Koszykarki Enei AZS Politechniki Poznań postraszyły lidera z Gorzowa Wlkp. MUKS Poznań i Lider Swarzędz z cennymi zwycięstwami w I lidze

Alesia Sutton zdobyła 13 punktów i zwłaszcza w pierwszej połowie była motorem napędowym Enei AZS Politechniki w niedzielnym meczu z liderem EBLK Waldemar Wylegalski
Do Poznania przyjechał lider EBLK i po pierwszej kwarcie przegrywał różnicą 9 punktów. Potem jednak Enea z Gorzowa włączyła piąty bieg i pewnie zwyciężyła.

Alesia Sutton i jej koleżanki rozpoczęły niedzielny mecz z gorzowiankami z wysokiego C. Poznanianki świetnie broniły, a przede wszystkim imponowały skutecznością, bo w pierwszej części spotkania zdobyły aż 25 „oczek”.

W drugiej kwarcie przyjezdne zrozumiały, że z poznaniankami nie ma żartów i zaczęły punktową pogoń. Dopięły swego w samej końcówce pierwszej połowy, wychodząc na dwupunktowe prowadzenie.

Po zmianie stron przewaga lidera ekstraklasy nie podlegała już dyskusji. Zespół gości zacieśnił obronę i zneutralizował największe atuty podopiecznych Wojciecha Szawarskiego. Efekt był piorunujący, bo nasze koszykarki zdobyły tylko osiem punktów. W czwartej kwarcie do gry wkroczyły zmienniczki, które zaprezentowały się z dobrej strony, ale nie miały już wpływu na końcowy wynik spotkania.

Warto dodać, że w starciu gigantów EBLK górą były zawodniczki Polskiego Cukru AZS Lublin. Mistrzynie Polski z Polkowic mogą już odczuwać zmęczenie występami w Eurolidze.

W I lidze koszykarek wielkie emocje przeżyli kibice w hali w Swarzędzu. Lider potrzebował dogrywki, by ograć sąsiada w tabeli Koronę Kraków. Do cennego zwycięstwa swarzędzanki poprowadziły Magdalena Wojdalska i jej imienniczka Ratajczak.

Z kolei w I lidze koszykarzy Enea Basket Poznań zagrał dopiero w niedzielę późnym wieczorem ze Śląskiem II we Wrocławiu. Już w sobotę natomiast drugiej porażki w sezonie doznał HydroTruck Radom, przegrywając na wyjeździe z Dzikami Warszawa.
Radomianie nie stracili jednak pozycji lidera i mają dwa punkty przewagi nad SKS Starogard Gdański.

Wreszcie w ekstraklasie koszykarzy trzeci raz w sezonie pokonani z parkietu schodzili zawodnicy BM Stali Ostrów. Ekipa Andrzeja Urbana przegrała niespodziewanie w wyjazdowym meczu z beniaminkiem EBL, Sokołem Łańcut.

Najwięcej punktów dla wicelidera zdobyli, jego nowy nabytek, Josh Perkins (16) i Nemanja Djurisić (15).

Z innych wyników na uwagę zasługuje kolejna wygrana niepokonanego w tym sezonie Śląska Wrocław. Mistrzowie Polski tym razem pokonali u siebie Arkę Gdynia. Trzeci w tabeli, Trefl Sopot nie sprostał na wyjeździe warszawskiej Legii. Z kolei Spójnia Stargard znalazła sposób na Zastal Zielona Góra.

EBLK: Enea AZS Politechnika Poznań – Enea AZS Gorzów 66:89 (25:16, 19:30, 8:25, 14:18)
Enea AZS Politechnika: Sutton 13, Dodson 13, Popović 12, Skobel 7, Rymarenko 7, Żukowska 4, Jarecka 3, Dżochowska 3, Piechowiak 2, Piasecka 2.
Najwięcej dla Enei AZS: Senyurek 26, Wadoux 21, Smith 18.
Inne wyniki: Polski Cukier AZS Lublin – BC Polkowice 79:74, Zagłębie Sosnowiec – Energa Toruń 94:79, Polonia Warszawa – MKS Pruszków 79:65.
I liga koszykarzy: Miasto Szkła Krosno – WKK Wrocław 83:61, Żak Koszalin – Polonia Warszawa 84:85, Dziki Warszawa – HydroTruck Radom 79:66, Kotwica Kołobrzeg – Polonia Bytom 75:83, SKS Starogard Gdański – Start II Lublin 103:73, Decka Pelplin – AZS AGH Kraków 99:80.
I liga koszykarek: Lider Swarzędz – Korona Kraków 58:56 (11:16, 13:10, 8:10, 16:12, dogrywka 10:8)
Najwięcej dla Lidera: Wojdalska 14, Ratajczak 13, Ku biak 7.
RMKS Rybnik – MUKS Poznań 58:74 (17:20, 14:21, 16:10, 11:23)
Najwięcej dla MUKS: Klatt 16, Dymała 15, Błaszczak 14.
Energa Basket Liga: Sokół Łańcut – BM Stal Ostrów 70:67, Śląsk Wrocław – Arka Gdynia 87:80, Enea Astoria Bydgoszcz – King Szczecin 104:103, Spójnia Stargard – Zastal Zielona Góra 82:77, Legia Warszawa – Trefl Sopot 79:71, MKS Dąbrowa Górnicza – Twarde Pierniki Toruń 96:106.