Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyżowniki: Radni sondują możliwość budowy pola golfowego

Bogna Kisiel
Trzeba przeprowadzić dialog techniczny, aby można określić możliwości realizacji pola golfowego w Krzyżownikach. Do takiego wniosku doszli radni z komisji polityki przestrzennej oraz rozwoju gospodarczego i funduszy unijnych, którzy w środę rozmawiali na ten temat. Prezydent ma trzy miesiące na zajęcie się tą sprawą.

Jeśli okaże się, że budowa pola golfowego w Krzyżownikach jest realna, wtedy - zdaniem radnych - trzeba wystąpić o decyzję środowiskową i stanie się jasne, czy pole golfowe w Krzyżownikach może powstać.

- Plan "Park golfowy" został przyjęty w 2003 r. - przypomina Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. - Obejmuje on blisko 70 ha pomiędzy ulicami Słupska, Polanowska, Białoborska.

B. Guss przedstawił radnym koszty realizacji parku golfowego w różnych wariantach oraz ich rentowność w ciągu 20 lub 30 lat.

Z kolei Mieczysław Broński, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich, który od kwietnia zarządza byłą szkółką w Krzyżownikach, zaprezentował inne pomysły na zagospodarowanie tego terenu. Wśród nich znalazły się: muzeum przyrodnicze, ośrodek szkoleniowo-edukacyjny, ścieżki edukacyj-no-dendrologiczne, ścianka wspinaczkowa, szkółka jeździecka.

- Jedna z prezentacji stwarza pozory analizy ekonomicznej, wykazując, że nie ma szans na realizację pola golfowego w Krzyżownikach. Druga jest narracją publicystyczną, która abstrahuje od kosztów budowy i utrzymania tych obiektów - podsumowuje oba wystąpienia Wojciech Kręglewski, radny PO.

Henryk Przybylski, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Golfowego podkreśla, że walka o pole golfowe trwa od 13 lat. W wskazuje na Gdańsk, gdzie są cztery takie obiekty czy Wrocław z trzema polami. - Nam zależy nie na prywatnym czy biznesowym, ale komunalnym polu golfowym otwartym dla społeczeństwa - twierdzi H. Przybylski. - Thomas Himmel przygotował master plan, kosztorys. Budowa pola golfowego w Krzyżownikach ma kosztować 12 mln zł, a jego roczne utrzymanie 2,5 mln zł. Pole golfowe jest w stanie na siebie zarobić i to bez deweloperki. Jeśli będzie ono miejskie, budowę każdego dołka może sfinansować inna firma.

Lech Mergler ze Stowarzyszenia Prawo do Miasta zwraca uwagę, że teren po szkółce w Krzyżownikach jest porośnięty drzewami. Przedstawiciele Stowarzyszenia Kształtowania i Ochrony Krajobrazu Silva mówią "tak" polu golfowemu, ale nie w Krzyżownikach. Twierdzą, że po jego powstaniu poziom wody w Jeziorze Kierskim się obniży.

- Największymi szkodnikami tych terenów jesteście państwo. Ci, którzy mają tam domki i dlatego teren został skanalizowany - wskazuje na przyczynę ewentualnego obniżenia wód prof. Janusz Kapuściński, radny PiS. - Jestem za polem golfowym w Krzyżownikach, bo to teren zielony.

Bożena Stradowska-Adamska, przewodnicząca Rady Osiedla Krzyżowniki-Smochowice twierdzi, że te 70 ha to teren prawie zalesiony. I apelowała: - Nie zmarnujmy tego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski