Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajowa Sieć Kardiologiczna również w Wielkopolsce. Na co mogą liczyć pacjenci?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
-  Celem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest nie tylko profilaktyka, ale skrócenie drogi pacjenta do lekarza specjalisty - podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Celem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest nie tylko profilaktyka, ale skrócenie drogi pacjenta do lekarza specjalisty - podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski. Adam Jastrzębowski
Kolejne województwa wchodzą do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej. Wśród nich jest także Wielkopolska. Nowa sieć ma ułatwić pacjentom kardiologicznym dostęp do specjalisty i przyspieszyć leczenie szpitalne, jeśli będzie ono konieczne.

W środę, 8 marca, w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski zainaugurował Krajową Sieć Kardiologiczną w Wielkopolsce.

- Dziś inaugurujemy pilotaż w Wielkopolsce, która z punktu widzenia leczenia kardiologicznego jest liderem w realizacji programu KOS-Zawał. To bardzo dobre miejsce, żeby uzupełnić kompletność procesu leczenia właśnie Krajową Siecią Kardiologiczną. Obecnie mamy już do czynienia z całą gamą rozwiązań skierowanych do pacjentów kardiologicznych. Choroby układu krążenia są bowiem największym zabójcą w Polsce, odpowiedzialnym za najwyższą liczbę zgonów - mówił podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Celem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest nie tylko profilaktyka, ale skrócenie drogi pacjenta do lekarza specjalisty. Każdy chory ma mieć zapewniony standard dostępu do niego w ciągu 30 dni. To podstawowa wartość z punktu widzenia pacjenta, ale rozwiązań w Sieci Kardiologicznej jest oczywiście o wiele więcej - dodawał.

Krajowa Sieć Kardiologiczna pomoże pacjentom?

Pilotaż KSK przez ostatni rok prowadzony był w województwie mazowieckim. Zakwalifikowało się do niego 2,6 tys. pacjentów. Teraz poszerzono pilotaż o sześć kolejnych województw: pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Łącznie, do końca 2024 roku, opieką w ramach KSK objętych ma zostać 160 tys. pacjentów.

W ramach KSK kwalifikowani są pacjenci z:

  • nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym
  • niewydolnością serca;
  • nadkomorowymi i komorowymi zaburzeniami rytmu i przewodzenia;
  • zastawkowymi wadami serca.

Głównym założeniem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest szybka diagnostyka pacjenta i dalsza kompleksowa opieka, w której dużą rolę odgrywają lekarze rodzinni. Dodatkowo sieć wprowadza rolę koordynatora pacjenta, który pomaga przechodzić przez każdy etap leczenia. Uruchomiona zostanie również infolinia dla pacjentów.

Chorzy mają otrzymać szeroki dostęp do opieki medycznej od lekarza POZ, przez przychodnię specjalistyczną do leczenia szpitalnego. Ma to się udać dzięki współpracy koordynatorów z różnych ośrodków, w którym proponowany będzie najszybszy termin hospitalizacji. Badania będą wykonywane głównie w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach pobytów jednodniowych.

Krajowa Sieć Kardiologiczna w Wielkopolsce

W Wielkopolsce ośrodkiem koordynującym pilotaż KSK został Uniwersytecki Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Cieszę się, że program Krajowej Sieci Kardiologicznej dotarł do Wielkopolski. Biorąc pod uwagę wyniki, jakie osiąga u nas program KOS-Zawał, jestem przekonany, że pacjenci będą beneficjentem kolejnego rozwiązania. Jako rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu cieszę się, że ośrodkiem koordynującym jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny - komentował prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Obecnie trwa podpisywanie umów ze szpitalami i jednostkami ambulatoryjnymi.

- Mamy obecnie siedem szpitali i dwadzieścia zgłoszeń ze strony poradni AOS i POZ. Podpisywanie umów trwa. Mamy czas do końca miesiąca i jestem przekonany, że partnerów będziemy mieli dużo więcej, co przyczyni się do poprawy jakości opieki nad pacjentami - relacjonował prof. Maciej Lesiak, kierownik Katedry i I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak podkreślają przedstawiciele wielkopolskiego NFZ, "dobre przygotowanie zagwarantuje możliwość zakwalifikowania dużej liczby pacjentów już od początku działania pilotażu w Wielkopolsce".

- Mamy w regionie dobre doświadczenia z programem KOS-Zawał i widzimy jego efekty. Teraz im lepiej przygotujemy się do wdrożenia Krajowej Sieci Kardiologicznej, tym szybciej pacjenci zostaną jej beneficjentami - mówiła Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski