Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótsze urlopy nauczycieli, zmiany w wynagradzaniu - MEN zmienia Kartę Nauczyciela

PEJ
Minister edukacji narodowej zapowiedziała zmiany w Karcie Nauczyciela. Pedagodzy będą mieli krótszy urlop.
Minister edukacji narodowej zapowiedziała zmiany w Karcie Nauczyciela. Pedagodzy będą mieli krótszy urlop. archiwum polskapresse
Minister edukacji narodowej zapowiedziała zmiany w Karcie Nauczyciela. Pedagodzy będą mieli krótszy urlop.

Krótszy o tydzień urlop, ewidencja czasu pracy, likwidacja kilku dodatków do pensji, zmiana rozliczania innych dodatków, ograniczenie w dostępie do urlopów dla poratowania zdrowia, wzmocnienie roli rodziców w szkołach - to najważniejsze, zapowiedziane w czwartek przez MEN zmiany, które mają znaleźć się w projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela.

ZOBACZ TEŻ:
NAUCZYCIELE BĘDĄ MIEĆ KRÓTSZE WAKACJE!

- Nie mam wątpliwości, że zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym i wymaga odrębnych regulacji prawnych, ale musimy znaleźć takie rozwiązania, które wpłyną na poprawę jakości edukacji oraz będą służyć uczniowi - mówiła podczas konferencji prasowej Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej. - Nauczyciele poza zajęciami w szkole mają wiele innych obowiązków związanych np. z przygotowaniem do lekcji. Proponuję, by czas ich pracy był ewidencjonowany. Chcemy uwzględnić czas, który nauczyciele poświęcają na przygotowanie do zajęć, na spotkania z rodzicami, rady pedagogiczne czy doskonalenie zawodowe.

MEN zapowiedziało m.in. uelastycznienie wynagradzania nauczycieli. Dodatek wiejski do pensji ma być ustalony w jednej, z góry określonej kwocie i włączony do średnich wynagrodzeń. Inne dodatki mają ustalać samorządy. I nagradzać nimi dobrych, wyróżniających się nauczycieli. Minister Krystyna Szumilas zapewniła, że ogólna pula pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli na pewno się nie zmniejszy.

W czwartkowych rozmowach w ministerstwie wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych, samorządów oraz Forum Rodziców przy MEN. Wszystkie strony chwaliły debatę, ale podkreślały, że przy zmianach Karty Nauczyciela trzeba zadbać o doprecyzowanie szczegółów.

- Propozycje samorządów idą znacznie dalej niż propozycje ministerstwa - mówił Bogdan Glinka, przedstawiciel korporacji samorządów. - Ale traktujemy zapowiedź przygotowania projektu nowelizacji Karty Nauczyciela jako pierwszy krok w dobrym kierunku. Prawdziwa dyskusja rozpocznie się, gdy otrzymamy projekt. I wtedy wydamy ostateczną opinię.

Z rozmów zadowolone były związki zawodowe. Na razie ich przedstawiciele wypowiadają się jednak dość ogólnie. - Zwyciężył realizm i rzeczowość - mówił Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Dzisiaj mówiliśmy tylko o obszarach tematycznych, które powinny zostać w Karcie Nauczyciela zmienione. Na pewno czeka nas głęboka dyskusja, np. w sprawie awansu zawodowego czy urlopu dla poratowania zdrowia.

Broniarz cieszył się również z tego, że MEN nie zdecydowało się na zwiększenie nauczycielskiego pensum (liczba godzin i zajęć dydaktycznych). Tego domagali się samorządowcy. Chcieli podniesienia pensum z 18 do 20 godzin przy tablicy (plus dwie godz. zajęć dodatkowych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski