Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w gminie Pobiedziska - OSP Pobiedziska

RED
To nie żadne straszydło,  to strażak w pianie
To nie żadne straszydło, to strażak w pianie OSP Pobiedziska
Na terenie gminy Pobiedziska działa pięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej - w Pobiedziskach, Biskupicach, Węglewie, Latalicach i w Kociałkowej Górce.

Ich druhowie zawsze służą mieszkańcom gminy i wszystkim osobom, które tego potrzebują, m.in. niosąc pomoc przy pożarach i innych miejscowych zagrożeniach. Władze gminy są wdzięczne swoim strażakom, wspierając je przy każdej nadarzającej się okazji.

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej skupiają w swoich szeregach stu pięćdziesięciu dwóch druhów, w tym: stu trzynastu czynnych, dziewięciu członków wspierających, szesnastu honorowych oraz czternastu członków młodzieżowej drużyny pożarniczej. Dwie spośród wszystkich jednostek włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego: OSP w Pobiedziskach w 2000 r. i OSP w Biskupicach w 2012 r. Najstarsza jednostka to OSP Pobiedziska, utworzona w 1884 r., po niej drugie miejsce zajmuje OSP Biskupice - powstała w 1932 roku, OSP Węglewo - w 1925 r., OSP Latalice - w 1948 roku i najmłodsza - OSP Kociałkowa Górka, utworzona w 1956 r.

Strażackie syreny alarmowe w gminie Pobiedziska, tak jak w wielu miejscach w kraju, bardzo często wzywają druhów na akcję. To oni wielokrotnie pierwsi są na miejscu zdarzenia, przy pożarze, wypadku lub innym zagrożeniu życia. Bardzo często wspierają i służą pomocą lokalnej społeczności. Zresztą popularne - i jak wiele mówiące - jest powiedzenie wśród naszych strażaków „…my tutaj w gminie Pobiedziska lubimy pomagać”. Wszystko to dzieje się, bo słowo strażak oznacza wyróżnienie i nobilitację.

Kiedy nie słychać syren alarmowych i strażacy nie jadą w pośpiechu na kolejną akcję, bardzo chętnie druhowie ze wszystkich gminnych jednostek OSP przyjmują zaproszenia do udziału w różnych wydarzeniach, dużych i małych, gminnych i powiatowych. Ich bardzo częstym zajęciem jest prowadzenie wielu szkoleń, prelekcji, pogadanek w szkołach i przedszkolach.

Bardzo chętnie włączają się w wiele akcji charytatywnych dla chorych i potrzebujących dzieci, swoich kolegów, mieszkańców gminy.

Nieustannie dbają o swoje wyszkolenie, profesjonalizm i skuteczność, biorąc udział w ćwiczeniach i szkoleniach. Każdego roku organizowane przez JRG3 KM PSP w Poznaniu manewry strażackie przyciągają do współzawodnictwa dodatkowo jeszcze inne jednostki z okolicznych gmin. W 2018 roku manewry zmieniły nieco formułę z zawodów na warsztaty, na których strażacy doskonalili swoje umiejętności.

W ostatnich latach wiele się zmieniło w strażackiej braci. W garażu OSP Biskupice zaparkował nowy, ciężki wóz scania, a we wrześniu 2018 do OSP Pobiedziska trafił nowy, lekki samochód.

Strażacy ochotnicy z gminy Pobiedziska są zauważani przez władze powiatowe, wojewódzkie i państwowe. Dowodem tego są zaszczytne tytuły: 2014 r. - Strażak Roku Powiatu Poznańskiego druh Adam Smura, 2015 r. - Strażak Roku Powiatu Poznańskiego druh Włodzimierz Pawłowski, oraz 2017 rok - wówczas druh Krzysztof Słupski został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Nie ma miejsc czy wydarzeń w gminie Pobiedziska, gdzie nie spotkalibyśmy strażaka ochotnika. Każdy sylwester i późniejsze północne witanie Nowego Roku oraz pokaz pirotechniczny są bezpieczne dzięki strażakom z OSP. Oficjalne uroczystości gminne zawsze mają honorową asystę zapewnioną przez strażaków.

Ostatnie dwa lata to też ciekawy i niezwykły okres. W nowej siedzibie OSP Kociałkowa Górka zorganizowano pierwsze wigilijne spotkanie opłatkowe, które na pewno będzie kontynuowane w następnych latach. Po raz pierwszy też w tym roku zorganizowane zostały uroczystości gminne z okazji Dnia Strażaka, na Rynku w Pobiedziskach.

Życie strażaka to codzienna nieustanna służba i gotowość do pomocy. To też miłość do tego, co się robi. I tak łącząc to wszystko w jedność, z wielkim wzruszeniem możemy wspominać pięknie wypowiedziane TAK służbie, tak samo ważne jak wtedy, kiedy strażak oświadcza się swojej ukochanej...

Jednostki OSP otrzymały też - w końcu ubiegłego roku - wsparcie sprzętowe, w ramach projektu „Zapobieganie i likwidacja skutków poważnych awarii poprzez zakup wyposażenia ratowniczego”. Zostały one wyposażone w sprzęt ratowniczy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, gminy Pobiedziska i środków własnych OSP. Całkowity koszt zakupionego sprzętu wyniósł 428 tys. zł.

OSP w Pobiedziskach otrzymała: zestaw do wyważania drzwi, kamerę termowizyj- ną, agregat prądotwórczy, turbowentylator, motopompę pływającą, aparat powietrzny, pilarkę ratowniczą, przecinarkę do stali i betonu, detektor wielogazowy, prądownicę z nakładką pianową, kombinezon suchy do pracy w wodzie, lancę gaśniczą, pilarkę do drewna i piłę do cięcia szyb.

Ochotnicza Straż Pożarna w Biskupicach otrzymała zestaw hydrauliczny, w tym: agregat hydrauliczny, wąż hydrauliczny, nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, rozpieracz teleskopowy, szybką stabilizację pojazdu i wspornik progowy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Węglewie wzbogaciła się o zestaw hydrauliczny, w tym: pompę hydrauliczną, rozpieracz ramieniowy, nożyce hydrauliczne, zestaw podpór do stabilizacji, zabezpieczenie poduszki pasażera, zestaw podkładów i klinów, zestaw schodek z klinem, zabezpieczenie poduszki kierowcy, matę narzędziową, zestaw do przecinania szyb samochodowych, wentylator oddymiający i rękaw do wentylatora.

Ochotnicza Straż Pożarna w Latalicach wzbogaciła się o zestaw: piła-przecinarka do cięcia betonu/stali, pompa szlamowa, drabina, radiotelefon przewoźny, aparat ODO-kompletny, szybkie natarcie, prądownica „typu turbo”, wąż tłoczny 75, wąż tłoczny 52, wąż ssawny 75, smok ssawny prosty75, smok ssawny skośny 75, pływak do smoka ssawnego, kurtyna wodna 52, zasysacz liniowy Z-2, wężyk do zasysacza liniowego 25, prądownica pianowa PP-2 z zaworem, wytwornica piany WP-2 z zaworem, przełącznik - redukcja 110/75, przełącznik - redukcja 75/52. Natomiast Ochotnicza Straż Pożarna w Kociałkowej Górce dostała: wyważarkę do drzwi i obcinarkę do pedałów, piłę do cięcia stali i betonu, motopompę pływającą i wentylator oddymiający.

Strażacy z OSP gminy Pobiedziska współpracują ze szkołami posiadającymi klasy mundurowe. I tak druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pobiedziskach zaprosili do swojej jednostki uczniów z Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu na warsztaty. Klasy mundurowe uczestniczą w tego typu spotkaniach, by uczniowie mogli się przekonać, jak naprawdę wygląda praca strażaka.

Druhowie sami też ćwiczą, m.in. w ubiegłym roku uczestniczyli w ćwiczeniach na terenie Aresztu Śledczego w Pobiedziskach. Ćwiczono zachowanie w czasie pożaru wraz z dużym zadymieniem i zabarykadowania się osadzonych w sali szkoleniowej.

Ochotnicze Straże Pożarne i ich druhowie w gminie Pobiedziska były, są i zawsze będą powodem do wielkiej dumy wszystkich mieszkańców. Dziękujemy za to, że zawsze jesteście z nami i dla nas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski