Koszykówka: PBG Basket wygrał bardzo ważny mecz

Krzysztof Maciejewski
Zbigniew Białek  i Nenad Misanović
Zbigniew Białek i Nenad Misanović Marek Zakrzewski
PBG Basket Poznań odniósł wczoraj siódme zwycięstwo w obecnym sezonie Polskiej Ligi Koszykówki. Podopieczni trenera Dejana Mijatovicia pokonali w wyjazdowym spotkaniu Polonię 2011 Warszawa 72:67, a wygrana jest tym cenniejsza, że znacznie przybliża poznaniaków do walki o play-off, a przede wszystkim zapewnienia sobie ligowego bytu.

Mecz od początku był bardzo wyrównany, a żaden z zespołów nie potrafił wypracować sobie wyraźniejszej przewagi. Znacznie częściej prowadzili pozna-niacy, którzy dwie pierwsze kwarty wygrywali różnicą jednego punktu, co oczywiście niczego nie przesądzało. Korzystny dla PBG Basket rezultat był w tym okresie głównie zasługą Urosa Duvnjaka, który w drugiej kwarcie zdobywał większość punktów dla poznańskiego zespołu.

Gospodarze do końca nie rezygnowali, ale po raz ostatni prowadzili na samym początku trzeciej odsłony różnicą jednego "oczka". Później poznaniacy wreszcie wypracowali sobie bezpieczniejszą, około dziesięciopunktową przewagę i choć kilkakrotnie niebezpiecznie się ona zmniejszała, nie pozwolili już sobie odebrać tak potrzebnego zwycięstwa. Oprócz wspomnianego Duvnjaka (15 punktów) największy wkład w wygraną wnieśli Wojciech Szawarski i Robert Tomaszek. Ten pierwszy zdobył 15 punktów, a drugi o cztery mniej. Podstawą sukcesu była zaś lepsza od polonistów gra pod tablicami. Poznaniacy mieli 37 zbiórek (15 w ataku i 22 w obronie). W tym elemencie gry najlepsi w zespole Mija-tovicia byli Zbigniew Białek (9) oraz Tomaszek i Nenad Micanović - po siedem.

W PBG Basket zadebiutował wczoraj Thomas Mobley, który przyjechał do Poznania w piątek. Amerykański skrzydłowy przebywał na parkiecie siedem minut i 29 sekund i niczym się nie wyróżnił (po jednym niecelnym rzucie za 2 i za 3 punkty, jeden faul i jedna strata). Po tym meczu nie sposób jeszcze przesądzać o przydatności Amerykanina do drużyny.

Polonia 2011 Warszawa - PBG Basket Poznań 67:72 (19:20, 16:17,16:23,16:12)
Polonia 2011:
Śnieg 19, Pamuła 10 (1x3), Bigus 9, Dutkiewicz 6, Lewandowski 6, Karwowski 5 (1x3) Mokros 5 (1x3), Popiołek 4 (1x3), Kołowca 3, Jankowswki 0, Wilczek 0.
PBG Basket: Duvnjak 15 (1x3), Szawarski 15 (3x3), Tomaszek 11, Misanović 8, Waczyński 7 (1x3), Białek 6, Cirić 4, Radke 4, Ocokolić 2, Mobley 0.