CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Odwrócona hipoteka coraz bliżej
Niezbędnik kredytobiorcy: Jak zwiększyć zdolność
Aneks
Aneks do umowy kredytowej jest podpisywany na ogół wtedy, gdy zmieniają się warunki kredytu. Może to być na przykład zmiana waluty, oprocentowania, a także spłaty. Aneks trzeba podpisać, gdy kredytobiorca chce dokonać wcześniejszej spłaty kredytu.
Cesja
To po prostu przeniesienie praw. W przypadku kredytów hipotecznych z reguły dotyczy ubezpieczenia. Kredytobiorca przenosi na rzecz banku prawa przysługujące mu z tytułu ubezpieczenia nieruchomości, a także - jeśli bank tego żąda - z tytułu polisy na życie. Chodzi o to, by w razie pożaru czy śmierci kredytobiorcy kredyt został spłacony z polisy.
Efektywna stopa procentowa
Jest ona liczona od kwoty kapitału, który pozostaje do spłacenia. Zmienia się wraz z kolejnymi spłacanymi ratami.
Hipoteka
Prawo na nieruchomości, ustanowione między wierzycielem i dłużnikiem przez wpis do księgi wieczystej. Hipoteka zwykła jest formą zabezpieczenia wierzytelności banku przede wszystkim kredytów hipotecznych. We wpisie jest oznaczony zarówno rodzaj wierzytelności, jak i jego wysokość.
Kapitalizacja odsetek
To dopisywanie odsetek do posiadanego zadłużenia. Następuje ono z reguły w czasie karencji w spłacie (jeśli karencja dotyczy całości należności) lub gdy korzystamy z wakacji kredytowych.
Karencja w spłacie
Okres po zaciągnięciu kredytu, kiedy nie trzeba jeszcze go spłacać. Z reguły banki stosują karencję w spłacie kapitału. Wtedy klient spłaca wyłącznie odsetki, a zadłużenie nie rośnie. Karencja w spłacie całego kredytu powoduje, że zadłużenie rośnie.
LTV
Wskaźnik określający proporcje między wysokością kredytu, a wartością nieruchomości. Im niższe LTV tym korzystniejsze warunki kredytu można uzyskać.
Spread
Dotyczy wyłącznie kredytów walutowych. To różnica między kursem po jakim bank przelicza walutę, do której denominowany jest kredyt, a tym, po którym sprzedaje ją klientowi, aby mógł kredyt spłacać. W zależności od banku spread wynosi od 3 do około 10 proc. Jego wysokość bank jest zobowiązany podać w chwili udzielania kredytu. Już w chwili, gdy bank wypłaci klientowi kredyt ten ostatni jest mu winien więcej właśnie o wysokość spreadu.
Wkład własny
To różnica między kosztem przedsięwzięcia, a kwotą kredytu. Im wyższy tym korzystniejsze warunki można uzyskać. Gdy jest zbyt niski trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami.
Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]
FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?