Koszykówka: MUKS dokłada brąz do swojej wielkiej kolekcji

Julia Drop doprowadziła w sobotę do dogrywki w meczu z Widzewem Łódź. W doliczonym czasie gry to jednak rywalki były już górą Fot. Adrian Wykrota
Koszykarki MUKS rzadko kiedy wracają z finałów młodzieżowych MP bez medalu. Tym razem w Gdyni zdobyły brązowy krążek w kategorii do lat 22.

Wiadomo, że w przypadku poznańskiego zespołu przed każdym występem na turnieju finałowym ambicje sięgają najwyższego celu. Niestety tak jak przed rokiem w Bydgoszczy podopieczne Iwony Jabłońskiej słabszy dzień miały w sobotnim półfinale. Z drugiej strony 27 medal młodzieżowych MP w historii klubu to wielka sprawa i powód do domu.

W półfinale z Widzewem Łódź do dodatkowego czasu gry w ostatniej akcji doprowadziła celnym rzutem z obwodu Julia Drop. Od wyniku 69:69 w dogrywce punkty zdobywały już jednak tylko łodzianki.

W niedzielnym pojedynku o brąz poznanianki pokazały charakter. Otrząsnęły się po sobotniej porażce i podjęły walkę z faworyzowanym AZS PWSZ Gorzów. O wygranej MUKS przesądziła ostatnia kwarta, wygrana 17:12. Świetną partię rozegrała najskuteczniejsza w szeregach poznańskiej drużyny, 18-letnia Marta Nowicka.

W finale po zaciętym spotkaniu GTK okazało się lepsze od Widzewa i to gdynianki sięgnęły po tytuł mistrza kraju w kategorii do lat 22.

Prowadzenie zmieniało się łącznie 10 razy, a remis na tabicy świetlnej pojawił się siedmiokrotnie. Na początku czwartej kwarty podopieczne Tomasza Cielebąka i Karoliny Wieczorek wypracowały najwyższą, jedenastopunktową przewagę, ale ambitnie walczące łodzianki na pięć minut przed końcem ponownie doprowadziły do remisu. GTK miało jednak w swoim składzie rewelacyjnie dysponowaną rzutowo z dystansu Kamilę Podgórną. Rzucająca gdynianek w całym meczu uzyskała 23 punkty, trafiając przy tym 6 z 9 prób z dystansu. W tym tę bardzo ważną na trzy minuty przed końcem, wyprowadzającą miejscowe na trzypunktowe prowadzenie. Widzew potrafił zmniejszyć stratę do jednego punktu, ale na prowadzenie już nie powrócił.

Wyniki MP koszykarek do lat 22
finał: GTK Gdynia – Widzew Łódź 67:64
mecz o 3. miejsce: MUKS Poznań – AZSPWSZGorzów 55:51 (15:17, 12:8, 11:14, 17:12)
Najwięcej punktów dla MUKS: Nowicka 13, Szloser 12, Gertchen 11.
półfinały: GTK – AZSPWSZ 67:57, Widzew – MUKS 76:69 (20:16, 10:13, 14:14, 18:19, dogrywka 17:7)
Najwięcej punktów dla MUKS: Szloser 17, Puc 13, Drop 11.
Półfinał MPkoszykarzy do lat 20 w
Wałbrzychu: Biofarm Basket Junior Poznań – Ochota Warszawa 62:58, Biofarm – Trefl Sopot 85:57, Biofarm – Górnik Wałbrzych 86:54. Biofarm awansował z pierwszego miejsca do turnieju finałowego.