Koszykówka: Mistrzynie pokonane przez nasze uczennice!

Krzysztof Maciejewski
Jamajka Maurita Reid poprowadziła wczoraj MUKS do sensacyjnego zwycięstwa z gdyńskim Lotosem FOT. MAREK ZAKRZEWSKI
Tego absolutnie nikt się chyba nie spodziewał. W rozegranym wczoraj awansem meczu Polskiej Ligi Koszykówki Kobiet Ford Germaz Ekstraklasy, skazywana na wysoką porażkę drużyna MUKS Poznań pokonała mistrzynie Polski Lotos Gdynia 66:54! Murowany faworyt nie prowadził w tym spotkaniu ani przez chwilę. To z pewnością największa jak dotąd sensacja sezonu 2009/2010.

Mecz nie stał na wysokim poziomie, a obie drużyny od początku grały bardzo nerwowo. Ku zdumieniu nielicznej grupy kibiców, pierwsze opanowały się poznanianki. W piątej minucie rezultat brzmiał 12:4, a w siódmej prowadzenie poznanianek było już 20-punktowe (24:4). Największa w tym zasługa najskuteczniejszej na parkiecie Maurity Reid, która trafiała niemal z każdej pozycji, także zza linii 6,25. W miarę upływu czasu mecz nie układał się już tak dobrze dla MUKS, ale poznanianki utrzymywały bezpieczną przewagę. Nieporadność gdynianek dobitnie ilustruje sytuacja z początku drugiej kwarty, gdy od połowy boiska zupełnie przez nikogo nieatakowana kapitan zespołu Olivia Tomiałowicz nie trafiła spod samego kosza.

O tym, że o sukces nie będzie poznaniankom łatwo, przekonał początek trzeciej kwarty. Przez blisko 5 minut zawodniczki MUKS nie zdobyły ani jednego punktu, rywalki w tym czasie 11 "oczek" i bezpieczna przewaga zaczęła błyskawicznie topnieć. W tym momencie trener Iwona Jabłońska poprosiła o czas i na szczęście jej podopieczne uporządkowały nieco grę.

Kiedy na ponad 5 minut przed końcem zrobiło się już tylko 53:48 dla MUKS, wydawało się, że uczennice po raz kolejny roztrwonią przewagę. Tym razem stało się jednak inaczej. Poznanianki chwilami rozpaczliwie grające na czas, zdołały utrzymać prowadzenie i sensacja stała się faktem. Wygraną poznanianek przypieczętowała w przedostatniej minucie trafieniem "za 3" Paulina Antczak.

MUKS Poznań - Lotos Gdynia 66:54 (28:7, 13:12, 8:17, 17:18)
MUKS: Reid 26 (4x3), Williams 14 (1x3), Vargas - Sqanchez 11, Antczak 7 (1x3), Idziorek 5 (1x3), Semmler 3, Skowronek 0.
Lotos: Phillips 15 (4x3), Matović 14, Hodges 10 (2x3), Wright 9 (3x3), Jujka 2, Leciejewska 2, Tomiałowicz 2, Halvarsson 0, Mukosiej 0, Sosnowska 0.