Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Strykowie - OSP Strykowo

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Strykowie - OSP Strykowo
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Strykowie - OSP Strykowo OSP Strykowo
OSP Strykowo powstała w 1950 roku.

Założycielami byli druhowie: Alojzy Bławat, Leon Fabiś, Józef Strojny oraz Stanisław Jankowski. Jednostka posiadała w tym czasie drużynę ogniową w składzie: Władysław Baranowski, Józef Janicki, Marian Wiśniewski, Sylwester Dotka, Stanisław Hampel, Marian Nędzyk, Feliks Czarnecki, Stanisław Mikajewski, Zenon Balcerek, Feliks Adamski, Edmund Kowalczyk, Czesław Majchrzak, Stanisław Czarnecki, Jan Grześkowiak, Józef Kaczmarek.

Początki były pełne wyboistych dróg i przeszkód, z którymi twórcy jednostki musieli się borykać. Na wyposażeniu jednostki znajdował się wóz konny wraz z sikawką ręczną.

W roku 1953 została kupiona motopompa Leopolia 8/8, równocześnie jednostka została wzięta pod opiekę przez zakład zielarski Herbapol Strykowo. Od tego czasu zaczęła funkcjonować jako jednostka zakładowa M1. W roku 1956 stanowisko pierwszego naczelnika objął Józef Janicki, w skład zarządu wchodzili: Adam Antoniewicz, Stanisław Jankowski, Józef Strojny. W roku 1960 Herbapol kupił nową motopompę Polonia 8/8. Rok 1965 przyniósł pierwszy sukces, związany za zajęciem 3 miejsca w powiatowych zawodach pożarniczych w Zakrzewie. W roku 1970 jednostka została wyposażona w przyczepę 3,5 t, na której znajdował się sprzęt pożarniczy i w tym czasie ułatwiony został wyjazd do pożaru na terenie gminy. W roku 1979 funkcję naczelnika objął najmłodszy druh, Bernard Jankowski.

Rok 1983 przyniósł reorganizację jednostki z zakładowej na terenową Ochotniczą Straż Pożarną. Otrzymała ona, jako najbardziej aktywna i prężnie działająca, samochód pożarniczy Star 25 typu GBM. W skład zarządu OSP Strykowo wchodzili wtedy: prezes - Stanisław Jankowski, naczelnik - Bernard Jankowski, zastępca naczelnika - Henryk Baranowski, skarbnik - Stanisław Spurtacz, sekretarz - Kazimierz Gizberg. Kolejnym zadaniem, jakie wytyczyła sobie jednostka, była budowa nowej remizy. Dzięki ogromnej ofiarności i zaangażowaniu członków OSP oraz mieszkańców wsi w roku 1986 rozpoczęła się budowa nowej strażnicy wraz z salą gimnastyczną i zapleczem.

W roku 1987 - w nagrodę za wysoką gotowość bojową, niezawodność i ofiarność druhów w akcjach ratowniczych - decyzją Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu, na wniosek Komendy Rejonowej Straży Pożarnej Poznań-Grunwald, jednostka otrzymała nowy samochód strażacki Star 244 GBM 2,5/8. W roku 1989 zmarł prezes OSP Stanisław Jankowski. Funkcję prezesa OSP objął Tadeusz Poznaniak. W czterdziestą rocznicę istnienia OSP w Strykowie jednostce nadany został sztandar, który jest chlubą i dumą do dziś.

W 1992 roku gmina przekazała z oświaty samochód Nysa, który został zaadaptowany na samochód ratownictwa drogowego. Jednocześnie został zakupiony używany sprzęt ratownictwa drogowego marki Weber. W roku 1993 przekazany został z Komendy Miejskiej PSP Poznań samochód strażacki typu GBA Magirus 2,5/16 i w 1994 Mercedes GCBA, agregat oddymiający oraz agregat piany lekkiej. W 1995 jednostka została wyróżniona przez komendanta głównego wprowadzeniem do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i w tym samym roku nawiązała kontakt z jednostką OSP gminy Zahna (Niemcy). W 1999 roku zorganizowany został kurs instruktorów sportu pożarniczego przez Zarząd Główny w Warszawie, wtedy to OSP Strykowo odwiedził ówczesny premier RP - Waldemar Pawlak.

W latach 2008-2010 jednostka nieustannie rozwiała się pod względem sprzętu ratowniczo-gaśniczego, medycznego oraz wodnego. Kupione zostały m.in: torba R1, nosze próżniowe, sanie lodowe, kombinezony wypornościowe, kombinezony suche, koło ratunkowe i wiele innego niezbędnego do ratowania życia ludzkiego oraz mienia sprzętu.

W 2015 roku park samochodowy jednostki powiększony został o samochód drabinę, na podwoziu marki Iveco, który został przekazany przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. W marcu została powołana również Jednostka Operacyjno-Techniczna nr 1. W maju jednostka była organizatorem Powiatowego Dnia Strażaka.

W maju 2018 roku jednostka brała udział w centralnych obchodach Dnia Strażaka w Warszawie oraz wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka odbywających się w Poznaniu na Ostrowie Tumskim.

Obecnie trzon jednostki tworzy strykowska młodzież, pod opieką zarządu w składzie:
prezes - Bernard Jankowski,
wiceprezes/naczelnik - Łukasz Idkowiak,
zastępca naczelnika - Karol Pawłowski,
skarbnik - Tomasz Szymański,
sekretarz - Krzysztof Smugała.

Sprzęt ratowniczy OSP Strykowo
OSP Strykowo posiada na wyposażeniu siedem pojazdów, w tym sześć ratowniczych oraz jeden, który służy podczas zimy do udrażniania dróg gminnych. Najstarszym pojazdem w jednostce jest Mercedes Benz z roku 1974, najmłodszy to samochód marki MAN TGM z roku 2011. Jednostka posiada również łódź motorową płaskodenną, która już niejednokrotnie brała udział w akcjach na trudnm terenie, gdzie normalne, duże łodzie nie mogły być zwodowane.

Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej
Sztandar OSP w Strykowie został nadany w 1990 r. Nadanie sztandaru nastąpiło z inicjatywy druhów jednostki, z prezesem Tadeuszem Poznaniakiem na czele. Zarówno poczet sztandarowy, jak i sztandar, jest chlubą każdej jednostki, której został nadany. Akt nadania sztandaru został podpisany przez Zarząd Główny Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski