Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka Filipa Springera w finale nagrody im. Kapuścińskiego

RED
"Trębacz z Tembisy" Wojciecha Jagielskiego i "Zaczyn" Filipa Springera znalazły się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki obok "Masakry w El Mozote" Marka Dannera, "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" Elisabeth Asbrink oraz "Zawsze piękne" Katherine Boo.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki obchodzi w tym roku pięciolecie swojego istnienia. Jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.

Pierwszy czarny prezydent RPA, kibic piłkarski z Johannesburga, który wynalazł wuwuzele i dziennikarz z małego europejskiego kraju to bohaterowie nominowanej do nagrody książki Wojciecha Jagielskiego "Trębacz z Tembisy" (Znak).

Wszystkich ich łączy poświęcenie życia dla swojej pasji. „Trębacz z Tembisy” jest dopełnieniem poprzedniej książki Wojciecha Jagielskiego „Wypalanie traw”, w której wieloletni korespondent mediów w RPA, przyglądał się przede wszystkim kulturze białych mieszkańców kraju. W najnowszej książce reporter pokazuje czarne oblicze Republiki Południowej Afryki i proces obalania segregacyjnego porządku. Głównym bohaterem książki jest jednak Nelson Mandela.

Idealistyczni wizjonerzy, którzy chcieli naprawić świat i wierzyli, że ludzie są z natury dobrzy - taki obraz małżeństwa Oskara i Zofii Hansenów, pary polskich architektów wyłania się z kolejnej nominowanej do nagrody książki "Zaczyn" Filipa Springera (Karakter, Muzeum Sztuki Nowoczesnej).

Hansenowie wypracowali wspólnie koncepcję architektonicznej Formy Otwartej, która rozwinęli w pomysł reformy całego państwa polegający na decentralizacji i dopasowania go do potrzeb poszczególnych obywateli. W praktyce jednak ich pomysły, a zwłaszcza ich realizacja w warunkach PRL-owskich niedoborów, nie sprawdziły się, co potwierdzają opinie mieszkańców zaprojektowanego przez nich długiego na 1800 m zygzakowatego budynku na warszawskim Przyczółku Grochowskim.

Jury nagrody jest rotacyjne - w tym roku przewodniczy mu Maciej Zaremba-Bielawski, szwedzki dziennikarz polskiego pochodzenia, autor m.in. książki "Higieniści". W jury zasiadają poza nim Elżbieta Sawicka, Iwona Smolka, Olga Stanisławska i Piotr Mitzner. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko. Laureata poznamy 23 maja podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a nagrodą w wysokości 15 tys. zł zostanie uhonorowany autor najlepszego przekładu.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski