Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Margoninie - OSP Margonin

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Margonin
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Margonin OSP Margonin
W gminie Margonin istnieją cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Największą i najstarszą jest OSP w Margoninie, w skład której wchodzą również OSP Próchnowo i OSP Radwanki. W sumie do margonińskiej OSP należy ponad setka osób. W samym Margoninie ochotnicza straż ma 72 członków, z czego do brania udziału w działaniach ratowniczych uprawnionych jest około 20 osób.

W skład obecnego zarządu wchodzą:
prezes - Marek Żelek
wiceprezes - naczelnik - Bartosz Burzyński
wiceprezes - Rafał Heimann
zastępca naczelnika - Jarosław Kordyla
skarbnik - Łukasz Kobicki
sekretarz - Filip Hermaszewski
kronikarz - Hanna Szalińska
gospodarz - Daniel Twardowski
członek zarządu - Romuald Błażejak

Margonińska OSP dawniej i dziś
Historia straży pożarnej w Margoninie sięga początków XX w., kiedy miasto wchodziło w skład Cesarstwa Niemieckiego. Z inicjatywy sekretarza sądowego Karola Jordana, w sobotę 8 sierpnia 1908 r. w lokalu Augusta Franke mieszczącym się w Rynku, powołano do życia straż ogniową. W zebraniu założycielskim uczestniczyło 28 obywateli miasta (16 Niemców i 12 Polaków). W skład zarządu weszli Niemcy Karol Jordan, Otto Bartz, Wilhelm Letzchen, Franz Franstadt oraz Polak Roman Neumann. Prezesem wybrano Karola Jordana.

Pierwsze ćwiczenia straż odbyła 27 września 1908 r., w ubraniach cywilnych i bez sprzętu przeciwpożarowego. Mundury i sprzęt zakupiono na początku 1909 r.

Pierwszy chrzest bojowy strażacy przeszli 14 sierpnia 1909 r. gasząc pożar gospodarstwa rolnego w Sypniewie. Remiza znajdowała się początkowo w drewnianym budynku na Nowym Mieście. Jej wyposażenie było skromne: drabiny, łopaty, haki i wiadra.

Z chwilą wybuchu I wojny światowej działalność straży została zawieszona, a większość jej członków otrzymała powołanie do wojska. Reaktywowanie Ochotniczej Straży Pożarnej nastąpiło 19 kwietnia 1928 roku. Naczelnikiem został Stanisław Komorowski, który pełnił funkcję aż do lata 1939 roku.

Pierwszym obywatelem Margonina, którego uhonorowano medalem za 20-letnią służbę oraz tytułem „honorowego członka straży”, był Stanisław Radzimski. Do straży wstąpił w 1908 roku i pozostał w niej aż do śmierci.

Wraz z wybuchem II wojny światowej działalność strażacka została ponownie zawieszona, a dokumenty ukryte. Do reaktywacji doszło 18 marca 1945 r. na zebraniu, zorganizowanym przez Józefa Duczmala, Stanisława Jodę i Juliana Wendlanda.

W 1948 roku margonińska straż doczekała się sztandaru, o którym marzyła od dawna. Był on tym cenniejszy, że stanowił dar od społeczeństwa.

Na fali zmian zachodzących w Polsce na początku lat 90-tych, OSP w Margoninie została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Poznaniu jako stowarzyszenie, zyskując tym samym osobowość prawną.

Na początku stycznia 1995 roku jednostka, jako jedna z pierwszych w Polsce, została włączona w Krajowy System Ratownictwa.

Od tego czasu strażacy margonińscy nie tylko gaszą pożary, ale także niosą pomoc medyczno-techniczną i likwidują skutki wypadków drogowych. Są też przygotowani do działań na wypadek klęsk żywiołowych.

Obchody 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Margoninie
16 czerwca 2018 roku druhny i druhowie OSP w Margoninie świętowali jubileusz 110-lecia swojej jednostki. Uroczystość, jaka miała miejsce w siedzibie margonińskiej OSP, była doskonałą okazją do podziękowań i wyróżnień dla strażaków, którzy budują jednostkę i jej prestiż, jednocześnie swoim poświęceniem pokazując społeczeństwu, czym może być pasja połączona z misją niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

W obchodach poza strażakami i ich bliskimi, uczestniczyły władze gminy oraz komendanci państwowej straży pożarnej, policji i straży miejskiej. Odbyła się msza polowa, a także strażacki festyn dla całych rodzin.

Nowy wóz bojowy dla margonińskich ochotników
Pod koniec 2018 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Margoninie otrzyma oczekiwany, nowy ciężki wóz bojowy. Będzie to prezent na 110-lecie jednostki.

Wartość pojazdu to ponad milion złotych. Fakt, że zakup może dojść do skutku, to efekt starań strażaków i otrzymania dotacji od ministra spraw wewnętrznych i administracji w kwocie 350 tysięcy złotych. Pozostałe 700 tysięcy złotych dołożyła gmina Margonin.

Jak mówi burmistrz Margonina Janusz Piechocki, w ten sposób kończy się proces wyposażania jednostek OSP z terenu gminy w nowoczesne środki transportu.

Gmina Margonin w ostatnich latach dofinansowała zakup aż czterech wozów bojowych dla ochotniczych straży pożarnych - w tym najważniejszego i kluczowego z punktu widzenia bezpieczeństwa, ciężkiego wozu bojowego.

Kolejnym etapem będą przebudowy i budowy nowych strażnic, na co dzień pełniących funkcje siedzib jednostek OSP.

W planie jest między innymi remont elewacji remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Margoninie.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ogniki
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza „Ogniki” w Margoninie została reaktywowana w połowie 2018 roku. Jest to drużyna mieszana, dziewczęco-chłopięca.

Aktualnie ma 11 członków, który są uczniami szkół podstawowych. Najmłodsi członkowie drużyny to trzecioklasiści.

Drużynę prowadzi druh Filip Hermaszewski z OSP w Margoninie.

Margonińskie „Ogniki” spotykają się regularnie w weekendy. Wszyscy członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej posiadają czarne koszulki i czerwone czapki z logiem i nazwą drużyny.

- Jednakowy strój ich wyróżnia, a jednocześnie daje im poczucie wspólnoty - mówi naczelnik OSP w Margoninie Bartosz Burzyński.

W związku z tym, że „staż” margonińskich „Ogników” jest stosunkowo krótki, drużyna nie miała jeszcze okazji brać udziału w żadnych zawodach. Pierwsze efekty szkoleń było jednak widać już podczas obchodów 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Margoninie, które odbyły się w czerwcu 2018 roku.

- Młodzież wykonała niewielki pokaz gaszenia domków z kartonu. Mogła w ten sposób zaprezentować zdobyte już umiejętności - dodaje Bartosz Burzyński.

Nabór do drużyny jest otwarty - dołączyć może do niej każdy, kto nie ukończył jeszcze 18 lat i chciałby się przekonać, jak wygląda działalność OSP „od kuchni”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski