Kredyt, debet, karta kredytowa

  Kredyt, debet, karta kredytowa

  Materiał Informacyjny PKO BP

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kredyt, debet, karta kredytowa
  Zaletą posiadania konta osobistego w banku jest możliwość sfinansowania bieżących wydatków – i to nawet w znacznej wysokości – na poczet dochodów, które dopiero osiągniemy. Banki oferują dziś całą gamę produktów, które temu służą, poczynając od kredytów i pożyczek gotówkowych, poprzez kredyty odnawialny aż po saldo debetowe. Każdy z nich jest dostosowany do konkretnej sytuacji klienta, w tym jego zdolności kredytowej i może przy tym realizować różne cele.
  Kredyt, debet, karta kredytowa
  Odnawialny lub debet
  Praktycznie każdemu z nas trafia się potrzeba sfinansowania wydatków, które w danym momencie przekraczają kwotę posiadanych pieniędzy. By być zawsze przygotowanym na taką okoliczność, warto zawrzeć z bankiem umowę o kredyt odnawialny. W Banku PKO BP może go uzyskać każda osoba posiadająca zdolność kredytową, a obecnie dla osób korzystających z bankowości inter-netowej jest to niezwykle proste. Nie trzeba udawać się do oddziału banku, ani nawet podpisywać umowy za pośrednictwem kuriera. Wniosek składa się poprzez internet, zatwierdza kodem autoryzacyjnym (uzyskanym poprzez SMS, z tokena lub zdrapki).

  Kredyt odnawialny jest najbardziej elastycznym produktem do pożyczania pieniędzy. Umowę zawieramy na rok, a jeśli po upływie roku nie zrezygnujemy i nie przekroczyliśmy dopuszczalnego salda na rachunku, automatycznie odnowi się na kolejny rok. Jest on kredytem najniżej oprocentowanym, a odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej części kredytu i ściśle tylko za tyle dni, ile z pieniędzy korzystaliśmy. Na dodatek każdy wpływ środków na rachunek zmniejsza kredytowaną kwotę, od której naliczane są odsetki. Na tym nie koniec. W przeciwieństwie do typowego kredytu, nie spłacamy go w ratach; możemy nawet wykorzystać w całości pierwszego dnia po otrzymaniu pieniędzy, dysponować pełną kwotą przez rok, zabezpieczając na koncie środki tylko na odsetki. Co ważne, w zależności od naszej zdolności kredytowej możemy uzyskać kredyt odnawialny w wysokości kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – maksymalnie 150 tys. zł.

  Podobnie działa limit debetowy, który osoba posiadająca konto internetowe zagwarantuje sobie w równie prosty sposób. Jednak limit debetu jest nieporównywalnie niższy od kredytu odnawialnego (w przypadku podstawowego konta osobistego maksymalnie 1 tys. zł), a na dodatek okres rozliczeniowy dla debetu wynosi nie rok, ale 30 dni (po czym automatycznie pokryty w całości po 30 dniach debet automatycznie odnawia się o taką samą kwotę.

  Mini Ratka
  Limit kredytu odnawialnego wynikający z naszej zdolności kredytowej równa się zwykle naszym kilkumiesięcznym stałym dochodom. Gdy więc potrzebujemy większej kwoty, możemy skorzystać z pożyczki gotówkowej – popularnej Mini Ratki w PKO Banku Polskim. Taką pożyczkę nawet do 120 tys. zł. wraz z kredytowanymi kosztami możemy spłacać nawet w 96 ratach (przy konsolidacji spłata zadłużenia nawet przez 120 miesięcy). Przy tej ofercie mamy do czynienia z niezbędnym minimum formalności – podobnie jak przy kredycie odnawialnym czy debecie w koncie. Co ważne, gdy kwota pożyczki nie przekracza 30 tys. zł wraz z kredytowanymi kosztami, do zawarcia umowy nie jest potrzebna zgoda współmałżonka a dla udokumentowania dochodów do końca maja wystarczy przedstawić roczne zeznanie podatkowe, czyli PIT. Wygodę w spłacie rat przez cały okres kredytowania zapewnimy sobie jedną dyspozycją autospłaty rat z naszego konta osobistego.

  Karta kredytowa
  Karta kredytowa pozwala zaoszczędzić na kosztach pożyczanych pieniędzy. Można ją uzyskać poza kontem osobistym. Spłacając w terminie całość zadłużenia unikniemy odsetek od transakcji bezgotówkowych, a osiągając roczny limit obrotów zwolnimy się z opłaty za korzystanie z karty. Bonusy, upusty i premie pozwolą nam z kolei nawet zarobić na korzystaniu z karty kredytowej.
  Stefan Kozłowski

  Więcej informacji na www.bankomania.pkobp.pl

  Kredyty i pożyczki
  1. Błyskawiczny dostęp do pieniędzy na niespodziewane wydatki
  2. Łatwość załatwienia formalności
  3. Możliwość wyboru produktu dopasowanego do potrzeb i dochodów

  Ekspert radzi!
  Magdalena Frosik doradca w Oddziale 12 PKO Banku Polskiego w Poznaniu

  Polecam kartę kredytową, która posiada najwięcej zalet, a wśród nich: możliwość bezpłatnego korzystania z przyznanego limitu, odroczenie płatności aż do 55 dni, większe bezpieczeństwo transakcji a nawet dodatkowe ubezpieczenia (np. bagażu podczas podróży), dostęp do zniżek i programów premiowych, możliwość rozłożenia na raty wykorzystanej kwoty. Dodatkową korzyścią kart kredytowych jest opcja zamówienia karty dodatkowej, którą można podarować bliskiej osobie i w ten sposób zabezpieczyć ją np. podczas podróży.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo