Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Sławomir Kostrzewa: Wiele bajek, książek, filmów i zabawek szkodzi dzieciom [PREZENTACJA]

Ks. Sławomir Kostrzewa
Jako autor prezentacji "Odebrać dzieciom niewinność" jestem jedną z wielu osób w naszym kraju, które zauważają, że rozrywka proponowana dzieciom i jej jakość dawno już przestała służyć ich rozwojowi i dobru. Wiele bajek, książek, filmów i zabawek szkodzi dzieciom.

Zobacz prezentację: Odebrać dzieciom niewinność - prezentacja ks. Sławomira Kostrzewy

Nie chcę się tutaj szczegółowo odnosić do konkretnych postaci z bajek - czy są dobre, czy złe. Zainteresowanych odsyłam do mojej prezentacji w najnowszej wersji 1.7. Jest tam szereg argumentów dlaczego niektóre postaci z bajek i filmów dla dzieci nie powinny znaleźć się obrębie ich zainteresowania. Wielu rodziców bezkrytycznie kupuje swoim dzieciom zabawki, jakie tylko zapragną, "bo są modne, bo inne dzieci takie mają". Nie zastanawiają się przy tym, jak wpływają one na ich psychikę. Coraz więcej rodziców skarży się, że ich dzieci są nadpobudliwe, agresywne, nieposłuszne. Dzieci skarżą się na bezsenność, nocne koszmary. Rodzice nie potrafią połączyć tego z faktem, że ich pociechy karmią się bajkami, w których dominuje przemoc, zło, ciemność, śmierć, a głównymi bohaterami są postaci negatywne, promujące złe zachowania, brzydkie, hałaśliwe i koszmarne, rodem z horrorów. Czy świat ciemności, zła, śmierci ma być odpowiednim światem, w którym ma wzrastać dziecko?

Działania wielu firm produkujących takie gadżety żerują na naturalnej ciekawości dzieci wobec tego, co tajemnicze, a nawet straszne. Dają dzieciom wątpliwą rozrywkę, ale potem nie pomagają im radzić sobie z lękami wytworzonymi pod jej wpływem. O ile kiedyś bajki pełniły ważną funkcję w rozwoju dziecka i w jego edukacji, o tyle dziś tego elementu edukacyjnego zostały w znacznym stopniu pozbawione.

Dzieci stają się małymi "gadżeciarzami", materialistami, często zakompleksionymi, że nie mają najmodniejszych zabawek, że często ich rodziców nie stać na to, co "na topie". Nigdy w przeszłości dzieci nie miały dostępu do tylu zabawek, co dziś. Paradoksalnie, dzieci, zamiast rozwijać się, często są pogubione, apatyczne, znudzone światem, zamknięte, mało twórcze i po prostu nieszczęśliwe. To nie jest tylko problem tego, czym dzieci się bawią, ale także nieobecności rodziców w ich życiu. Wielu dorosłych uważa, że wystarczy kupić dziecku najnowszą zabawkę i "będzie dobrze", tymczasem dzieci najbardziej potrzebują uwagi i obecności swoich zapracowanych i zabieganych rodziców. Dlatego też swoją prezentację zakończyłem "Dekalogiem Dobrego Rodzica", który jest istotą tej prezentacji.

Czytaj:

Szatan w katolickiej szkole? Tak, to zeszyty z Hello Kitty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski