Koszykówka uliczna: Turniej z okazji 90 lat koszykówki w Wielkopolsce

Marek Lubawiński
30 drużyn wyłonionych w ośmiu turniejach eliminacyjnych wzięło udział w finałowym turnieju koszykówki ulicznej z okazji 90 lat tej dyscypliny w Wielkopolsce. Rozgrywki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a świadczy o tym udział w zmaganiach w ośmiu wielkopolskich miastach 161 ekip.

Najliczniej reprezentowana była kategoria open mężczyzn - 91 zespołów, ale równie dużym powodzeniem cieszyła się rywalizacja wśród juniorek i juniorów.

Turniej finałowy w kategorii open mężczyzn był jednocześnie kwalifikacją do finałów mistrzostw Polski w grze 3x3. PZKosz. jako organizator tych mistrzostw, doceniając najwyższą frekwencję drużyn biorących udział w eliminacjach, przyznał poznańskiemu turniejowi "dziką kartę", co oznacza, że do łódzkiego finału awans wywalczyły cztery najlepsze zespoły.

Większość finałowych spotkań była niezwykle zacięta, a o zwycięstwie decydował często jeden punkt. Rywalizacji towarzyszyły ogromne emocje, ale, co szczególnie podkreśla Ryszard Cudak, jeden z głównych organizatorów zawodów, wszystkie mecze toczyły się w znakomitej atmosferze. W całym bowiem cyklu sędziowie nie orzekli żadnego przewinienia dyskwalifikacyjnego. W finale najliczniej obsadzonej kategorii spotkały się drużyny Reda Szczecin i Królowie Sedesów Poznań. Wygrali szczecinianie 13:12.

W finale juniorów Ujski Basket Ujście jednym punktem pokonał II LO Ostrów Wielkopolski. Wśród juniorek najlepszą okazała się drużyna Potrącił Mnie Golf Jędrzejewo, a w kategorii open kobiet zwyciężyła ekipa Tytyryty Poznań.

W konkursie rzutów za trzy punkty triumfowali Joanna Waligórska i Mateusz Chatłas, a wsady do kosza najefektowniej wykonywał Łukasz Biedny.

Kolejność w poszczególnych kategoriach finałowego turnieju z okazji 90-lecia koszykówki w Wielkopolsce