Królowe karnawału z lat 30. Zobacz, jakie kreacje noszono na bal karnawałowy

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet
Obchodzenie karnawału ma długą tradycję. Bale karnawałowe odbywały się już w latach 30. Na zdjęciu: grupa uczestników zabawy karnawałowej w kostiumach. Widoczni są m.in.: Maria Smoluchowska (2. z lewej) i Stefan Piechocki (1. z prawej).1930 rok
Obchodzenie karnawału ma długą tradycję. Bale karnawałowe odbywały się już w latach 30. Na zdjęciu: grupa uczestników zabawy karnawałowej w kostiumach. Widoczni są m.in.: Maria Smoluchowska (2. z lewej) i Stefan Piechocki (1. z prawej).1930 rok Narodowe Archiwum Cyfrowe
Chcesz poczuć klimat karnawału w dwudziestoleciu międzywojennym? Zastanawiasz się, jak wyglądały kiedyś karnawałowe sukienki. Takich balów już nie ma. Przedstawiamy wyjątkowe królowe karnawału z dawnych lat.

Spis treści

Kiedy obchodzimy karnawał?

Wymyślne fryzury, pióra, kapelusze... Przygotowanie do spotkania karnawałowego w latach 30. ubiegłego wieku zdecydowanie zajmowało więcej czasu niż obecnie. Za to efekt był piorunujący. Zdjęcia z imprez karnawałowych w okresie dwudziestolecia międzywojennego robią ogromne wrażenie. Wybraliśmy fotografie z najlepszymi kandydatkami do tytułu królowej balu.

Początek karnawału w Polsce wypada 6 stycznia, kiedy katolicy obchodzą święto Trzech Króli. Ostatni tydzień polskiego karnawału rozpoczyna się w Tłusty Czwartek. Tego dnia Polacy objadają się pączkami i faworkami. Okres tańców i zabaw trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową i kończy się w Ostatki. Zwyczajowo to czas zabaw i potańcówek. Data końca karnawału jest ruchoma i poprzedza Wielkanoc oraz Wielki Post.

Skąd wzięła się karnawałowa tradycja?

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia wyrazu „karnawał”. Niektórzy uważają, że słowo to ma swoją genezę w języku łacińskim i wyrazie carrus navalis. W starożytnym Rzymie określenie to służyło do nazywania wozu w kształcie okrętu wchodzącego w skład świątecznego pochodu ku czci bogini Izydy, a później – boga Dionizosa. Jednak większość badaczy wskazuje na włoskie słowa carnevale (łacińskie carnem levāre), co dosłownie oznacza „usuwać mięso” oraz caro, vale, czyli „żegnaj mięso”. Symboliczne znaczenie tych określeń ma związek z pożegnaniem mięsa przed Wielkim Postem.

Zwyczaj świętowania karnawału ma swój początek w kulcie płodności oraz w kultach agrarnych. Zawsze nieodzownym elementem okresu karnawału były tańce i zabawy. Niektórzy wierzyli, że im wyżej będą skakać biesiadnicy, tym wyższe plony wyrosną.

Karnawał na świecie

Karnawał obchodzony jest w wielu częściach świata. Niektóre miasta, jak np. Rio de Janeiro w Brazylii czy Wenecja we Włoszech, słyną ze szczególnie hucznych zabaw i maskarad. Nie trudno mieć skojarzenia z przebierańcami w wielkich kolorowych pióropuszach czy dystyngowanych sukniach i maskach.

Przygotowania do obchodów karnawału trwają wiele tygodni. Jedną z głównych atrakcji karnawałowej zabawy stał się wybór Królowej Karnawału – kobiety, która najbardziej oczarowała uczestników spotkania swoją kreacją.

Zobacz olśniewające stroje na karnawał w stylu lat 30.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Autopromocja

Sukienki w okazyjnych cenach

kup teraz

Tommy Hilfiger

Tommy Hilfiger Sukienka codzienna KG0KG07115 D Granatowy Slim Fit

499,99 zł399,99 zł

kup teraz

KARL LAGERFELD

KARL LAGERFELD Sukienka koszulowa Z12239 S Biały Regular Fit

499,99 zł399,99 zł

kup teraz

Polo Ralph Lauren

Polo Ralph Lauren Sukienka koszulowa 313877971 Czarny Regular Fit

619,00 zł399,99 zł

kup teraz

Polo Ralph Lauren

Polo Ralph Lauren Sukienka codzienna 311877962001 Czerwony Regular Fit

569,00 zł399,99 zł

kup teraz

Tommy Hilfiger

Tommy Hilfiger Sukienka elegancka G0KG07023 D Zielony Regular Fit

399,99 zł319,99 zł

kup teraz

Polo Ralph Lauren

Polo Ralph Lauren Sukienka elegancka 312862427001 Biały Regular Fit

519,99 zł319,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Kaliszanka Roku

Materiał oryginalny: Królowe karnawału z lat 30. Zobacz, jakie kreacje noszono na bal karnawałowy - Strona Kobiet

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Im więcej blasku w karnawale tym lepiej :) Mam nawet cekinową sukienkę z loola z myślą o tegorocznych imprezach. Lubimy zaszaleć ze znajomymi, więc w planach jest kilka wypadów na miasto.
G
Gość

... a na przyjęciach wybierano królową balu.

Tak, tak to było w czasach "epigonów ustroju feudalnego". Dzisiaj (sprawiedliwie) "koronujemy" wirusy. Wszystko dla postępu !.

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie