Kredyt hipoteczny od A do Z

Monika Kaczyńska
Bankowa nomenklatura nie zawsze jest jasna
Bankowa nomenklatura nie zawsze jest jasna grzegorz gałasiński
W trakcie załatwiania formalności kredytowych możemy spotkać się z pojęciami z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Bez nich trudno będzie zrozumieć, co mówią do nas bankowcy czy doradca kredytowy.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Odwrócona hipoteka coraz bliżej
Niezbędnik kredytobiorcy: Jak zwiększyć zdolność

Aneks
Aneks do umowy kredytowej jest podpisywany na ogół wtedy, gdy zmieniają się warunki kredytu. Może to być na przykład zmiana waluty, oprocentowania, a także spłaty. Aneks trzeba podpisać, gdy kredytobiorca chce dokonać wcześniejszej spłaty kredytu.

Cesja
To po prostu przeniesienie praw. W przypadku kredytów hipotecznych z reguły dotyczy ubezpieczenia. Kredytobiorca przenosi na rzecz banku prawa przysługujące mu z tytułu ubezpieczenia nieruchomości, a także - jeśli bank tego żąda - z tytułu polisy na życie. Chodzi o to, by w razie pożaru czy śmierci kredytobiorcy kredyt został spłacony z polisy.

Efektywna stopa procentowa
Jest ona liczona od kwoty kapitału, który pozostaje do spłacenia. Zmienia się wraz z kolejnymi spłacanymi ratami.

Hipoteka
Prawo na nieruchomości, ustanowione między wierzycielem i dłużnikiem przez wpis do księgi wieczystej. Hipoteka zwykła jest formą zabezpieczenia wierzytelności banku przede wszystkim kredytów hipotecznych. We wpisie jest oznaczony zarówno rodzaj wierzytelności, jak i jego wysokość.

Kapitalizacja odsetek
To dopisywanie odsetek do posiadanego zadłużenia. Następuje ono z reguły w czasie karencji w spłacie (jeśli karencja dotyczy całości należności) lub gdy korzystamy z wakacji kredytowych.

Karencja w spłacie
Okres po zaciągnięciu kredytu, kiedy nie trzeba jeszcze go spłacać. Z reguły banki stosują karencję w spłacie kapitału. Wtedy klient spłaca wyłącznie odsetki, a zadłużenie nie rośnie. Karencja w spłacie całego kredytu powoduje, że zadłużenie rośnie.

LTV
Wskaźnik określający proporcje między wysokością kredytu, a wartością nieruchomości. Im niższe LTV tym korzystniejsze warunki kredytu można uzyskać.

Spread
Dotyczy wyłącznie kredytów walutowych. To różnica między kursem po jakim bank przelicza walutę, do której denominowany jest kredyt, a tym, po którym sprzedaje ją klientowi, aby mógł kredyt spłacać. W zależności od banku spread wynosi od 3 do około 10 proc. Jego wysokość bank jest zobowiązany podać w chwili udzielania kredytu. Już w chwili, gdy bank wypłaci klientowi kredyt ten ostatni jest mu winien więcej właśnie o wysokość spreadu.

Wkład własny
To różnica między kosztem przedsięwzięcia, a kwotą kredytu. Im wyższy tym korzystniejsze warunki można uzyskać. Gdy jest zbyt niski trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie