Koszykarki Enei AZS Politechniki z ważnym zwycięstwem we Wrocławiu i play-off na wyciągnięcie ręki. Kapitalny debiut estońskiej skrzydłowej

30-letnia Estonka Mailis Pokk dopiero w piątek wzięła udział w pierwszym treningu poznanianek. Nie przeszkodziło to jej jednak rozegrać bardzo dobrych zawodów w niedzielę przeciwko Ślęzie we Wrocławiu Konrad Czapracki/Enea AZS Politechnika
Poznańskie akademiczki wygrały w niedzielę bardzo ważne spotkanie w ekstraklasie koszykarek. Zwycięstwem we Wrocławiu Enea AZS Politechnika praktycznie zapewniła sobie udział w play-off.

Ekipa Wojciecha Szawarskiego zrewanżowała się wrocławiankom za porażkę w Poznaniu i awansowała na piąte miejsce w tabeli EBLK.

Bardzo dobrze zaprezentowała się debiutantka w poznańskim zespole, czyli 30-letnia Estonka Mailis Pokk. Trener gości wystawił ją w pierwszej piątce i ta pokerowa zagrywka okazała się strzałem w dziesiątkę. Silna skrzydłowa, mająca za sobą występy w lidze francuskiej i niemieckiej, już w pierwszej połowie trafiła dwa razy za trzy punkty. Mimo że do zespołu dołączyła dopiero kilka dni temu grała tak jakby się z dziewczynami znała od kilku lat.

Do przerwy akademiczki przegrywały różnicą dwóch punktów. Straty odrobiły w trzeciej kwarcie, a w czwartej zagrały już koncertowo, pozbawiając gospodynie nadziei na zwycięstwo. Dwie trójki Agnieszki Skobel w pół minuty przesądziły sprawę, ale warto też podkreślić świetną postawę Amerykanek i młodej Aleksandry Żukowskiej, która zdobyła najwięcej punktów w sezonie. Jak zwykle też z dużym poświęceniem zagrała Jovana Popović. W sobotę Enea AZS podejmuje o godz. 18 AZS Lublin.

Trwa natomiast zła passa Enei Basket w I lidze koszykarek. Podopieczni trenera Przemysława Szurka doznali ósmej porażki z rzędu, ale mało kto się spodziewał, że znajdą sposób na pokonanie lidera w Radomiu. Poznaniacy powalczyli, choć ostatecznie musieli uznać wyższość HydroTrucku. W środę beniaminka czeka kolejne wyjazdowe starcie, tym razem z przedostatnią w tabeli Polonią Bytom. Do tego meczu nasi koszykarze muszą już przystąpić pod hasłem teraz albo nigdy...

W drugiej kolejce podopieczni Enea Basket ulegli u siebie HydroTruckowi dopiero po dogrywce. Można byłoby więc stwierdzić, że poznaniacy mają patent na lidera, gdyby nie feralne ostatnie minuty obu spotkań.

Na początku meczu pogubiła się obrona Hydrotrucku, a goście pokazali, że nie będą robić w Radomiu jedynie za statystów. Zaczęło się od 0:7, a po pięciu minutach Enea Basket miał już na koncie 20 punktów. W 8 minucie było już jednak 21:21. Po trójce Filipa Zegzuły gospodarze pierwszy raz wyszli na prowadzenie. W drugie kwarcie zespół z Radomia się rozkręcił i było już 35:27, ale poznaniacy nie odpuszczali i zrobiło się jeszcze przed przerwą 40:42.

Zegzuła nie zwalniał tempa również po zmianie stron. Dokładał kolejne punkty. Przewaga szybko urosła do 12 punktów, ale na rozpoczęcie ostatniej kwarty Hydrotruck miał sześć „oczek” więcej (79:73). Na moment przewaga stopniała do pięciu punktów, ale Hydrotruck grał bardzo konsekwentnie i nie pozwolił się dogonić.

EBLK: Ślęza Wrocław – Enea AZS Politechnika Poznań 65:82 (21:13, 16:22, 17:25, 11:22)
Najwięcej dla Ślęzy: Jones 21, Stefańczyk 16, Kurach 10.
Enea AZS: Dodson 19, Sutton 17, Pokk 16 Skobel 13, Żukowska 10, Popoović 6, Piechowiak 1.
Inny wynik: BC Polkowice – Enea Gorzów 90:75 (pierwsza porażka gorzowianek w sezonie)
I liga koszykarzy: Hydrotruck Radom – Enea Basket Poznań 95:89 (24:23, 29:23, 26:27, 16:16)
Najwięcej dla HydroTrucku: Zegzuła 29, Patoka 17, Zalewski 13.
Enea Basket: Tomaszewski 19, Ciechociński 14, Fiszer 11, Nowicki 10, Dymała 10, Jakubiak 9, Fraś 6.
Inne wyniki: Polonia Bytom – Żak Koszalin 86:107, Decka Pelplin – Politechnika Opolska 86:65, SKS Starogard – Polonia Warszawa 84:88, Dziki Warszawa – WKK Wrocław 95:100, GKS Tychy – PGE Turów Zgorzelec 66:76.
Młodzieżowy Puchar Polski koszykarek (do lat 19): Półfinał w Gdyni: GTK Gdynia – Enea AZS Szkoła Gortata Poznań 54:53, Enea AZS – Basket Bydgoszcz 73:54, UKS Trójka Żyrardów – Enea AZS 56:75;. Enea awansowała do turnieju finałowego z pierwszego miejsca. Półfinał w Gorzowie: Politech nika Gdańska – MUKS Poznań 78:56, Enea AZSAJP Gorzów – MUKS 33:66, MUKS – UKS Basket Aleksandrów Łódzki 72:79; MUKS awansował do turnieju finałowego z drugiego miejsca.