Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krystyna Łybacka: Unia powinna w większym stopniu dbać o edukację

PEJ
Krystyna Łybacka przedstawiła założenia programowe SLD odnośnie edukacji
Krystyna Łybacka przedstawiła założenia programowe SLD odnośnie edukacji Archiwum
Sojusz Lewicy Demokratycznej prowadzi w całym kraju przedwyborczą kampanię pod hasłem "Tydzień wygranych szans". We wtorek Krystyna Łybacka, kandydatka do PE z pierwszego miejsca listy SLD w Wielkopolsce, przedstawiła założenia programowe partii w dziedzinie edukacji.

W tym tygodniu SLD w całym kraju prowadzi kampanię pod hasłem "Tydzień wygranych szans". Przez pięć dni politycy Sojuszu będą prezentować swoje pomysły na rozwiązanie różnych problemów społecznych. Chodzi o sprawy związane z pracą, zdrowiem, służbami mundurowymi, rolnictwem i edukacją. Ten ostatni temat omówiła w środę w Poznaniu Krystyna Łybacka, posłanka SLD i "jedynka" na wielkopolskiej liście do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz: Wybory do PE: Kto z Wielkopolski zdobędzie mandat?

- Choć obowiązkowa edukacja i treści nauczania nie są objęte prawem Unii Europejskiej i każde państwo członkowskie kreuje je we własnym zakresie, to Unia dba o wyrównanie szans w edukacji, wymianę młodzieży i wielokulturowość, czyli wychowanie młodych w duchu europejskim - mówiła Krystyna Łybacka. - W naszym programie kładziemy zatem silny nacisk na to, by nowo wybrany Parlament Europejski oraz Komisja Europejska zajęły się tymi sprawami w jeszcze większym stopniu.

Kandydatka SLD wymieniła trzy programy edukacyjne, które Unia - choć były plany likwidacji - powinna dalej realizować i rozwijać. Chodzi o program Socrates i działającą w ramach niego wymianę studentów Erasmus, program Leonardo da Vinci, który umożliwia uczniom szkół zawodowych i techników wyjazdy na praktyki i staże zagraniczne oraz program Młodzież w działaniu, który wspiera finansowo projekty pomagające rozwijać umiejętności, osobowość, kulturę młodych ludzi. Łybacka podkreślała, że wymiana studentów powinna dotyczyć też ludzi spoza Unii, bo prędzej czy później, "fala imigrantów musi zasilić starzejącą się Europę".

- Oczekujemy również od UE, by w bardziej zdecydowany sposób budowała gospodarkę opartą na wiedzy - mówiła Krystyna Łybacka. - Nie wystarczą już założenia strategii lizbońskiej o konkurowaniu z Japonią i Stanami Zjednoczonymi. Dziś Unia musi konkurować gospodarczo z resztą świata. Ale żeby zbudować gospodarkę opartą na wiedzy musi najpierw zbudować unię innowacji. I tu zależy nam m.in. na wyłączeniu z ogólnej puli wydatków na badania i rozwój, by nie wliczać ich i nie ograniczać trzema procentami deficytu państw członkowskich.

W tej sprawie SLD postuluje również, by w zamówieniach publicznych w całej Unii najważniejszym kryterium nie była cena, a innowacyjność. Dodatkowo, zdaniem SLD, UE powinna stworzyć instytucję, która będzie przejmowała dzieliła z młodymi przedsiębiorcami ryzyko finansowania przy zakładaniu innowacyjnego biznesu. Łybacka uważa też, że Unia Europejska jak najszybciej musi zakończyć tworzenie europejskiej przestrzeni badawczej, w ramach której naukowcy mogliby korzystać z technologii i ośrodków we wszystkich państwach członkowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski