Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz pod Wągrowcem dostał od darczyńców 20 tys. zł. "Takie kwoty zdarzają się rzadko"

Arkadiusz Dembiński
Darowizny na kościelną tacę są zwolnione z podatków. Mało tego, darczyńcy mogą je sobie odpisać od podatku, ale pod warunkiem, że mają pokwitowanie przekazania pieniędzy
Darowizny na kościelną tacę są zwolnione z podatków. Mało tego, darczyńcy mogą je sobie odpisać od podatku, ale pod warunkiem, że mają pokwitowanie przekazania pieniędzy Paweł Relikowski
Dwa razy po 10 tysięcy złotych. Taki datek otrzymał jeden z proboszczów. Jak się okazuje, nie musi odprowadzać podatku od tej hojnej darowizny.

Niezwykle hojny dar w ostatnich dniach otrzymał jeden z kapłanów pod Wągrowcem. - Rozumiem ofiary na kościół, na remont ołtarzy, ale dwie osoby po dziesięć tysięcy złotych każda? Kto dał tyle pieniędzy księdzu? Gdy usłyszałam to podczas ogłoszeń, z informacją, że dziękuje anonimowym darczyńcom, to osłupiałam - przyznaje jedna z mieszkanek okolicznej miejscowości.

Jak przyznaje ksiądz Piotr Kalinowski, dziekan wągrowiecki, takie kwoty zdarzają się rzadko. - W mojej wieloletniej posłudze w Wągrowcu tylko raz spotkałem się, że jedna osoba przekazała dziesięć tysięcy złotych na Kościół. Zwykle są to mniejsze kwoty. Zdarza się, że ktoś da kilkaset złotych, jednak są i mniejsze darowizny. Zdarza się, że ktoś do koszyczka wrzuci 50 groszy. Każdy daje tyle, ile może. Czasem te kilka złotych, ale dane z czystego serca, przez skromną osobę, jest ważniejsze niż większe sumy - mówi duszpasterz.

Jak się okazuje, mimo wszystko ważnym elementem dochodów Kościoła są jednak właśnie darowizny, pieniądze wrzucane na tacę. Zgodnie z przepisami te dochody kościelne są... zwolnione od podatków.

Co więcej, przekazując darowiznę na Kościół, możemy odliczyć ją od podatku. - Odliczeniu od dochodu (...) podlega darowizna przekazana na cele m.in. kultu religijnego w wysokości nie większej niż 6 proc. dochodu. Odliczeniu podlegają również darowizny przekazane na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, wynikające z ustaw regulujących stosunek państwa do poszczególnych Kościołów, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy lub oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - w przypadku darowizny innej niż pieniężna, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę i wartość przekazanej darowizny oraz jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy, w terminie 2 lat od przekazania darowizny, szczegółowe sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność - wyjaśnia Bogumiła Szcześniak, zastępca naczelnika skarbówki w Wągrowcu.

Kościół może być zwolniony także i z podatku od innych dochodów. - Dochody z działalności gospodarczej osób prawnych Kościół (...) jest zwolniony od opodatkowania w części, w jakiej zostały przeznaczone w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków i na inwestycje sakralne i inwestycje kościelne, których przedmiotem są punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze - głosi ustawa o wolności sumienia i wyznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski