Koszykówka: Stal przegrywa w Gdyni, Biofarm nie boi się Śląska

Curtis Millage w środowym meczu zdobył dla BM Slam Stali 18 punktów
Curtis Millage w środowym meczu zdobył dla BM Slam Stali 18 punktów Fot. Archiwum TBL
W ekstraklasie koszykarzy BM Slam Stal zagra na wyjeździe, podobnie jak AZS i Ostrovia w I lidze pań. Ważne mecze czekają zawodników Biofarmu.

W środę ostrowianie przegrali mecz ostatniej szansy na awans do play-off z Asseco w Gdyni. Stalówka do przerwy prowadziła różnicą sześciu punktów, ale w drugiej połowie całkowicie oddała pole rywalom i ostatecznie przegrała 68:89.

Najwięcej punktów dla podopiecznych Zorana Sretnovica zdobyli Curtis Millage 18 Christo Nikołow 16 i Tomasz Ochońko 11. W drużynie gospodarzy najskuteczniejszy był Przemysław Żołnierewicz, który zanotował na swoim koncie 22 „oczka”. Ostrowianie po tym meczu ostatecznie pożegnali się z nadziejami na play-off, natomiast gdynianie je przedłużyli. W sobotę Stalówkę czeka starcie z przedostatnią w tabeli Siarką Tarnobrzeg, która wygrała w sezonie tylko sześć meczów.

Z kolei koszykarze Biofarmu Basket Poznań rozpoczynają walkę o pozostanie w I lidze. W sobotę i niedzielę ich rywalem we własnej hali będzie Śląsk.

Jeszcze kilka kolejek wstecz menedżer poznańskiego beniaminka, Bartłomiej Tomaszewski, mówił, że w play-out chciałby uniknąć... wrocławian.

Inna sprawa, że od tego czasu Śląsk wyraźnie obniżył loty i rundę zasadniczą skończył na przedostatnim miejscu. W dodatku poznaniacy nie muszą się go tak bardzo obawiać, bo już dwukrotnie w tym sezonie z ekipą z Dolnego Śląska wygrywali. Wreszcie pozytywem jest to, że konfrontacja zaczyna się w Poznaniu i w razie potrzeby rozgrywania piątego spotkania znów do niego wróci. Zapowiadają się więc w hali Politechniki Poznańskiej duże emocje. W sobotę mecz rozpocznie się o godz. 15, a w niedzielę o godz. 17.

Natomiast na zapleczu ekstraklasy koszykarek obie wielkopolskie ekipy staną przed szansą awansu do półfinału play-off już w sobotnich meczach w Pruszkowie (Enea AZS) i Płocku (Ostrovia). Łatwiejsze zadanie z pewnością czeka ostrowianki, które w pierwszym meczu rozgromiły Mon-Pol. Poznańskie akademiczki miały większe problemy z pokonaniem Lidera, ale w rewanżu to one też będą faworytem. Co ciekawe w półfinałach mogą się spotkać cztery drużyny z grupy B, a w jednej z par może dojść do derbów Wielkopolski.

W pierwszym spotkaniu Enei AZS z Liderem brylowały Kinga Woźniak oraz Daria Marciniak (zdominowała walkę pod koszem, zbierając 23 piłki). Dobrze wypadły także Iwona Płóciennik i Aleksandra Pietraszek, a Elżbieta Giedrojć popisała się niesamowitym wyczynem, 3-krotnie trafiając do kosza za trzy punkty i to w ciągu zaledwie dwóch minut. W ostatniej kwarcie trener Ryszard Barański mógł być więc już spokojny o wynik i wpuścił na parkiet rezerwowy skład. Oby w Pruszkowie było podobnie.

Program spotkań w ligach koszykówki
TBL: Siarka Tarnobrzeg – BM Slam Stal Ostrów (sobota, godz. 18)
I liga kobiet (II runda play-off, gra się do dwóch zwycięstw): PTS Lider Pruszków – Enea AZS Poznań (soboa, godz. 13, stan rywalizacji: 0:1), Mon-Pol Płock – Ostrovia (sobota, godz. 17, 0:1)
I liga mężczyzn (play-out, gra się do trzech zwycięstw): Biofarm Basket Poznań – Exact System Śląsk Wrocław (sobota, godz. 15, niedziela, godz. 17)