Kraków. Demonstracja w geście solidarności z mężczyzną, który podpalił się w Warszawie

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
W niedzielę popołudniu ponad setka osób zebrała się na Rynku Głównym obok Studzienki im. Walentego Badylaka, by pokazać solidarność z 54-letnim mężczyzną, który trzy dni temu podpalił się w Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki. Trzymali w rękach kartki z postulatami mężczyzny, które następnie odczytano. Przez megafon rozbrzmiewał również list pozostawiony przez 54-letniego mieszkańca Niepołomic.

Zarówno list, jak i postulaty zostały odczytane na Rynku Głównym w języku polskim, a nastepnie angielskim, bowiem wśród zgromadzonych przed Sukiennicami ludzi byli także obcokrajowcy.

Uczestnicy demonstracji nie skandowali żadnych haseł, nie przynieśli ze sobą odznak czy transparentów, ani flag i symboli partyjnych. Niektórzy mieli tylko w rękach białe róże. Po odczytaniu tekstu przedstawiciele organizującego demonstrację Komitetu Obrony Demokracji wezwali - w nawiązaniu do słów 54-letniego Piotra - do tego, by się obudzić.

- Panie Piotrze obudziliśmy się! Za nami pójdą inni. Będziemy czujni i obudzeni - mówił jeden z przedstawicieli KOD. - W poczuciu bezsilności wobec demolowania wolności Polek i Polaków, ten człowiek zdecydował się na najstraszniejszą i ostateczną formę protestu.

Przypomnijmy trzy dni temu 54-letni mieszkaniec Niepołomic przed Pałacem Kultury i Nauki rozrzucił wokół siebie kartki, puścił nagranie przez megafon "Wolności oddać nie umiem", po czym oblał się benzyną i podpalił. Przebywa w szpitalu.

LIST CZŁOWIEKA, KTÓRY SIĘ PODPALIŁ 19.10.2017 pod Pałacem Kultury w Warszawie:
1. Protestuję przeciwko ograniczaniu przez władze wolności obywatelskich.
2. Protestuję przeciwko łamaniu przez rządzących zasad demokracji w szczególności przeciwko zniszczeniu (w praktyce) Trybunału Konstytucyjnego i niszczeniu systemu niezależnych sądów.
3. Protestuję przeciwko łamaniu przez władzę prawa, w szczególności Konstytucji RP. Protestuję przeciwko temu, aby ci, którzy są za to odpowiedzialni (m.in. Prezydent) podejmowali jakikolwiek działania w kierunku zmian w obecnej konstytucji - najpierw niech przestrzegają tej, która obecnie obowiązuje.
4. Protestuję przeciwko takiemu sprawowaniu władzy, że osoby na najwyższych stanowiskach w państwie realizują polecenia wydawane przez bliżej nieokreślone centrum decyzyjne związane z prezesem PiS, nieponoszące za swoje decyzje odpowiedzialności. Protestuję przeciwko takiej pracy w Sejmie, kiedy ustawy tworzone są w pośpiechu, bez dyskusji i odpowiednich konsultacji, często po nocach, a potem muszą być prawie od razu poprawiane.
5. Protestuje przeciwko marginalizowaniu roli Polski na arenie międzynarodowej i ośmieszaniu naszego kraju.
6. Protestuję przeciwko niszczeniu przyrody, szczególnie przez tych, którzy mają ją bronić (wycinka Puszczy Białowieskiej i innych obszarów cennych przyrodniczo, forowanie lobby łowieckiego, promowanie energetyki opartej na węglu).
7. Protestuję przeciwko dzieleniu umacnianiu i pogłębianiu tych podziałów. W szczególności protestuję przeciwko budowaniu "religii smoleńskiej" i na tym tle dzieleniu ludzi. Protestuję przeciwko seansom nienawiści, jakimi stały się "miesięcznice smoleńskie", przeciwko językowi ksenofobii i nienawiści wprowadzanemu przez władze do debaty publicznej.
8. Protestuję przeciwko obsadzaniu wszystkich możliwych do obsadzenia stanowisk swoimi ludźmi, którzy w większości nie mają odpowiednich kwalifikacji.
9. Protestuję przeciwko pomniejszaniu dokonań, obrzucaniu błotem i niszczeniu autorytetów, takich jak Lech Wałęsa, czy byli prezesi TK.
10. Protestuję przeciwko nadmiernej centralizacji państwa i zmianom prawa dotyczącego samorządów i organizacji pozarządowych zgodnie z doraźnymi potrzebami politycznymi rządzącej partii.
11. Protestuję przeciwko wrogiemu stosunkowi władzy do imigrantów oraz przeciw dyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych i innych LGBT, muzułmanów i innych.
12. Protestuję przeciwko całkowitemu ubezwłasnowolnieniu telewizji publicznej i niemal całego radia i robieniu z nich tub propagandowych władzy. Szczególnie boli mnie niszczenie (na szczęście jeszcze nie całkowite) Trójki - radia, którego słucham od czasów młodości.
13. Protestuję przeciwko wykorzystywaniu służb specjalnych, policji i prokuratury do realizacji swoich własnych (partyjnych bądź prywatnych) celów.
14. Protestuję przeciwko nieprzemyślanej, niekonsultowanej i nieprzygotowanej reformie oświaty.
15. Protestuję przeciwko ignorowaniu ogromnych protestów służby zdrowia.
Protestów pod adresom obecnych władz mógłbym sformułować dużo więcej, ale skoncentrowałem się na tych. które są najbardziej istotne, godzące w istnienie i funkcjonowanie całego państwa i społeczeństwa.
Nie kieruję żadnych wezwań pod adresom obecnych władz, gdyż uważam, że nic by to nie dało. Wiele osób mądrzejszych i bardziej znanych ode mnie, podobnie jak wiele instytucji polskich i europejskich wzywało już tę władzę do różnych działań i niezmiennie te apele były ignorowane, a wzywający obrzucani błotom. Najpewniej i ja za to, co zrobiłem też takim błotem zostanę obrzucony. Ale przynajmniej będę w dobrym towarzystwie.
Natomiast chciałbym, aby prezes PiS i PiS-owska nomenklatura przyjęła do wiadomości, że moja śmierć bezpośrednio ich obciąża, i że mają moją krew na swoich rękach.
Wezwanie swoje kieruję do wszystkich Polek i Polaków, tych którzy decydują o tym kto rządzi w Polsce, aby przeciwstawili się temu co robi obecna władza i przeciwko czemu ja protestuję. I nie dajcie się zwieść temu, że co jakiś czas działalność władz uspokaja się i daje pozór normalności (jak choćby ostatnio) - za kilka dni czy tygodni znowu będą kontynuować ofensywę, znowu będą łamać prawo. I nigdy nie cofną się i nie oddadzą tego co już raz zdobyli.

Wprawdzie to już dość wyświechtane powiedzenie, ale bardzo tutaj pasuje: Jeśli nie my, to kto? Kto jak nie my, obywatele ma zrobić porządek w naszym kraju? Jeśli nie teraz, to kiedy?
Każda chwila zwłoki powoduje, że sytuacja w kraju staje się coraz trudniejsza i coraz trudniej będzie wszystko naprawić.
Przede wszystkim wzywam, aby przebudzili się ci, którzy popierają PiS – nawet jeśli podobają się wam postulaty PiS-u, to weźcie pod uwagę. że nie każdy sposób ich realizacji jest dopuszczalny. Realizujcie swoje pomysły w ramach demokratycznego państwa prawa, a nie w taki sposób jak obecnie.
Tych, którzy nie popierają PiS, bo polityka jest im obojętna albo mają inne preferencje, wzywam do działania – nie wystarczy czekać na to co czas przyniesie, nie wystarczy wyrażać niezadowolenia w gronie znajomych, trzeba działać. A form możliwości jest naprawdę dużo.
Proszę was jednak, pamiętajcie, że wyborcy PiS to nasze matki, bracia, sąsiedzi, przyjaciele i koledzy. Nie chodzi o to żeby toczyć z nimi wojnę (tego właśnie by chciał PiS) ani „nawrócić ich” (bo to naiwne), ale o to, aby swoje poglądy realizowali zgodnie z prawem i zasadami demokracji. Być może wystarczy zmiana kierownictwa partii.
Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności.
A ja wolność kocham ponad wszystko. Dlatego postanowiłem dokonać samospalenia i mam nadzieję, że moja śmierć wstrząśnie sumieniami wielu osób, że społeczeństwo się obudzi i że nie będziecie czekać, aż wszystko zrobią za was politycy – bo nic nie zrobią!
Obudźcie się! Jeszcze nie jest za późno!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Demonstracja w geście solidarności z mężczyzną, który podpalił się w Warszawie - Dziennik Polski

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
POranoja!
POranoja!
G
Gość
Ludzie nie dorośli do wolności słowa. Internet aż kipi od hejtu na każdy temat. Trzeba żądać logowania się, imienia, nazwiska, e-maila, numeru telefonu. To nas jakoś zdyscyplinuje. Wolność słowa nie może polegać na tym, że ktoś po prostacku i w poczuciu całkowitej bezkarności odreagowuje swe złe emocje, siejąc w ludziach wzajemną nienawiść i frustrację (i pogłębiając je w sobie samym). Nie wystarczy blokować wulgaryzmy w komentarzach - trzeba przyblokować ten potok jadu i prostactwa, który sprawia, że tracimy wiarę w jakiś wyższy sens życia społecznego i żyjemy wszyscy jak ryby w zatrutej wodzie.
G
Gość
No bardzo mi przykro, współczuję mu - ale to jakiś histeryczny kretyn (przepraszam). Zrobił tylko krzywdę sobie i swojej rodzinie. I co z nim teraz będzie. (Obawiam się, że nie można liczyć na to, że to powierzchowne poparzenia. A i psychicznie musi być teraz podwójnie zdołowany...)
m
mik
Nowak z Machem,dwaj byli opozycjoniści,.gdzie byli gdy rozkradano majątek Polski po 1989?ten dziadyga mach
m
mik
trzeba mieć jednak nierównio pod sufitem..
J
J
Otumanienie propagandą medialną jednej strony prowadzi czasem do choroby. Wyrazy współczucia dla bliskich.
O
Oli
Typowy pisowski wyborca. Po pierwsze obraża. Po drugie, jak mantra,powtarza te same pierdoły. I wreszcie po trzecie, uważa że Polakiem jest tylko ten, który wierzy w prawicową myśl. Przy okazji postuluję o przymus badania polityków (przede wszystkim partii rządzącej) na choroby psychiczne! To jakieś zaraźliwe jest. Przechodzi na wyborców;)
m
mik
pełno takich protestujących.ale czy z tego powodu trzeba robić zamach na własne życie?to nie jest objaw normalności
S
Staszek
Demokracja była jak rządził "Wolski", "Olin", "Bolek", "WSI" z Ryżym Dyzmą?
"Demokratycznie" wstrzymywali rozwój Polski - tym panom już dziękujemy, tak jak podziękowaliśmy (my Polacy) UW.
S
Staszek
Demokracja była jak rządził "Wolski", "Olin", "Bolek", "WSI" z Ryżym Dyzmą?
"Demokratycznie" wstrzymywali rozwój Polski - tym panom już dziękujemy, tak jak podziękowaliśmy (my Polacy) UW.
M
Maria
Czy ci ludzie nie mają zajęcia ,Kraków taki brudny -tyle wolnego czasu,może miotła ,kubeł i do porządków,przynajmniej Kraków na tym skorzysta ,a tak to tylko bełkot!
H
Halinka
To podłe ,ale po takich osobach można spodziewać się wszystkiego.To był człowiek chory,takich jest bardzo wielu, osoby chore się nie leczy tylko z receptą w ręku wypuszcza się do domu,Po cichej aferze Finroyal ze złodziejem Andrzejem Korytkowskim -nie żyje już 27 osób,ale sądzi się go 5 lat z skutkiem opłakanym.A złodziej się z tego śmieje.Zapytajcie dziennikarza TVN, A oni zrobili sobie kabaret.Podłe hieny!!!!!
O
Oli
Uuuu ile minusów. Ukłuło?.Jak ta prawda boli i przeszkadza. I też nie można głośno mowic...to też źle. Ale pamiętajcie tak już było 3 dekady temu. A jak? Każdy pamięta. Basta!
O
Oli
Władza dba ludzi!!! (im wygodnych i pożądanych)
D
Dron
I znowu Ubecja aktywizuje swoje szeregi ??
Dodaj ogłoszenie