Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Kierzek oddał ponad 231 litrów krwi i osocza! Zobacz zdjęcia

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Krzysztof Kierzek dokładnie 14 listopada 2022 r. po raz ostatni oddał krew.
Krzysztof Kierzek dokładnie 14 listopada 2022 r. po raz ostatni oddał krew. fot. Łukasz Cichy
Dokładnie 14 listopada 2022 r. w dniu 66. urodzin Krzysztof Kierzek z Krotoszyna po raz ostatni oddał krew. W ciągu prawie 44 lat oddał ponad 231 litrów krwi i osocza, co jest swoistym rekordem na skalę regionu, o ile nie Polski.

Spis treści

Krzysztof Kierzek dokładnie 14 listopada 2022 r. po raz ostatni oddał krew. To historyczna chwila, bowiem prezes Polskiego Czerwonego Krzyża w Krotoszynie jest swoistym rekordzistą. Oddał łącznie 231,734 litry krwi i osocza, a po przeliczeniu osocza na pełną krew jest to - 140,650 litrów!

Prawie 44 lata oddawania krwi i osocza

Krzysztof Kierzek po raz pierwszy krew oddał 26 marca 1979 r. Magiczną liczbę 100 litrów oddanej krwi i osocza przekroczył w 2000 r., a liczbę 200 litrów - w 2019 r.

- Pierwszy raz oddałem krew na poborze w Krotoszynie, wtedy oddawano jeszcze po 200 ml. Później oddawałem m.in. w wojsku w Elblągu, ponadto w Słupsku, Zakopanem, a nawet dwukrotnie w Niemczech - mówi z radością Krzysztof Kierzek.

Mimo różnych miejsc, to jednak to z krotoszyńskim punktem związany jest na stałe, gdzie witany jest przez pracowników z radością. Teraz pojawił się po raz ostatni jako krwiodawca.

Oddał ponad 231 lutrów krwi i osocza!

- Stan zdrowia mi pozwala, jednak ogranicza mnie wiek. Oddawanie kończę, ale działalność na rzecz krwiodawstwa i PCK pozostaje bez zmian i całą parą do przodu, dopóki zdrowie pozwoli. Pozostała działalność zostaje. Nie ma, że boli. Wiek tylko ograniczył oddawanie krwi i trzeba spasować - dodał Krzysztof Kierzek.

Krzysztof Kierzek jest rekordzistą na skalę regionu, o ile nie Polski.

- Rekordzistą w oddawaniu pełnej krwi jest pan Andrzej Lis z Nowego Sącza, który oddał 100 litrów tego bezcennego płyn, ale ciężko przeliczyć to dokładnie uwzględniając jeszcze osocze, płytki itd. Mężczyzna może oddawać pełną krew sześciokrotnie w roku, a kobieta - czterokrotnie. Mężczyzna może oddawać krew co 8 tygodni, natomiast osocze można oddawać co 2 tygodnie. Taki rejestr liczący dokładnie miał powstać cztery lata temu. To co ja mam to jest jedno z czołowych miejsc, ale czy największe, czy jedno z największych tego nie wiem, bo nie ma nigdzie jeszcze takiego rejestru. Oddałem łącznie 231,734 litrów krwi i osocza - dodał krwiodawca.

Krzysztof Kierzek rokrocznie przeprowadza również prelekcje w szkołach nt. krwiodawstwa. Jest przecież żywym przykładem na to, że można bezinteresownie pomagać.

Społecznik z Krotoszyna

Krzysztof Kierzek urodził się dokładnie 14 listopada 1956 r. w Krotoszynie. W latach 1971-2016 pracował w jednym z największych zakładów w Krotoszynie, czyli MAHLE Polska (dawniej Wytwórnia Sprzętu Mechanicznego PZL-Krotoszyn). Przeważnie pracował na dziale odlewni żeliwa i aluminium. Działał tam też w związkach zawodowych, czy komisji socjalnej i był przez 12 lat prezesem klubu Honorowych Dawców Krwi działającym przy zakładzie. Do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krotoszynie należy od 1968 r., jednak prezesem jest od 2009 r. Od 2006 r. jest też radnym Rady Miejskiej w Krotoszynie, a w latach 2014-2018 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tego gremium. Od blisko 30 lat działa również w Radzie Osiedla nr 6 w Krotoszynie. Za swoją działalność społeczną i charytatywną został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Złotym Krzyżem Zasługi (1991), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2021), Odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” (2006), Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (2009), Kryształowe Serce (1998), Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża I stopnia (1998), czy Odznaką Honorową „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” I stopnia (1988).

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski