Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Złotowie - OSP Złotów

redZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Pierwsze wzmianki o zakładaniu w mieście Straży Pożarnej w różnych zapisach historycznych przypadają na rok 1885. Jednak stuprocentowym odzwierciedleniem zawiązanego stowarzyszenia jest 8 stycznia 1879 roku, gdy za przykładem Krajny i powstających na jej ziemiach zorganizowanych stowarzyszeń powstaje Straż Pożarna w Złotowie.

Powstającej organizacji patronowali wówczas starosta złotowski i burmistrz miasta, a jednym z założycieli był Żyd, mistrz szklarski Filip Falkenstein. W skład jej pierwszych członków wchodzili mieszkańcy miasta bez względu na narodowość i wyznanie. Byli wśród nich Niemcy, Polacy i Żydzi. Na ogłoszony apel komitetu założycielskiego do mieszkańców miasta, akces przynależności do nowo zawiązywanej organizacji złożyło 100 ochotników.

Pierwszym komendantem złotowskiej Straży Pożarnej został właściciel hotelu Seelert. Działalność nowo powołanej organizacji należało zawrzeć w jakieś ramy i tak już 18 lutego 1879 roku uchwalono pierwszy statut oraz pozyskano nowy sprzęt w postaci sikawki. Nowa działająca formacja miasta Złotowa od roku 1883 dysponowała już własnym sztandarem oraz była już w pełni i jednolicie umundurowana. W 1929 roku zarządzający jednostką złotowskiej straży członkowie zorganizowali i przeprowadzili obchody jubileuszowe 50-lecia istnienia. Potem strażaków dotykały różne koleje losu, z których niewątpliwie najtrudniejszym okresem była druga wojna światowa. W mieście, tuż przed bezpośrednim jej rozpoczęciem, powstawały nowe organizacje strażackie, takie jak Związek Obrony Przeciwlotniczej, który przygotowywał mieszkańców Złotowa do warunków wojny powietrznej. Ponadto w czasie trwania wojny powołano obowiązkową służbę przeciwogniową. Wówczas, mimo braku walk bezpośrednio w mieście, przemieszczające się na front wojska nie oszczędzały Złotowa.

Ostatecznie pod koniec wojny nie było organizacji zdolnej przeciwstawić się żywiołowi ognia. Ale już w marcu 1945 roku zebrała się grupa ludzi zdających sobie sprawę, że bez straży miasto nie może istnieć. Jedną z pierwszych akcji była obrona drukarni złotowskiej nie przed ogniem, ale przed dewastacją. Ówczesny komitet założycielski znany jest obecnie tylko z paru nazwisk takich jak: Teodor Sypniewski, Franciszek Banach, Piotr Grochowski, Franciszek Hodera, Jan Szopieraj, Stanisław Wiączek, Marceli Werra. Była to mała grupa ludzi, ale mimo to w kwietniu 1945 roku został wybrany nowy zarząd, którego prezesem został Teodor Sypniewski, zastępcą - Marceli Werra, naczelnikiem - Jan Pawlak, jego zastępcą - Jan Nocny, sekretarzem - Piotr Grochowski, a gospodarzem - Franciszek Wichrowski. Początki działalności powojennej nowo zawiązanej formacji nie były podparte obecnie obowiązującymi statutami, gdyż nie było wówczas żadnych uregulowań prawnych w tej materii. W 1946 roku ówczesny burmistrz miasta Złotowa Jan Kocik wydał pierwszy regulamin „O zapobieganiu i tłumieniu pożarów i innych klęsk żywiołowych”.

Członkowie straży pożarnej brali czynny udział we wszelakich uroczystościach organizowanych przez starostę, burmistrza miasta, a także poprzez nawiązanie do tradycji chrześcijańskich brali udział w uroczystościach kościelnych. W 1946 roku powołany został komendant techniczny Straży Pożarnej w Złotowie - Adolf Pieprzak. W 1947 roku wybrano nowy zarząd w składzie: prezes - Stanisław Tomczyk, naczelnik - Edward Pierzyński, sekretarz - Bielski, skarbnik - Franciszek Hodera. Od 1948 roku zaczyna się proces upadku ideałów obywatelskich i patriotycznych. Upaństwowienie życia społecznego wywołało osłabienie więzi i działalności społecznej, co widoczne jest też w udziale ochotniczych straży pożarnych.

1 października 1960 roku powojenna OSP otrzymała swój pierwszy sztandar. I choć różne były losy organizacji przez następne kilkadziesiąt lat - to na ochotnikach cały czas spoczywał ciężar walki z pożarami w mieście, a później i powiecie. Podejmowane działania w walce z „czerwonym kurem” nie należały do rzadkości w tych czasach. Choć początkowo powołano Pogotowie pożarowe - czyli zaczątek zawodowej straży, następnie Komendę Powiatową Straży Pożarnych czy ponownie Komendę Rejonową Straży Pożarnych, to w Złotowie, aż do 1992 roku, nie było naprawdę zawodowej straży pożarnej. Duża odpowiedzialność za ochronę przeciwpożarową w mieście, złożona na ręce społeczników z OSP, spowodowała na początku lat osiemdziesiątych ostry kryzys tej organizacji. Pierwsze symptomy kryzysu organizacyjnego przypadały na końcówkę lat siedemdziesiątych. W codziennej działalności, jak i podczas podejmowanych działań gaśniczych brakowało poświęcenia i ofiarności w ratowaniu mienia ludzkiego i zarządzania jednostką. Powołano nawet zarząd komisaryczny. Włodarze miejscy również nie przejawiali zainteresowania ochroną przeciwpożarową w mieście.
Dopiero rok 1981 przyniósł znaczną poprawę działalności druhów jednostki OSP. Należy w historii jednostki tego okresu pochylić czoła dla rodziny Macanko (ojciec i trzech synów), których pełne determinacji działania oraz całkowite oddanie człowieka-społecznika wystawiło funkcjonowanie złotowskiego pożarnictwa na piedestał jako najlepszego i najbardziej wyszkolonego stowarzyszenia działającego na rzecz ochrony przeciwpożarowej nie tylko w mieście Złotów, ale w całym powiecie złotowskim. To on - św. pamięci prezes Kazimierz Macanko, wprowadził nowego ducha w struktury stowarzyszenia. Działania swe ukierunkował na młodzież w celu zapobieżenia w przyszłości podobnych sytuacji. Powołano dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze zrzeszające 30 członków, które pracowały pod przewodnictwem dh. Tadeusza Lewandowskiego. Organizowano dla nich obozy szkoleniowe, turnieje wiedzy pożarniczej. Jednostka mogła poszczycić się również Klubem Honorowych Dawców Krwi, który z dużym rozmachem rozpoczął swą działalność od 1985 roku, zrzeszając 32 członków, którzy w okresie jego istnienia oddali prawie 100l krwi.

Kiedy w roku 1992 powstała Państwowa Straż Pożarna, a w Złotowie powołano Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej, zadania i działania ochotników uległy diametralnej zmianie. To większość ochotników z OSP dała początek PSP, to członkowie OSP stali się pierwszymi funkcjonariuszami państwowego podmiotu ratowniczego, to z rodzin ochotniczej braci strażackiej wywodzili się najczęściej synowie, którzy wstępowali na służbę w PSP. Wynikało to z głębokich tradycji przekazywanych z ojca na syna, z pradziada na dziada.

Tak wielkie lata tradycji nie pozwoliły na zanik działalności OSP w Złotowie - choć były trudne momenty w jej historii - nawet próby samorozwiązania się w latach 90. Znaleziono inne formy działania zgodne ze statutem - pradziadowie doskonale zresztą przewidzieli rolę tej organizacji, jako nie tylko jednostki ratowniczej, ale także organizacji szerzącej kulturę, sprawność fizyczną, samopomoc czy też inne formy inicjatyw obywatelskich. Ochotnicza Straż Pożarna w Złotowie przezwyciężyła trudny okres, kiedy zakończyła się dla niej typowa do dziś dla innych jednostek działalność operacyjna. I choć złotowscy ochotnicy nie gaszą pożarów, to mimo wszystko są nimi nadal, na nieco odmiennej niwie, ale wciąż mieszczącej się w zapisach statutu stowarzyszenia, jakim jest OSP.

Dzisiejsze działania OSP w Złotowie koncentrują się na działalności kulturalnej, ale także na innych formach działania strażackiego, a mianowicie na ratownictwie wodnym. W roku 2007 utworzono grupę płetwonurków i choć daleka jeszcze droga do w pełni profesjonalnego ratownictwa w tym zakresie, to wyszkolenie i wyposażenie oraz umiejętności płetwonurków klasyfikują grupę od kilku lat na pierwszym miejscu w Wielkopolsce w zawodach sprawnościowych strażaków płetwonurków. W roku 2009 grupa reprezentowała województwo wielkopolskie na mistrzostwach Polski w wyżej opisywanych zawodach.

Należy też wspomnieć, iż od ponad 10 lat działa reaktywowana Orkiestra Dęta, która na stałe już się wpisała w kalendarz imprez organizowanych przez samorząd miasta Złotowa, starostwa i innych organizacji działających w mieście. Występy orkiestry wiele razy uświetniała grupa młodziutkich mażoretek ze Złotowskiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

Skład zarządu OSP kadencji 2016-2021 przedstawia się następująco:
prezes - Janusz Winnicki
wiceprezes/naczelnik - Kazimierz Wiebskowski
wiceprezes - Tomasz Manikowski
sekretarz - Tomasz Cieślik
skarbnik - Daniela Manikowska
gospodarz - Mirosław Ruta
członkowie zarządu - Mirosława Igman, Przemysław Chyży
komisja rewizyjna:
przewodniczący Piotr Kachnowicz
sekretarz - Sławomir Pasisz
członek - Maciej Sobek

Działalność strażaków ochotników spotyka się z poparciem i pomocą władz samorządowych na szczeblu gminnym i powiatowym, poparciem sympatyków, przyjaciół, sponsorów, za którą przy tej okazji jednostka serdecznie dziękuje i obiecuje, że uczyni wszystko, aby działalność OSP była nadal zapisywana na kartach historii przez następne długie lata.

Materiał oryginalny: Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Złotowie - OSP Złotów - Głos Wielkopolski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3