Koszykarki Enei AZS Poznań stoczyły wyrównany bój z jednym z gigantów ligi. Przegrały, ale pokazały, że trzeba się z nimi liczyć

Daria Marciniak (z lewej) zdobyła 12 punktów i była jedną z wyróżniających się zawodniczek w Enei AZS Fot. Archiwum Energa Basket Ligi Kobiet
Koszykarki Enei AZS zerwały już chyba definitywnie z tradycją niechlubnych porażek różnicą 40 czy nawet 50 punktów z gigantami naszej ligi. W sobotę mocno postraszyły byłe mistrzynie Polski z Polkowic. Ostatecznie przegrały trzema „oczkami”, ale po meczu, który stał na wysokim poziomie i miał w sobie ogromną dawkę emocji.

Zwycięstwo CCC zapewniło trafienie Aaryn Ellenberg-Wiley, na które nieskutecznie próbowały odpowiedzieć kolejno Daria Marciniak oraz Tiffany Brown.

Pierwsza połowa stała pod znakiem zaciętej walki. Po 20 minutach gry na prowadzeniu były przyjezdne 32:31. Po zmianie stron bardzo dobrze zaprezentowała się szczególnie na początku trzeciej kwarty Jovana Popović, która rzuciła w serii 9 „oczek”, co powiększyło prowadzenie do sześciu punktów w 24 minucie gry – 43:37. W 27 minucie Enea AZS prowadziła już 51:37, jednak „pomarańczowe” jeszcze przed zakończeniem trzeciej kwarty zdołały obrobić część strat.

Byłe mistrzynie Polski dogoniły poznanianki na 2 minuty i 36 sekund przed końcową syreną, gdy trafiła Julia Drop i doprowadziła tym do remisu po 63. Kolejne punkty były dziełem przyjezdnych, które ponownie były bliżej sprawienia dużej niespodzianki. Na minutę i 31 sekund przed końcową syreną trafiła Ellenberg-Wiley i było 65:66. Szansę na ponowne przełamanie wyniku miała Tiffany Brown, jednak jej próba była nieskuteczna. Zupełnie inaczej było w CCC, gdzie zza linii 6,75 m trafiła Hampton dając prowadzenie 68:66. Na 37 sekund przed zakończeniem tylko jeden celny rzut wolny trafiła Popović, a odpowiedź CCC była piorunująca – trafienie Ellenberg-Wiley, dające zwycięstwo 70:67.

– W końcówce zbrakło nam sił, co przełożyło się na skuteczność rzutową, która przez cały mecz była bardzo przyzwoita. Wiele dała nam zbiórka w ataku, ale w końcówce zabrakło punktów, mieliśmy zbyt długi przestój - powiedział po meczu trener Enei AZS, Grzegorz Zieliński.

Basket Liga Kobiet:
CCC Polkowice - Enea AZS Poznań 70:67 (15:16, 16:16, 17:21, 22:14)
Enea AZS: Davis 14 (17 zb), Popović 13, Marciniak 12, Stefańczyk 7, Parzeńska 7, Adamowicz 6, Brown 5, Nowicka 3.
Inne wyniki: AZS Politechnika Gdańska – Ślęza Wrocław 80:73, Basket Bydgoszcz – GTK Gdynia 80:61, Pszczółka AZS Lublin – Zagłębie Sosnowiec 86:68, Enea AZS AJP Gorzów – Energa Toruń 118:32.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani