Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kotwica Kórnik będzie świętować 90-lecie istnienia

Radosław Patroniak
Burmistrz Kórnika, Jerzy Lechnorowski, przemawia podczas poprzedniego jubileuszu Kotwicy
Burmistrz Kórnika, Jerzy Lechnorowski, przemawia podczas poprzedniego jubileuszu Kotwicy Fot. Archiwum Kotwicy Kórnik
W najbliższy piątek w Centrum Sportu i Rekreacji „Oaza” odbędzie się gala 90-lecia Kotwicy Kórnik. Na uroczystości będą odznaczenia i specjalni goście.

Kórnickie Stowarzyszenie Sportowe „Kotwica” wyrosło z dwóch organizacji, które powstały wiosną 1926 r.: Harcerskiego Klubu Sportowego i KS Skałka. Ten drugi przekształcił się następnie w KS Kotwica.

W jego utworzeniu uczestniczył naczelnik Fundacji Kórnickiej – Antoni Pacyński. 28 grudnia1926 r., walne zgromadzenie klubu zatwierdziło statut i na prezesa wybrano Kazimierza Jakubowskiego.

Po II wojnie światowej KS Kotwica wznowił swą działalność dopiero w 1947 r., a prezesem został Walery Jedl. Wkrótce klub kórnicki włączył się w nurt sportu wiejskiego i w 1950 r. zaczął występować pod nazwą LZS Kotwica. Dopiero jednak w latach 80-tych ubiegłego wieku nastąpił stały rozwój, a na początku lat dziewięćdziesiątych, zwłaszcza po objęciu patronatu przez poznańską firmę „Erge” i pozyskaniu innych sponsorów (w tym dyrektora klubu Marka Odzimka) drużyna piłki nożnej KS Kotwica Erge poczyniła ogromne postępy.

W sezonie 1992/1993, w wyniku zwycięskiej rywalizacji w III lidze z Gwardią Koszalin i Polonią Chodzież, Kotwica weszła do II ligi, co jest największym sukcesem w jej historii. Jednak ze względu na brak zabezpieczenia finansowego zarząd klubu wycofał drużynę z rozgrywek przed ich rozpoczęciem. Po tej trudnej, rozpaczliwej decyzji Kotwica uczestniczyła w rozgrywkach regionalnych na szczeblu IV ligi.

W latach 2012-14 nastąpił dynamiczny rozwój w klubie piłki kobiecej. Panie występują na poziomie II ligi oraz ekstraligi futsalu. Lata 2012-15 to także do bry okres dla piłki młodzieżowej, bo od tego czasu w kórnickim klubie trenuje blisko 250 dzieci. Nic dziwnego, że drużyna juniora starszego zadebiutowała w tym sezonie lidze wojewódzkiej.

Na piątkowej gali będą obecni i byli zawodnicy, trenerzy i działacze. Część z nich otrzyma złote, srebrne i brązowe odznaki.Piłkarze najlepszego zespołu w historii, na czele z Piotrem Reissem, otrzymają natomiast pamiątkowe statuetki z okazji 90-lecia klubu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski