Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królowa nauki nie musi być nudna! Wyjątkowy Festiwal Matematyki w Kórniku [ZDJĘCIA]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Organizatorzy festiwalu matematyki przygotowali szereg atrakcji dla całej rodziny.
Organizatorzy festiwalu matematyki przygotowali szereg atrakcji dla całej rodziny. Waldemar Wylegalski
Łamigłówki, roboty, komputery, warsztaty, pokazy - cały dzień atrakcji dla małych i dużych zapewnili organizatorzy Festiwalu Matematyki w Kórniku. Organizatorzy w Kórnickim Centrum Rekreacji i Sportu OAZA przygotowali także specjalny występ Poznańskiej Orkiestry Laptopowej. Zobacz zdjęcia z festiwalu!

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Zakłady Kórnickie, przy wsparciu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Matematycznego i poznańskiego uniwersytetu. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.Pojawiły się całe rodziny, żeby na własne oczy przekonać się, jak pasjonującą dziedziną nauki jest matematyka.

Szachy i origami wśród atrakcji festiwalu matematyki

Wśród szeregu atrakcji, takich jak koncert muzyki laptopowej, warsztaty origami, magiczne karty, gry planszowe, zaplanowano także mecze szachowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty i pokazy robotów. Szczególnie wśród najmłodszych, którzy pod czujnym okiem studentów z poznańskiego UAM mogli spróbować swoich sił w programowaniu i sterowaniu robotami.

- Matematyka to nie jest coś trudnego, czego się nie lubi. Potrafimy również się bawić poprzez matematykę i poznawać jej piękno. Myślimy o stworzeniu Muzeum Matematyki. Miałoby to być coś w rodzaju Centrum Nauk Kopernik. Bazą tego muzeum będą pojęcia matematyczne, zabawy, łamigłówki. To jest dalekosiężny plan. Na razie staramy się zainteresować środowisko w Kórniku i pokazać, że warto taką ideę poprzeć i rozwijać

- powiedział prof. dr hab. Michał Karoński z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Sobotnie wydarzenie przełamuje pewne stereotypy związane z matematyką i pokazuje, że ta dziedzina nauki jest przyjazna.

- Całe rodziny dobrze się tutaj bawią. Ta dziedzina nauki uczy przede wszystkim logicznego myślenia, umiejętności rozwiązywania problemów. Nie powinno się tego niszczyć przez takie sztywne odpytywanie, zniechęcanie w jakimś sensie dzieci do matematyki. Tutaj okazuje się, że można korzystać w dydaktyce z różnych metod, które bawią i uczą równocześnie

- dodał nasz rozmówca.

Jedną z ciekawostek była kawiarnia … bez kawy. Dokładnie była to Kawiarnia Szkocka utworzona na wzór słynnej kawiarni, która funkcjonowała przy Placu Akademickim we Lwowie. Była ona miejscem spotkań lwowskich matematyków. Podczas długich spotkań tworzyli dyskutowali na temat “Królowej Nauk”. Uczestnicy warsztatów zbierali na specjalnych kartach pieczątki od organizatorów, które można było wymienić na nagrody.

Jak zapowiedzieli organizatorzy impreza będzie kontynuowana i w przyszłym roku planują zorganizować kolejną edycję Festiwalu Matematyki. Wydarzenie patronatem objął Głos Wielkopolski.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turbina generatora produkującego prąd. Takie same urządzenia wykorzystuje się w elektrowniach węglowych.

Elektrownia atomowa mogłaby powstać w Koninie? Tak wygląda w...

Źródło: własne / srem.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski