Koszykówka: Stalówka przegrała w Szczecinie, akademiczki zwycięskie

Koszykarki Enei AZS w hali Politechniki Poznańskiej pewnie pokonały Ślęzę II Wrocław Fot. Waldemar Wylegalski
Koszykarze Stali Ostrów nie sprostali w Szczecinie Wilkom Morskim, a w I lidze zwycięstwa odniosły liderki z Ostrowa i zawodniczki Enei AZS Poznań.

Ostrowianie rozpoczęli spotkanie od prowadzenia 4:0 po trafieniu Kameruńczyka Alexisa Wangmene, a później mieli nawet przewagę 18:13 dzięki rzutom wolnym Curtisa Millage.

Do końca pierwszej kwarty skuteczniejsi byli jednak gospodarze. Dzięki akcji Aikena i rzutowi Michała Nowakowskiego to szczecinianie po 10 minutach wygrywali 20:19. Drugą część meczu zespół trenera Marka Łukomskiego rozpoczął od serii 10:0 i dzięki temu przejął kontrolę nad tym meczem. W pewnym momencie BM Slam Stal zbliżyła się jeszcze na pięć punktów po „trójce” Tomasza Ochońki, ale kolejne akcje Pawła Kikowskiego i Koriego Luciousa pozwoliły gospodarzom prowadzić po pierwszej połowie 48:36.

W trzeciej kwarcie King Wilki Morskie miały już nawet 18 punktów przewagi po zagraniu Luciousa. Goście zmniejszali straty dzięki trafieniom Marcina Sroki, Wangmene i Millage, ale szczecinianie ciągle bezpiecznie prowadzili (67:52). Ostatnia kwarta niczego nie zmieniła. Ekipa gospodarzy kontrolowała sytuację na parkiecie, a drużyna trenera Zorana Sretenovicia nie mogła zrobić nic, aby zmienić ten stan rzeczy.

Najlepszym strzelcem gospodarzy był Frank Gaines, który zanotował 18 punktów i sześć zbiórek. 15 punktów i sześć asyst dołożył Paweł Kikowski. Curtis Millage rzucił dla gości 17 punktów.

W Ostrowie natomiast doszło do kolejnych derbów Wielkopolski. Tym razem niepokonany lider I ligi podejmował rezerwy MUKS Poznań. W pierwszym spotkaniu po śmierci Andrzeja Kowalczyk gospodynie, prowadzone przez jego wychowanka Wojciecha Szawarskiego, nie pozostawiły rywalkom złudzeń.

Derbowe spotkanie miało wyjątkową oprawę. Zdjęcie Andrzeja Kowalczyka pojawiło się za ławką ostrowianek. Nie brakowało też innych akcentów związanych z ,,Kowalem”. – Do końca sezonu gramy dla trenera – podkreślały przed pojedynkiem koszykarki z Ostrowa.

Na parkiecie ta zapowiedź znalazła potwierdzenie w stu procentach. Ostrowiankie od początku do końca niepodzielnie panowały na parkiecie. Ekipa Iwony Jabłońskiej mimo dzielnej postawy nie była w stanie przeciwstawić się rywalkom.
Z dorobkiem 19 punktów najskuteczniejsza w miejscowym zespole była Martyna Stelmach. Po drugiej stronie barykady nie miała sobie równych Zuzanna Puc. Jej 17 „oczek” na nic się jednak zdało, bo Ostrovia w każdym elemencie gry górowała nad poznańskim zespołem. Najbardziej to było widać w trzeciej kwarcie, kiedy goście zdobyli zaledwie trzy punkty.

Podobną dominację ekipy gospodarzy kibice zobaczyli w niedzielnym starciu Enei AZS Poznań z rezerwami Ślęzy Wrocław. Pod nieobecność kontuzjowanej Kingi Woźniak akademiczki nie miały najmniejszych problemów z pokonaniem „średniaka” I ligi. Pierwsze skrzypce w zespole Ryszarda Barańskiego grała Daria Marciniak, ale i jej koleżanki nie chciały być gorsze i konsekwentnie punktowały wrocławianki. Enea AZS wygrała wszystkie kwarty i pewnie triumfowała.

Ekstraklasa koszykarzy:
King Wilki Morskie Szczecin – BMSlam Stal Ostrów 82:65 (20:19, 28:17, 19:16, 15:13)Wilki Morskie: Gaines 18, Kikowski 15, Nikolic 10, Lucious 10, Garbacz 9, Majewski 6, Leończyk 6, Nowakowski 5, Aiken 3, Nowakowski 0.
Stal: Millage 17, Wangmene 16, Ochońko 11, Sroka 8, Delaney 5, Zębski 4, Żurawski 2, Suliński 2, Koelner 0, Kaczmarzyk 0.
I liga koszykarek:
Ostrovia – MUKSIIPoznań 82:49 (21:12, 18:17, 19:3, 24:17) Najwięcej dla Ostrovii: Stelmach 19, Kaczmarek 12, Jasnowska 11, dla MUKS: Puc 17, Drop 11, Siemienas 6.
X-Demon Tęcza Leszno – AZS Uniwersytet Łódzki 42:48 (13:8, 7:15, 11:13, 11:12) Najwięcej dla Tęczy: Witkoś 18, Lewińska 10, Stasiuk 9.
Enea AZS Poznań – Ślęza II Wrocław 74:42 (15:7, 16:12, 22:10, 21:13) Najwięcej dla Enei AZS: Marciniak 16, Płóciennik 13, Pietraszek 12.