Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Mieścisku - OSP Mieścisko

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Mieścisko
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Mieścisko OSP Mieścisko
Pierwszą informację, potwierdzoną faktami o zorganizowanej straży pożarnej i sprzęcie do gaszenia pożarów w Mieścisku, znajdujemy w Prawie Bractwa Piwowarskiego nadanym piwowarom mieściskim w 1739 roku przez króla Augusta II Mocnego.

Określa się tu sprzęt będący na utrzymaniu straży oraz zasady postępowania w razie pożaru. O ważności zabezpieczenia mienia mieszkańców świadczy fakt, że w planie wydatków miasta przeznaczono „kwotę 40 złotych polskich na sprzęt i walkę z pożarem”.

Straż pożarna pod nazwą Straż Ogniowa w Mieścisku zorganizowana została z inicjatywy burmistrza Fryderyka Krugera w 1880 roku. Prezesem został Fryderyk Kruger, naczelnikiem Wilhelm Neuman, sekretarzem Leo Pełczyński, skarbnikiem August Ziegler, gospodarzem Antoni Owecki.

Remiza strażacka mieściła się przy ulicy Janowieckiej. Taki skład zarządu istniał do momentu uzyskania przez Polskę niepodległości. Po wyzwoleniu zarząd został spolszczony, a remizę przeniesiono na rynek w 1916 r. Nad remizą znajdował się dom dla ubogich, w którym aż do II wojny światowej mieszkały rodziny. Prezesem został Leonard Łukasiewicz. Ostatnim czuwającym z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej i Rady miasta był Wojciech Przyborski.

Straż Pożarna w Mieścisku zawsze była dobrze i prężnie działającą jednostką. Wielu druhów walczyło w I wojnie światowej, później brało udział w jedynym, zwycięskim dla Polski – Powstaniu Wielkopolskim w rejonie Chodzieży, Nakła i Poznania. Następnie wielu mieściskich strażaków zmieniło mundury strażackie na polskie – już mundury wojskowe. Brali udział w walkach obronnych 1939 i II wojnie światowej. Po wojnie OSP w Mieścisku szybko wznowiło swoją działalność. W latach 1950-60 druh Józefat Lemański, były muzyk wojskowy zorganizował i prowadził orkiestrę dętą.

Orkiestra była chlubą Mieściska, jednak jej żywot był krótki. W latach 70. powstały pierwsze drużyny młodzieżowe. Dzięki zgodnej współpracy starszych druhów z młodszymi wiele inicjatyw weszło do tradycji. Są to imprezy okolicznościowe: Dni Strażaka, wspólne wigilie, na Wielkanoc tzw. „Turki”. Strażacy wrośnięci są w mieściski krajobraz.

Widać ich w każdych okolicznościach, imprezie środowiskowej, na uroczystościach państwowych i kościelnych, radosnych i smutnych. Dzięki zgodnej współpracy druhowie wykonują wiele prac społecznych na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej i środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski