Ksiądz przerwał chrzest. Ks. Nowicki: Rozumiem go

Karolina Koziolek
Chrzest został przerwany z powodu fleszy. Rodzina ma inne zdanie
Chrzest został przerwany z powodu fleszy. Rodzina ma inne zdanie Fot. Janusz Wójtowicz
W środę opublikowaliśmy tekst relacjonujący wydarzenie, do którego doszło w niedzielę w kościele na Wildzie w Poznaniu. Ksiądz Marcin Węcławski przerwał chrzest z powodu fleszy. Rodzina twierdzi tymczasem, że to dlatego, iż proboszcz nie dostał "ofiary". W rezultacie duchownego gremialnie bronią wszyscy ci, którzy go znają.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Przerwał chrzest. Parafianie bronią ks. Węcławskiego
Poznań: Ksiądz przerwał chrzest. Dlaczego?

Słychać opinie: "to święty kapłan", "absolutnie nie zależy mu na pieniądzach, "takie oskarżenia to jak trafić kulą w płot" - piszą nasi internauci i powtarzają dzwoniący do redakcji czytelnicy. Sprawa ciągle budzi ogromne emocje...

Z księdzem Szymonem Nowickim z poznańskiej Fary, o księdzu Marcinie Węcławskim, fotografowaniu i kościelnym savoir-vivre, rozmawia Karolina Koziolek

Jest ksiądz wikarym w poznańskiej Farze, odbywa się tam dużo uroczystości, ślubów. Jak wygląda współpraca z fotografami?

Ks. Szymon Nowicki: - Nigdy nie zdarzyła mi się trudna sytuacja, w której nie wiedziałbym co zrobić. W dobrym tonie jest aby fotograf przyszedł przed nabożeństwem do zakrystii chwilę porozmawiać, powiedzieć, że będzie robił zdjęcia. Zresztą z fotografami po kursach organizowanych przez kurię nie ma zazwyczaj problemów. Nawet jeśli są to osoby niewierzące, wiedzą, że w pewnych momentach w czasie mszy zdjęć nie należy robić, np. podczas przeistoczenia. Wówczas, kiedy wszyscy klęczą oni stoją, ale starają się nie zakłócać uroczystości. Zdarza się też w naszej świątyni tak, że jeśli ktoś zakłóca nabożeństwo, przeszkadza, to kościelny zwraca uwagę takiej osobie.

Podkreśla ksiądz, że zachowanie w kościele nie jest to kwestią wiary lub niewiary, ale kultury osobistej.

Ks. Szymon Nowicki: - Zgadza się. Jeśli ktoś idzie do muzeum, czy teatru, to wie jak się zachować. Wiadomo, że podczas koncertu w filharmonii nie można chodzić po sali, że w trakcie spektaklu nie można wchodzić na scenę. W przypadku uroczystości kościelnych nagle ta wrażliwość u ludzi zanika. Jeśli jest się człowiekiem kulturalnym, to wiadomo jak się zachować, że trzeba uszanować wartości innych. Tutaj nie chodzi o szacunek dla księdza, ksiądz jest tylko człowiekiem. Chodzi o świętość Eucharystii, szacunek wobec najświętszych rzeczy takich jak Bóg i rzeczywistość mszy świętej. Trzeba pamiętać, że żaden aparat, ani kamera nie uchwyci świętości sakramentu.

Dlatego rozumie ksiądz postawę ks. Węcławskiego, proboszcza z Wildy, który przerwał uroczystość z powodu błyskających fleszy? Pisaliśmy o tym wczoraj.

Ks. Szymon Nowicki: - Rozumiem go i popieram jego postawę. To święty kapłan. Znam go i wiem, że ma swoje zasady. Zapewne wzburzyło go to, że rodzina filmuje uroczystość, mimo iż już wcześniej poprosił o niefilmowanie ceremonii.

Zdaniem księdza nie chodziło o pieniądze, tak jak to przedstawia rodzina, która brała udział w uroczystości?

Ks. Szymon Nowicki: - Absolutnie nie. To ksiądz, który słynie z tego, że pomaga innym i nie liczą się dla niego rzeczy materialne. Zupełnie nie wiem, jak można go o to oskarżać! Liczy się dla niego świętość liturgii, zawsze bardzo zwraca na to uwagę, dlatego ma twarde zasady.

W takim razie nie dziwi Księdza gremialna obrona swojego proboszcza przez parafian?

Ks. Szymon Nowicki: - Zupełnie nie. Przyłączam się do tego głosu.

Wiele osób zarzucało nam, że opisaliśmy zdarzenie, do którego doszło na Wildzie. Ksiądz też uważa, że nie należało pisać?

Ks. Szymon Nowicki: - Nie, nie uważam. Z drugiej strony każdy taki tekst jest odbierany jako nagonka na Kościół. Rozumiem, że dziennikarze opisują zjawiska, które mają miejsce w naszej rzeczywistości. Nawet jeśli tekst jest takim opisem, jest odbierany jako szkalowanie Kościoła. Niestety taką mamy teraz atmosferę.

Rozmawiała Karolina Koziolek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Klara
22 marca 2012, 14:21, lajkonik:

kościoł (mowie o budynku) jest nasz wszystkich - wiernych i DLA NAS !!! . to jest nasz dom boży. zawsze mnie tak uczono. a nie prywatny folwark księży !!!!! i jak tu się nie dziwić, ze ludzie odwracają się od kościoła. moje dziecko, moja uroczystość i mam prawo robić zdjecia fotograficzne czy filmowe. ksiz nie ma prawa mi tego zrobić. chyba zapominaja, ze oni są dla nas , a nie my dla nich.

Chrzest dla babci i dziadka i reszty rodziny... wszystko trzeba dobrze utrwalić, bo potem rodzinki nie uraczysz, chyba, że przy okazji następnego sakramentu tj. Pierwszej i ostatniej Komunii świętej. Wielka impreza a po... dziecko w klasie piątej mówi, że ostatni raz u spowiedzi było przed pierwszą Komunią. Niejednokrotnie ostatni udział we Mszy św. w tzw. Białym Tygodniu. Wszystko postawione na głowie. Dzisiaj ludziom wszystko się należy. I słychać tylko ja, moje, dla mnie... O wszystko złe najprościej obwinić księży i Kościół.

p
parafianka
jestem byłą parafianką tegoź koscioła,ten ksiądz to dobry człowiek...ma swoje zasady owszem-ale wystarczy sie dostosowac do nich
b
bgh58
Oj Księże, to ostatnie zdanie niestety mija się z prawdą. "Głos" nie opisał tylko zdarzenia, "Głos Wielkopolski" przytoczył nieprawdziwą ocenę ks. Węcławskiego opowiedzianą przez rodzinę chrzczonego dziecka. A to jest różnica znaczna niż tylko opisać. Może opiszmy zatem głos jednej księdza parafianki, która ma o księdzu swoje subiektywne bardzo złe zdanie: ks. Nowicki jest taki a taki. Potem się ksiądz z tego wytłumaczy na łamach "otwartego" pisma jakim jest "Głos Wielkopolski", dobrze? No to co, opisujemy?
e
ech
Wcale mnie to nie dziwi, że nie wiesz za dużo. Polecam zajrzenie do tekstów źródłowych - to znacznie lepsze niż gadać głupoty.
W
W5
A Chrystus powiedzial "Kto uwierzy i ochrzci sie" a nie kogo ochrzcza. To ma byc swiadomy wybor, a nie nabijanie kasy.
Sprzedawanie odpustow, czysciec itd itp... oj wiele KK zrobil dla kasy, a malo dla zbawienia.
z
zgaga
Ja zacisnalbym zeby i pozwolil, by ceremonia chrzcielna dobrnela do konca, a potem ewentualnie zwrocilbym uwage na jakies nieprawidlowosci i mial nauczke na przyszlosc, by pewne sprawy akcentowac w przygotowaniu rodziny przed chrztem. Ale przerywanie ceremonii to jakas histeria i w moim odczuciu wyraz braku szacunku dla liturgii. Ewentualnie poprosilbym fotografow by tak nachalnie nie robili zdjec.
j
ja
Chyba dali Muz za mało i ini na tyle Sakramentu Świętego wystarczyło... niczym w necie - nie zapłacisz to ino tyle...
k
keeper
Pierwsze słyszę żeby ksiądz był dla boga , tylko w Toruniu takie katechizmy sprzedają :/
e
ech
"moje dziecko, moja uroczystość i mam prawo robić zdjecia fotograficzne czy filmowe."

Kilka uwag:
a) zdanie rozpoczynamy wielką literą,
b) chrzest to nie uroczystość,
c) ksiądz nie jest dla ludzi, jest dla Boga.

Polecam zapoznanie się z literaturą rzeczową tj. katechizmem Kościoła Katolickiego oraz słownikiem ortograficznym.
u
uma
jesteśmy nawzajem dla siebie - mamy współpracować, czerpać z tego, co jest nam dawane, ale i pomagać w miarę możliwości kapłanom w ich posłudze
i tak, "kościoł (mowie o budynku) jest nasz wszystkich", ale w tym i księży - no chyba, że nie uważasz ich ani za wierzących, ani za ludzi. oni są "gospodarzami" Domu Bożego
a "prywatny folwark" to z kościoła robią ludzie, którzy myślą, że zawsze im wszystko wolno - "bo tak i koniec!" - tak jak Ty
ktoś musi całość nadzorować, bo inaczej będzie straszny bałagan. w Kościele funkcję tą pełnią kapłani. jakoś nigdy i nigdzie wierni nie mieli z tym problemu - tylko współcześnie jakoś tak wszystkiego się czepiamy...
i nie chodzi o prawo - chodzi o kulturę osobistą i wyraz dobrej woli, której niestety coraz częściej nam brak...
N
NIKA
Ludzie z robią sobie show i nawet nie przeszkadza im fakt ,że miejscem jest kościół. Dla ludzi coraz mniej ważna jest doniosłość uroczystości , powaga takiej uroczystości.
Polakom brak kultury i brak głębszej wiary katolickiej .
l
lajkonik
kościoł (mowie o budynku) jest nasz wszystkich - wiernych i DLA NAS !!! . to jest nasz dom boży. zawsze mnie tak uczono. a nie prywatny folwark księży !!!!! i jak tu się nie dziwić, ze ludzie odwracają się od kościoła. moje dziecko, moja uroczystość i mam prawo robić zdjecia fotograficzne czy filmowe. ksiz nie ma prawa mi tego zrobić. chyba zapominaja, ze oni są dla nas , a nie my dla nich.
l
lajkonik
kościoł (mowie o budynku) jest nasz wszystkich - wiernych i DLA NAS !!! . to jest nasz dom boży. zawsze mnie tak uczono. a nie prywatny folwark księży !!!!! i jak tu się nie dziwić, ze ludzie odwracają się od kościoła. moje dziecko, moja uroczystość i mam prawo robić zdjecia fotograficzne czy filmowe. ksiz nie ma prawa mi tego zrobić. chyba zapominaja, ze oni są dla nas , a nie my dla nich.
a
apostata
skorzystajcie z usługi apostazji. Warto. Adolf Hitler nie skorzystał, a ponieważ został ochrzczony, zaś kościół nie ośmielił się go ekskomunikować, musiał biedak do końca swoich dni pozostać KATOLIKIEM. Chcecie mieć go za brata w wierze?
w
www.nawroc-sie.pl
Kultura to pojęcie bardzo wieloznaczne, które każdy interpretuje jak mu się podoba
nawroc-sie.pl
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie