Krotoszyn: Spotkanie na temat Konstytucji Biznesu

Ewa Bąkowska
Krotoszyn: Spotkanie na temat Konstytucji Biznesu
Krotoszyn: Spotkanie na temat Konstytucji Biznesu prawoprzedsiebiorcow.pap.pl
"Jesteśmy na początku drogi likwidacji barier administracyjnych. Prowadzimy działania, które mają wprowadzać impuls progospodarczy, dać gwarancję bezpiecznego prowadzenia biznesu i budowania kapitału" - powiedziała w piątek w Krotoszynie pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska.

W Krotoszynie odbyła się w piątek konferencja na temat Konstytucji Biznesu oraz zmian prawnych, ułatwiających zakładanie i prowadzenie firm.

Dyrektor biura prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Monika Standziak-Koresh poinformowała, że to już 16. spotkanie z przedsiębiorcami i samorządowcami, które odbywa się na terenie Polski. "Konstytucja Biznesu wprowadza liczne zmiany, dlatego postanowiliśmy o nich informować przedsiębiorców na bezpośrednich spotkaniach" - oświadczyła.

Dyrektor podkreśliła, że Konstytucja Biznesu razem z pakietem 100. zmian dla firm tworzą spójny system wspierania przedsiębiorczości.

Pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska powiedziała, że bardzo ważne są spotkania w terenie z przedsiębiorcami, bo "to oni rozwijają potencjał gospodarczy samorządów, regiony i Polskę" - oświadczyła.

Konstytucję Biznesu nazwała rewolucyjną zmianą prawa gospodarczego, która "zastępuje jeszcze jeżdżący, często naprawiany i zużyty samochód na turbodoładowane wolty, bo takie wprowadza rozwiązania" - przyrównała.

Poinformowała, że pakiet ustaw likwiduje bariery administracyjne i wprowadza zasadę – "przedsiębiorca jest uczciwy, każde wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika" - powiedziała.

Możdżanowska dodała, że jako były przedsiębiorca wie, że papier przyjmie wszystko, dlatego najważniejsze jest wdrożenie przepisów, ich egzekwowanie i ponoszenie odpowiedzialności.

Poinformowała, że trwają prace między innymi nad ordynacją podatkową i ujednoliceniem podatku VAT.

"Jesteśmy na początku drogi likwidacji barier administracyjnych i działalności, która ma wprowadzać impuls progospodarczy, dać gwarancję bezpiecznego prowadzenia biznesu i budowania kapitału. Każda firma ma swoją specyfikę i potrzebuje innego wsparcia, dlatego PARP o tych wszystkich instrumentach wsparcia finansowego i programach informuje podczas takich bezpośrednich spotkań" - dodała Andżelika Możdżanowska.

Obecny na konferencji poseł PiS Tomasz Ławniczak powiedział, że jego zadaniem jest dbać o zrównoważony rozwój kraju, "aby całe społeczeństwo, na miarę możliwości, korzystało z owoców rozwoju" - podkreślił.

Zauważył, że rządowi PiS zwracano uwagę, że przede wszystkim kładzie nacisk na politykę społeczną, że zapomina o przedsiębiorcach. Tymczasem - podkreślił parlamentarzysta - PiS kładzie także nacisk na modernizację gospodarki, korzystając z pomysłowości przedsiębiorców i tego, co daje wolny rynek.

Ławniczak podkreślił, że najważniejsze jest odbiurokratyzowanie procesu inwestycyjnego i nowych pomysłów technologicznych.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Cybulski zapewnił zebranych, że PiS traktuje przedsiębiorców bardzo poważnie, "odrywamy się od naszych biurek w Warszawie i przejeżdżamy, żeby powiedzieć, co jest robione i w jakim kierunku zmierzamy" - powiedział.

Przestrzegł uczestników konferencji przed "przestrachem społecznym", który ma odstraszyć przedsiębiorców przed zmianami.

"Jako dziecko bawiłem się z bratem w tzw. czarną łapę, w której istnienie nawet uwierzyliśmy. Mam wrażenie, że niektórzy nie wyrośli z tych swoich dziecięcych lat, niektórzy dalej tworzą metodę "czarnej łapy", czyli coś, żeby później czegoś się bać a nawet zapłacić za to, żeby ten strach ustał. Jest to robione po to, żeby coś ugrać" - ocenił Paweł Cybulski.

Uczestnicy konferencji zapowiedzieli kolejne spotkania z przedsiębiorcami. Organizatorem cyklu konferencji jest PARP oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerami Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw, Urząd Dozoru Technicznego, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.

Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której eksperci odpowiadali na pytania.

Pracownicy „Biedronki” nie chcą pracować w niedziele

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie