 4 lat - przebywa w szpitalu w Wągrowcu, czwórka - dwie dziewczynki (11 i 14 lat) i dwóch chłopców (w wieku 11 i 13 lat) przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Wągrowcu, czwórka - jedna dziewczynka (2 lata), trzech chłopców (niecałe 2 lata, 9 i 10 lat) w rodzinnym domu dziecka w Mieścisku, dwójka (10 i 12 lat) - w rodzinie o charakterze pogotowia rodzinnego w Kobylnicy. Nie wiadomo, jak długo dzieci pozostaną w tych placówkach - informuje rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Jarosław Władczyk.

U wszystkich dzieci lekarze stwierdzili obrażenia - otarcia i zasinienia.

- Ujawniono ślady przemocy fizycznej u wszystkich dzieci, także u najmłodszego 1,5 rocznego - zasinienia, otarcia na przedramieniu i stopie. Starszy chłopiec miał nawet obrzęk uda. Obrażenia nie były na tyle poważne, by wymagały hospitalizacji. W szpitalu na obserwacji pozostaje dwójka 4-latków - dodaje dyrektor Szpitala Powiatowego w Wągrowcu.

Zobacz też: Dwójka dzieci z obrażeniami ciała odebrana z rodziny zastępczej. Maluchy trafiły do szpitala. Są ofiarami przemocy domowej?

Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

Sprawą zajmują się też politycy.

- Dziś o godzinie 12 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego, zwołane przez wojewodę. Wiem, że chcą w nim uczestniczyć przedstawiciele ministerstwa rodziny i polityki społecznej, ale też wojewoda kujawsko-pomorski - dzieci pochodzą z tamtego terenu - powiedział nam Jarosław Władczyk.

Rodzina miała dobrą opinię

Zatrzymana rodzina od lat współpracuje z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle - informuje "Gazeta Pomorska". Choć byli mieszkańcami wsi pod Wągrowcem, zgłosili się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle nad Notecią. Chcieli zostać rodziną zastępczą.

- Takich rodzin ciągle brakuje. Wciąż ponawiamy apele, by chętni się zgłaszali – przyznaje Piotr Hemmerling, zastępca dyrektora PCPR w Nakle. Państwo P. przeszli niezbędne procedury i stali się rodziną zastępczą. Zamieszkali w Trzeciewnicy, bo w ich rodzinnym domu pod Wągrowcem konieczny był remont.

- Płaciliśmy za ich lokum w Trzeciewnicy – słyszymy w PCPR w Nakle. Rodzina miała dobrą opinię. Prowadzone kontrole nie wykazywały nieprawidłowości. W ciągu ostatnich lat dom państwa P. opuściło wiele dzieci. Nigdy nie było sygnałów, że dzieje się w nim coś niedobrego.

Czytaj też: Ukrainka oskarżona o okrutne znęcanie się nad dziećmi. "Nikogo już nie skrzywdzę"

- Oczywiście zdarzały się trudne sytuacje. Była jedna próba samobójcza, a także ucieczki, ale w takich rodzinach ucieczki nie są czymś wyjątkowym - informuje Piotr Hemmerling.

W nakielskim PCPR zaprzeczają, jakoby państwo P. uciekli pod Wągrowiec obawiając się kontroli. - To nieprawda, w ich przeprowadzce nie było żadnej sensacji. Wyremontowali dom i jakiś rok temu wrócili do swojej rodzinnej miejscowości – słyszymy.

W Nakle zaskoczenie

Jak dowiadujemy się - w takiej rodzinie kontrole są prowadzone praktycznie cały czas. Na stałe monitorują rodzinę dwie osoby Spotykają się też zespoły złożone z psychologa, pedagoga i nauczycieli i dokonują oceny sytuacji.

- Jesteśmy zaskoczeni tym, co się stało. Na pewno trzeba będzie sprawdzić, czy do przemocy rzeczywiście dochodziło. Zajmą się tym specjaliści - mówi Piotr Hemmerling.

Decyzję o losie dzieci z Łęgowa podejmie sąd

Piotr Hemmerling, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle Nad Notecią poinformował, że o dalszych losach dzieci z rodziny zastępczej z Łęgowa, które doznały przemocy fizycznej, zdecyduje Sąd Rejonowy w Wągrowcu.

Zastępca dyrektora PCPR w Nakle nad Notecią poinformował, że dzieci, które doznały przemocy mają zostać przesłuchane w prokuraturze w Wągrowcu, a następnie o ich losie zadecyduje wągrowiecki Sąd Rejonowy.

- Wnioskujemy, aby dzieci zostały umieszczone w naszych placówkach opiekuńczo-wychowawczych tzw. czternastkach w Szubinie i miejscowości Paulina koło Kcyni

- mówi Hemmerling.

Sztab kryzysowy

W związku ze zdarzeniem wojewoda wielkopolski zwołał sztab kryzysowy z udziałem m.in. wojewody kujawsko-pomorskiego oraz przedstawicieli samorządów z Wągrowca i Nakła nad Notecią. Wojewoda powiedział, że o losie dzieci zdecyduje sąd rodzinny. Do tego czasu wszystkie pozostaną na terenie powiatu wągrowieckiego. Według specjalistów są one w dobrym stanie psychicznym.

- Zgłaszającą o sprawie była pani pedagog z placówki oświatowej. Stwierdzono, że dzieci faktycznie posiadają obrażenia zewnętrzne. Podjęto działania, żeby przebadać pozostałe dzieci mieszkające w tym domu, podczas oględzin lekarskich stwierdzono obrażenia także u nich. Nie stwierdzono obrażeń wewnętrznych ani złamań. Dziesięcioro dzieci trafiło do placówek opiekuńczych na terenie powiatu wągrowieckiego. Dwójka czterolatków przebywa na obserwacji w szpitalu

– powiedział.

Wojewoda powiedział, że o losie dzieci zdecyduje sąd rodzinny. Do tego czasu wszystkie pozostaną na terenie powiatu wągrowieckiego.

- Dzieci są zaopiekowanie. Wszystkie są objęte wsparciem psychologicznym. Od samego początku tych działań jestem w kontakcie z MRiPS oraz z wojewodą kujawsko-pomorskim

– poinformował.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że rodzinny dom dziecka, którego dotyczy sprawa jest prowadzony w Wielkopolsce, ale działa pod auspicjami samorządu nakielskiego.

- Ósemka z tych dzieci podlega zaopiekowaniu przez starostę nakielskiego i jego służby. One mają już zapewnione miejsca na terenie powiatu nakielskiego. Aby mogły być tam przewiezione – musi być decyzja sądu

– powiedział.

W naszej galerii prezentujemy zdjęcia i nazwiska osób poszukiwanych przez polską policję w związku z zabójstwem. Część z nich zabiła swoje ofiary ze szczególnym okrucieństwem. Niektórzy zbezcześcili potem zwłoki.Kojarzysz twarz któregoś z nich? Wiesz, gdzie mogą przebywać? Koniecznie skontaktuj się z policją. Numery telefonów i adresy mailowe znajdziesz w opisach zdjęć. Zdjęcia i dane poszukiwanych pochodzą z policyjnej bazy poszukiwani.policja.pl z dnia 4 kwietnia 2024 roku.Zobacz galerię najgroźniejszych przestępców w Polsce. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Tak wyglądają najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Są brutalni...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski