MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianka Michalina Sabaj za kierownicą bolidu w wyścigach samochodowych serii F4

Krzysztof Kawa
Michalina Sabaj (w środku) stanęła na podium po wyścigu na torze Balaton Park
Michalina Sabaj (w środku) stanęła na podium po wyścigu na torze Balaton Park archiwum Michaliny Sabaj
Michalina Sabaj i Kornelia Olkucka wróciły po weekendzie na torze wyścigowym w Austrii z pucharami w kategorii F4 Woman Trophy. Pierwsza z nich to krakowianka, która rozpoczęła swoją przygodę w świecie wyścigów samochodowych po przystąpieniu do rywalizacji w serii F4 FIA CEZ. To prestiżowa seria, która skupia się na rozwijaniu talentu młodych kierowców, a dla najlepszych stanowi trampolinę do wielkiej kariery.

Michalina Sabaj zbierała doświadczenia ścigając się przez wiele lat na torach kartingowych. We wrześniu 2021 roku zajęła pierwsze miejsce w Polsce w kategorii Senior Rok, zdobywając nominację do kadry narodowej, a w październiku 2022 roku była czwarta w finale Pucharu Świata Rok Cup.

Po zmianie grupy zawodniczka AS Motorsport w tym roku debiutuje w wyścigach samochodowych. W serii F4 FIA CEZ zaplanowanych jest sześć rund, z których dwa krakowianka ma już za sobą. Pierwsza odbyła się pod koniec kwietnia na torze Balaton Park, druga na Red Bull Ringu.

- Zakończyłam swoje pierwsze zawody w wyścigach samochodowych! W dwóch z trzech wyścigów zostałam sklasyfikowana jako najszybsza kobieta oraz najszybszy rookie (debiutant - przyp.) – cieszyła się w mediach społecznościowych po występie na Węgrzech.

W miniony weekend Polka ścigała się na torze w Austrii, w sobotnich kwalifikacjach zajęła 19. pozycję.

- Wyścigi nie do końca poszły po mojej myśli, pierwszy ukończyłam na 20. miejscu. Podczas drugiego po bardzo dobrym starcie wystąpiły małe problemy, przez które spadłam na 20. pozycję, jednak nie poddałam się i wykręciłam taki czas, jak najszybsza siódemka zawodników! Ostatni wyścig, niestety, skończył się dyskwalifikacją. Po incydencie, który wydarzył się nie z mojej winy, straciłam przednie skrzydło, a przez to miałam problemy z komunikacją z teamem i nie zjechałam do pitlane w odpowiednim momencie – tłumaczyła krakowianka.

I dodała: - To dopiero drugie moje zawody i kolejne z całkiem dobrymi rezultatami, bo znów zostałam sklasyfikowana jako najszybsza kobieta. Tempo podczas weekendu było bardzo dobre, a ja zebrałam bardzo dużo nowego doświadczenia.

Kolejna runda serii F4 odbędzie się 8 i 9 czerwca na Slovakia Ring.

Dodajmy, że w sezonie 2024 Sabaj, jako jedyny kierowca z naszego kraju, zaplanowała udział w mistrzostwach Włoch samochodów prototypowych. Po udanych testach w ubiegłym roku w pojeździe Wolf GB08 Thunder, w tym sezonie poprowadzi jednomiejscowy Wolf GB08 Raiden.