MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Śledztwo w sprawie mobbingu w "Wiośnie" umorzone. Ks. Stryczek nie usłyszał zarzutów

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ks. Jacek Stryczek
Ks. Jacek Stryczek Andrzej Banaś
Prokuratura nie dopatrzyła się "znamion czynu zabronionego" i umorzyła śledztwo w sprawie mobbingu w Stowarzyszeniu "Wiosna" w okresie, kiedy szefował mu ks. Jacek Stryczek. W uzasadnieniu tej decyzji jest mowa o zachowaniach niekulturalnych, nietaktownych, "nie spełniają one jednak znamion mobbingu i ewentualnie należy rozpatrywać je jako naruszenie dóbr osobistych pokrzywdzonych" - stwierdzili śledczy. Ksiądz nie usłyszał zarzutów.

Informację o umorzeniu śledztwa podał portal Onet. Cytuje on też obszernie uzasadnienie decyzji śledczych.

"Stwierdzić należy, że zachowania księdza wobec pokrzywdzonych nie odbiegały od tego, jak zachowywał się on wobec innych pracowników, czy nawet osób spoza pracowników Stowarzyszenia Wiosna. Nie były to działania skierowane za każdym razem przeciwko jednej konkretnej osobie, indywidualnie godzące w jej wiedzę, umiejętności, kompetencje" - argumentuje cytowana przez portal prokuratura swoją decyzję o umorzeniu.

Śledczy powołują się również na wyrok Sądu Najwyższego sprzed 15 lat, kiedy to uznano, że "działania nakierunkowane na ogół pracowników, jak też towarzysząca zwolnieniom z pracy atmosfera napięcia psychicznego pośród członków załogi, nie są uznawane za mobbing".

Śledztwo było efektem reportażu Onetu "Tutaj nie jestem księdzem. Tak się pracuje w Szlachetnej Paczce". Jak podaje portal, ponad 20 byłych pracowników Stowarzyszenia "Wiosna", w tym 17 pokrzywdzonych, opowiedziało w prokuraturze o pracy z ks. Stryczkiem, jego zachowaniach.

"Był on postrzegany przez podwładnych jako osoba apodyktyczna, wyniosła, przekonana o własnej nieomylności, z dużymi ambicjami, (...) oczekiwał od pracowników pełnego zaangażowania w pracę. Był mocno zorientowany na cel, jakim było Stowarzyszenie, na dalszym planie stawiał dobro pracowników. Pracownikom przeszkadzała jego nieprzewidywalność, zmienianie pierwotnych ustaleń, krytykowanie, komentowanie pracy w sposób niemerytoryczny, nieakceptowanie projektów, ograniczenie możliwości wyrażania własnego zdania" - podsumowuje prokuratura.

Śledczy wyjaśniając decyzję o umorzeniu zaznaczają, że "aby dane zachowanie mogło zostać zakwalifikowane w kategoriach czynu przestępczego, nie wystarczy samo naruszenie praw pracowniczych". "Wymagane jest zaistnienie dodatkowych przesłanek, jakimi są złośliwość i uporczywość" - cytuje fragmenty uzasadnienia decyzji portal Onet.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Śledztwo w sprawie mobbingu w "Wiośnie" umorzone. Ks. Stryczek nie usłyszał zarzutów - Gazeta Krakowska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski