Koszykówka: Falstart Stali i planowe zwycięstwa poznańskich drużyn

Radosław Patroniak, Krzysztof Maciejewski
Curtis Millage był najskuteczniejszym zawodnikiem Stali w meczu z Polskim Cukrem w Toruniu Fot. Archiwum TBL
Koszykarze Stali stoczyli wyrównany bój z wiceliderem TBL, ale ostatecznie przegrali. Zwycięstwa odniosły natomiast obie poznańskie ekipy w I lidze.

W swoim 19 meczu ligowym w obecnym sezonie, koszykarze BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski wysoko przegrali w środę nqa wyjeżdzie z jednym z czołowych zespołów TBL Polskim Cukrem Toruń. 69:78. Była to 10 porażka ostrowskiego zespołu w rozgrywkach.

Gospodarze byli faworytami spotkania i boiskowa rzeczywistość to potwierdziła, choć nie wiadomo jak potoczyłyby się losy meczu, gdyby nie fatalna w wykonaniu ostrowian pierwsza kwarta, którą torunianie wygrali różnicą 19 punktów 27:8.
Zaczęło się wprawdzie od prowadzenia podopiecznych trenera Zorana Sretenovicia, bo pierwsze punkty w meczu zdobył, Adrian Suliński, ale jak się później okazało, było to jedyne prowadzenie ostrowian w tym spotkaniu. Od trafienia Danny’ego Gibsona w 2.40 min. meczu miejscowi w okresie 40 sekund popisali się trzema kolejmymi „ trójkami” i potem systematycznie powiększali przewagę. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro w pierwszej kwarcie koszykarze Stali zdobyli zaledwie osiem punktów, a od stanu 15:8 w szóstej minucie nie poprawili już swego dorobku tracąc 12 „oczek” z rzędu. Torunianie w tej kwarcie imponowali skutecznością, a sześć „ trójek” zupełnie rozbiło gości z Ostrowa. Na szczęście tylko w tej kwarcie.

W ekipie trenera Sretenovicia zadebiutował w środę Piotr Niedźwiedzki, który uzyskał...7 punktów, wszystkie na początku drugiej kwarty. To on dał sygnał do odrabiania strat przez swój zespół. Ostrowianie faktycznie nie zamierzali rezygnować, jeszcze w pierwszej połowie zdołali nawet zbliżyć się do rywali na odległość 5 oczek, ale wszystkich strat nie odroblili choć na trzy minuty przed ostatnią syrena przegrywali tylko 67:70.

Gospodarze swoje zwycięstwo zawdzięczają głownie Gibsonowi oraz festiwalowi trójek. W zespole Stali na wyróżnienie zasłużyli wspomniany Piotr Niedżwiedzki oraz Curtis Millage, zupełnie zawiódł natomiast Alex Wangmene.
„Pierniki” ponownie okazały się lepsze od zespołu Stali, bo w Ostrowie torunianie także wygrali (75:64).

Natomiast w I lidze koszykarek planowe zwycięstwo odniosły rezerwy MUKS Poznań. W starciu z Karkonoszami Jelenia Góra podopieczne Iwony Jabłońskiej nie zachwyciły. Już do przerwy wypracowały 13-punktową przewagę i po zmianie stron spoczęły na laurach. W końcówce meczu zrobiło się nerwowo, bo rywalki doszły naszą ekipę na trzy punkty (56:53). Słynące z żelaznej defensywy poznanianki nie dały sobie jednak wydrzeć zwycięstwa i ostatecznie po trafieniu Alicji Szloser wygrały 58:53.

Bardzo dobre zawody w szeregach MUKS rozegrała Patrycja Klatt. W zdobywaniu punktów dzielnie ją wspierały Klaudia Gertchen, Zuzanna Puc i Alicja Szloser.

Z kolei poznańskie akademiczki rozegrały na wyjeździe zaległy pojedynek z ostatnią ekipą zaplecza ekstraklasy, drużyną AZS Uniwersytet Łódzki.

Po pierwszej wysoko wygranej kwarcie (7:16) ekipa Ryszarda Barańskiego w drugiej części spotkania wyraźnie spuściła z tonu, co najbardziej było widać po zdobyczy punktowej łodzianek, które dwukrotnie częściej trafiały do kosza. Wynik „trzymała” pod koszem Daria Marciniak, a na obwodzie Aleksandra Pietraszek. Przyjezdnym brakowało jednak płynności w grze, którą na początku sezonu gwarantowała Kinga Woźniak. Bez kontuzjowanej kapitan Enea AZS traci na wartości, ale trudno było się spodziewać, że będzie inaczej.

Dzięki zwycięstwu poznańskie akademiczki awansowały na trzecie miejsce w grupie B na zapleczu ekstraklasy.

TBL: Polski Cukier Toruń – BM Slam Stal Ostrów 78:69 (27:8, 16:24, 19:16, 16:21)
Polski Cukier: Gibson 25, Michalak 14, Wiśniewski 12, Sulima 10, Cummings 5, Kornijenko 5, Milosevic 4, Bochno 3.
Stal: Millage 20, Nikołow 12, Sroka 10, Niedźwiedzki 7, Suliński 7, Delaney 6, Ochońko 5, Wangmene 2.
I liga koszykarek: MUKS II Poznań – Karkonosze Jelenia Góra 58:53 (13:10, 25:15, 11:11, 9:17)
Najwięcej punktów dla MUKS: Klatt 15, Gertchen 12, Szloser 8, Puc 8.
AZS Uniwersytet Łódzki – Enea AZS
Poznań 38:49 (7:16, 15:16, 6:10, 10:7)
Najwięcej punktów dla Enei: Marciniak 13, Pietraszek 12, Budeń 7.
II liga koszykarzy: Obra Kościan – Decka Pelplin 57:65, Trefl II Sopot – KS Basket Piła 67:62.