Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Kotorowski: Chcesz zostać bramkarzem, codziennie musisz się doskonalić

Radosław Patroniak, Daria Wierszuła
Krzysztof Kotorowski swoje doświadczenia chce przekazać adeptom futbolu z Akademii Piotra Reissa
Krzysztof Kotorowski swoje doświadczenia chce przekazać adeptom futbolu z Akademii Piotra Reissa Fot. Archiwum Akademii Piotra Reissa
Rozmowa z bramkarzem Lecha Poznań, Krzysztofem Kotorowskim.

Jak zaczęła się Pana przygoda z piłką nożną?
Krzysztof Kotorowski: - Mój tata był kiedyś bramkarzem i muszę przyznać, że to on zaszczepił we mnie miłość do sportu. Jako młody chłopak z podziwem podpatrywałem jego wyczyny. Szybko zdałem sobie sprawę, że piłka nożna to właśnie to. W dzieciństwie grałem z kolegami na podwórku, potem zacząłem trenować w klubie - Olimpii Poznań. Mając 18 lat, zostałem włączony do kadry pierwszego zespołu.

Jak wygląda dzień czołowego bramkarza Lecha Poznań? Co lubi Pan robić w wolnym czasie?
Krzysztof Kotorowski: - Dzień zaczynam około godziny 8.30. Szybka pobudka, śniadanie. Trening zaczynam zwykle o godzinie 10. Rozpoczyna się on rozgrzewką, następnie przechodzimy do ćwiczeń, mających na celu udoskonalanie gry nogą oraz poprawę zwinności. Trening trwa 3-4 godziny. Do domu wracam wieczorem. Jest to czas, który poświęcam tylko rodzinie.

We wrześniu 2012r. wystartowała pod Pana patronatem Wielkopolska Akademia Bramkarska. Co Pan sądzi o pracy z dziećmi?
Krzysztof Kotorowski: - Treningi w Akademii dają niepowtarzalną szansę na rozwój umiejętności stricte bramkarskich. Zajęcia prowadzimy w urozmaicony sposób, dzięki czemu dla adeptów futbolu stają się nie tylko formą spędzenia wolnego czasu, ale przede wszystkim pasją. Gdy obserwuję postępy, jakie robią zawodnicy, i to, z jaką radością przychodzą na treningi, wiem że warto się starać.

Jakich porad mógłby Pan udzielić tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami bramkarskimi?
Krzysztof Kotorowski: - To bardzo ważne, by dzieci już w najmłodszym wieku rozwijały swoje nawyki czuciowo-ruchowe i dbały o sprawność fizyczną. Zwłaszcza ci, którzy już teraz wiążą swoją przyszłość z pozycją bramkarza, muszą pamiętać, że jest to wyjątkowa funkcja na boisku, i wymaga szczególnych przygotowań. Bramkarz jest bardzo ważnym ogniwem w drużynie, choćby ze względu na fakt, iż jest to jedyny zawodnik, który może sobie pozwolić na dotykanie piłki rękoma. Niezwykle ważna jest tu przede wszystkim zwinność, szybkość, refleks i koordynacja ruchowa. Poza tym, bramkarz musi posiadać umiejętność nie tylko bronienia, ale także operowania piłką nogami, niczym gracz z pola. Technikę bramkarską trzeba nieustannie doskonalić.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski