Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Grudnej - OSP Grudna

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Grudna
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Grudna OSP Grudna/UG Miedzichowo
Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grudnej, datuje się na rok 1953. Miało to miejsce tuż po pożarze w sierpniu tego roku, w wyniku którego spłonęła niemal połowa wsi Grudna.

W chwili powstania, OSP Grudna została wyposażona w hełmy, mundury i beczkę na sztywnych kołach, którą z biegiem lat zastąpiono sikawka konną. Jednak posiadany sprzęt okazał się niewystarczający w walce z żywiołem, dlatego też od roku 1955, zaczęto organizować zabawy taneczne, z których dochody przekazywane były na działalność OSP. Działania te zapewniały rozrywkę mieszkańcom wsi i okolic oraz zasilały gromadzone cały czas fundusze. W roku 1964, zdołano zakupić motopompę. Pierwszym mechanikiem był druh Czesław Janiszewski, następnie od roku 1968 rolę tą przejął druh Edward Wajman.

W czynie społecznym zbudowana została remiza strażacka, która jako magazyn służy do dnia dzisiejszego. Był to budynek o niewielkich gabarytach. Dlatego też, planowano w następnych latach zbudowanie nowej remizy, która byłaby wystarczająca.
Do roku 1970 zawiadomienie o zaistniałym pożarze wyglądało w następujący sposób : jeden ze strażaków nawoływał pozostałych grą na trąbce. Obowiązywały wówczas powszechnie znane i akceptowane sygnały. Gdy trąbka grała raz i długo, oznaczało „ogień w miejscu” czyli na terenie wsi, natomiast gdy trąbka grała trzy razy krótko, oznaczało pożar poza wsią. Od roku 1970 ten piękny zwyczaj, zastąpiony został przez głos syreny, którą zamontowano na sklepie w Grudnej. Później syrena przeniesiona została do strażnicy, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

W roku 1991, siedziba strażaków /strażnica/ została przeniesiona do dawnej zlewni mleka. W roku 1998 strażacy otrzymali wózek wężowy od Nadleśnictwa Bolewice i tym samym jej skromne wyposażenie uległo poprawie. Rok później w skład wyposażenia OSP wszedł pierwszy samochód marki ŻUK, który w dużej mierze usprawnił działania strażaków. Został on ofiarowany przez Urząd Gminy w Miedzichowie.

W roku 2003 w czasie obchodów 50 lecia istnienia, OSP Bolewice przekazała samochód gaśniczy STAR A 25. W roku 2007 zakupiono i dokonano karosacji samochodu pożarniczego IVECO Magirus. Samochód ten posiada zbiornik o pojemności 2200 litrów wody oraz autopompę o wydajności 1600 l/min.

W roku 2010 wybudowano i oddano do użytku Wiejskie Centrum Kulturalno-Rekreacyjne, w którym mieści się nowa strażnica wraz z zapleczem sanitarnym. W tym samym roku zamontowano radiowy system alarmowania strażaków (alarmowanie następuje ze stanowiska kierowania w Nowym Tomyślu poprzez smsy) oraz postawiono maszt, który początkowo służył jako suszarka do węży, a w chwili obecnej znajdują się na nim nadajniki, dzięki którym wszyscy mieszkańcy Grudnej, mają dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Grudnej liczy 32 członków. Wszyscy druhowie należący do JOTu, posiadają specjalistyczne wyszkolenie strażackie, dzięki któremu mogą nieść fachową pomoc. Jednostka wyposażona jest między innymi w wysokociśnieniowy moduł gaśniczy wraz ze środkiem pianotwórczym, pompę pływającą, szlamową, aparaty powietrzne, armaturę gaśniczą, torbę medyczną PSP R 1, drabinę DW-10 oraz nasadkową, umundurowanie osobiste strażaka i inny sprzęt.

W roku 2013 z okazji jubileuszu 60 lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grudnej, nadano sztandar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski