Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Piotrowie - OSP Piotrowo

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Piotrowo
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Piotrowo Łukasz Małecki
Historia OSP Piotrowo liczy już 85 lat. Działania mające na celu ochronę przeciwpożarową tamtejszej ludności podejmowano jeszcze przed wojną.

15 maja 1933 roku Ignacy Basiński zorganizował we wsi pierwszą jednostkę strażacką. Tworzyło ją wówczas 15 ochotników. Najstarsi mieszkańcy z wielkim uznaniem przywołują wspomnienia dzielnych druhów, którzy aż do wybuchu II wojny światowej wielokrotnie ratowali Piotrowo oraz najbliższą okolicę przed czerwonym kurem. Wraz z wybuchem wojny, działalność OSP została zawieszona, jednak niemalże natychmiast po jej zakończeniu, przystąpiono do „odbudowy” jednostki.

W historii strażackiej braci złotymi zgłoskami zapisali się członkowie pierwszego zarządu: Michał Tecław, Stefan Nowakowski, Wiktor Gniotowski, Narcyz Kurowski, Henryk Owczarzak, Stanisław Nowakowski, Florian Nowakowski, Michał Gawędowicz i Bronisław Gawędowicz. W latach 1945-1953 funkcję prezesów, oprócz wspomnianego Michała Tecława, pełnili Władysław Madaj i Stanisław Woźniak, a w okresie od 1953 do 1972 roku – Wacław Rajman. Po jego śmierci obowiązki prezesa przejął Kazimierz Gniotowski, później Jan Ryżek, a w końcu i Marian Matuszak, który funkcję tę pełni do dziś. Wieloletnim naczelnikiem jednostki – od 1979 aż do 2011 roku był Stefan Skowron.

Historia OSP Piotrowo nie skupia się tylko na akcjach ratowniczo-gaśniczych. To właśnie w Piotrowie bowiem powstała pierwsza i długo jedyna w regionie sekcja żeńska OSP.

Początkowo siedzibą ochotników była kuźnia. Na ówczesne wyposażenie jednostki składała się poniemiecka motopompa o wydajności 1200 l oraz sikawka konna. W latach 50. ochotnicy posiadali już m.in. przyczepkę, beczkowóz, drabinę Szczerbkowskiego, kilka bosaków i węży. W miarę upływu lat stary i wysłużony sprzęt zastępowany był nowym. W 1966 r. z Technikum Elektrycznego we Wronkach jednostka otrzymała samochód GAZ-67, który w 71’ wymieniony został na Żuka, a ten z kolei na Stara A-29, który służył strażakom do roku 2009. U progu XXI wieku dysponowali dwoma samochodami: Lublinem otrzymanym w 2001 r. i Starem, którego zastąpił obecny Mercedes. W 2012 r. jednostka otrzymała narzędzia hydrauliczne do ratownictwa drogowego, a wkrótce potem motopompę pływającą będącą darem od WOŚP.

W 1964 r., w czynie społecznym, przy współpracy z władzami gminnymi, wybudowano nową strażnicę, którą w 1986 powiększono i rozbudowano. W 2011 roku natomiast obiekt został zmodernizowany – m.in. przebudowano bramę wjazdową do dużego garażu i dobudowano część socjalną.

– Straż Pożarna w Piotrowie zawsze była blisko mieszkańców, a druhny i druhowie często stawali się animatorami życia kulturalnego i sportowego. Bo przecież strażacy nie tylko gaszą pożary, ratują życie i dobytek, ale potrafią również świetnie się bawić. Jeden z najstarszych dokumentów – z 1948 roku – dotyczy zorganizowanej właśnie przez strażaków zabawy w Piotrowie – informuje prezes OSP Piotrowo, Marian Matuszak.

Warto wspomnieć i o amatorskim Teatrze Objazdowym, który w 1951 roku powstał we wsi pod patronatem OSP. Strażacy współpracowali też z miejscową szkołą organizując wspólne zawody sportowe i turnieje piłki ręcznej. Dzięki temu, do OSP przystępowali kolejni uczniowie piotrowskiej szkoły.

Strażacy podejmowali wiele inicjatyw służących zarówno straży, jak i mieszkańcom wsi. To m.in. ich starania doprowadziły do wybudowania betonowej drogi dojazdowej do strażnicy oraz boksu na paliwo. W czynie społecznym druhny i druhowie wymalowali świetlicę służącą całej społeczności wsi m.in. do organizacji zabaw oraz imprez okolicznościowych dla dzieci i młodzieży. Nierzadko uczestniczyli też w akcjach sadzenia lasu.

Podstawową działalnością jednostki pozostaje jednak ochrona przeciwpożarowa. W ciągu 85 lat działalności, strażacy brali udział w wielu akcjach na terenie gminy Obrzycko i poza nią. Uczestniczyli m.in. w gaszeniu płonących zabudowań inwentarskich w Słopanowie, Kobylnikach i Gaju Małym oraz przedszkola w Obrzycku. W pamięci szczególnie zapisał się rok 1992, kiedy to kilkakrotnie wzywani byli do gaszenia groźnych pożarów lasów. Za udział w akcji gaśniczej lasu w Dziewiczej Górze wielu strażaków z Piotrowa otrzymało odznaczenia, a jednostka list gratulacyjny od Ministra Spraw Wewnętrznych. Do najważniejszych wydarzeń w ostatnim dwudziestoleciu należy walka z powodzią w roku 2010 i 2011, a także udział w usuwaniu skutków wichury, która w 2012 r. przeszła przez gminę Obrzycko. Niezwykle istotny był też rok 1997, kiedy to piotrowskie OSP przystąpiło do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dziś może się też pochwalić nowoczesnym, radiowym systemem alarmowania.

OSP Piotrowo to przede wszystkim ludzie. Dzielni strażacy gotowi nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy, gdy tylko zawyje syrena. Swoim poświęceniem i ofiarnością trwale zapisali się w pamięci mieszkańców wsi zyskując szacunek i uznanie. Obecnie jednostka liczy 30 seniorów i 10-osobową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Obecny zarząd tworzą: prezes – Marian Matuszak, wiceprezes – Maciej Wachowiak, naczelnik – Przemysław Cerkaski, wicenaczelnik – Gracjan Włodarczak, sekretarz – Teresa Wachowiak, skarbnik – Stanisław Mamet, gospodarz – Waldemar Bednarz oraz członek zarządu – Patryk Nowicki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Łyszkowicach powstała w 1909 roku. Do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego została włączona w 1995 roku. Łyszkowicka OSP ma obecnie 41 członków. Historia jednostki sięga aż 1875 roku. Wtedy to powstała pierwsza Straż Ogniowa Ochotnicza Fabryczna przy Cukrowni w Łyszkowicach. W 1909 roku utworzono natomiast OSP w Łyszkowicach, która w okresie 1956-1992 mieściła się przy ul. Wolności. Na początku lat 90. XX wieku w czynie społecznym została wybudowana nowa remiza z trzema garażami , zapleczem , sanitariatami i salą konferencyjna przy ul. Gminnej.

W czerwcu 2006 roku rozpoczęła się budowa nowego budynku OSP w pobliżu Urzędu Gminy w Łyszkowicach. Powstał tam parterowy budynek z trzema garażami, salą konferencyjną, magazynkami, zapleczem kuchennym oraz częścią biurową. W 2010 roku OSP w Łyszkowicach wzbogaciła się o nowy wóz gaśniczo-bojowy MAN oraz techniczny pojazd techniczny VW Transporter. Skład Zarządu OSP w Łyszkowicach: Prezes Henryk Krulikowski, wiceprezes i naczelnik Zbigniew Nezdropa, wiceprezes Adam Osówniak, zastępca naczelnika Michał Pokora, sekretarz Martyna Janiak, skarbnik - Paweł Grochola, gospodarz Dariusz Majkowski, kronikarz Piotr Klimkiewicz.

Kontakt
Piotrowo 23, 64-520 Obrzycko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski