Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Niechanowie - OSP Niechanowo

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Niechanowo
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Niechanowo OSP Niechanowo
Pierwszą znaną z przekazu Michała Skweresa akcją, w której brali udział strażacy z Niechanowa było gaszenie pożaru obory we wsi Miroszka w gospodarstwie pana Wizły w 1882 r. Pożar gaszono przy pomocy bosaków, drabin i beczkowozu. Sikawka była na wyposażeniu już przed I wojną światową.

Najwcześniejszy raport kontrolny opisujący straż w Niechanowie jest datowany na 6.10.1929 r. Niestety nie ma w nim podanej daty założenia Straży, niemniej dowiadujemy się z niego, że była to straż obowiązkowa licząca 68 członków czynnych i jednocześnie obowiązkowych. Naczelnikiem był mistrz kowalski – Stanisław Pućka, zastępcą Roman Strzelczyk. W roku 1933 sporządzono dwa raporty datowane na dzień 20.08 opisując dwie różne Straże – w Niechanowie gminie (tzw. obowiązkowa) i Niechanowie obszar dworski (tzw. dworska). Rejestracji straży jako stowarzyszenia dokonano w 17.08.1935 r.

W czasie II Wojny Światowej zorganizowano przymusową straż pożarną nie posiadającą struktur prawnych, do której należało 50 osób. Komendantem był Niemiec o nazwisku Helwig, dowódcą Józef Płóciennik, a odpowiedzialnym za sprzęt został Jan Grzechowiak. W owym czasie zaginęły wszelkie dokumenty i zdjęcia pochodzące z okresu przed I wojną światową. Jedno ze zdjęć przedstawiało umundurowanych strażaków obok sikawki. Strażnicę, jak i stojącą do dziś w tym samym miejscu figurę św. Floriana wybudowano i poświęcono 22.08.1948 r. W tym czasie, jak dowiadujemy się z Księgi Pamiątkowej z okazji poświęcenia strażnicy komendantem III rejonu Niechanowo - Gmina był Jan Grzechowiak - mistrz stolarski z Niechanowa, naczelnikiem OSP był Jakub Kozanecki, sekretarzem Leonard Bartz, a skarbnikiem Antoni Stefankiewicz.

W 1952 r. prezesem jednostki został Roman Szymański, komendantem Leon Jagodziński, a skarbnikiem Florian Kozanecki. W 1957 r. na prezesa jednostki ponownie wybrano Romana Szymańskiego, naczelnikiem został Stanisław Wiśniewski, a skarbnikiem Adam Trudziński. W latach 60-tych jednostka nasza otrzymała pierwszy samochód. Był to samochód marki Lublin, pochodzący z demobilu wojskowego i dostosowany do potrzeb gaśniczych. A w końcu lat 60-tych jednostka nasza otrzymała nowy samochód marki Żuk z przyczepą wężową. W 1975 r. z Komendy Powiatowej otrzymaliśmy nowy samochód marki STAR 25 GBAM. Kierowcą jego został Edward Budzyński, a następnie Dominik Bartz.

W 1977 r. prezesem jednostki OSP został Zdzisław Błaszak, a naczelnikiem Eugeniusz Bartz. W roku 1980 wybudowano nowy obiekt, w którym otrzymaliśmy dwa pomieszczenia garażowe. Komenda Wojewódzka przekazała również samochód Żuk GLBM. W dniu 22.05.1983 r. odbyły się obchody stulecia powołania naszej jednostki z nadaniem sztandaru, który mamy do dziś. W latach 80-tych na nasza straż stanowiła bazę do tworzenia drużyn żeńskich i młodzieżowych, których aktywowali m.in. Edward Budzyński (prezes), Dominik Bartz (kierowca i gospodarz), Andrzej Bartz (opiekun MDP), Piotr Bartz, Michał Bartz.

13.06.1993 r. obchodziliśmy 110 – lecie naszej jednostki, podczas którego „Złotym Znakiem Związku” odznaczono sztandar i wieloletniego skarbnika, dh Adama Trudzińskiego (od 1945r.). W 1995 r. z dniem 1 stycznia jednostka nasza została włączona do KSRG. W 1996 r. otrzymaliśmy samochód STAR 266, rok produkcji 1979. Po przebudowie w dniu 13.09.1997 r. został odebrany i od tego dnia pełni służbę do dziś. Jako wóz ratowniczy doskonale radzi sobie w każdych warunkach prezentując swoje możliwości podczas akcji różnego typu, dlatego pieszczotliwie nazywamy go „Misiem”.

Ochotnicza Straz Pozarna Niechanowo KSRG
Gnieźnieńska 4, 62-220 Niechanowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski