Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka za worek śmieci. Ogólnopolska akcja sprzątania ponownie w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
W celu wzięcia udziału w akcji „Książka za worek śmieci” w Poznaniu i otrzymania darmowej książki, należy najpierw zgłosić swój udział poprzez formularz rejestracyjny. Książki zarezerwowane będą dla pierwszych 50 osób. Kolejne osoby mogą dołączyć do akcji, ale bez gwarancji otrzymania książki.
W celu wzięcia udziału w akcji „Książka za worek śmieci” w Poznaniu i otrzymania darmowej książki, należy najpierw zgłosić swój udział poprzez formularz rejestracyjny. Książki zarezerwowane będą dla pierwszych 50 osób. Kolejne osoby mogą dołączyć do akcji, ale bez gwarancji otrzymania książki. Daniel Cetlicer
W sobotę, 17 września w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji społecznej pt. „Książka za worek śmieci”. Na uczestników wydarzenia w Poznaniu czeka 50 książek, a w całej Polsce - aż 1000. Akcji w Poznaniu towarzyszyć będzie zbiórka elektrośmieci.

Spis treści

Książka za śmieci: Jak przyłączyć się do akcji w Poznaniu

W celu wzięcia udziału w akcji „Książka za worek śmieci” w Poznaniu i otrzymania darmowej książki, należy najpierw zgłosić swój udział poprzez formularz rejestracyjny. Książki zarezerwowane będą dla pierwszych 50 osób. Kolejne osoby mogą dołączyć do akcji, ale bez gwarancji otrzymania książki.

Rejestracja trwa do 15 września. Uczestnikami wydarzenia mogą być osoby dorosłe. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla nich przeznaczono dodatkową pulę książek.

Link do formularza rejestracyjnego znajdziesz klikając TUTAJ.

Gdzie zaplanowano sprzątanie w Poznaniu?

W Poznaniu będzie sprzątany teren w otoczeniu jeziora Rusałka. Początek w sobotę, 17 września o godz. 10 na ulicy Botanicznej, przed wiaduktem.

W miejscu zbiórki, na uczestników wydarzenia będą czekać koordynatorzy. Oprócz książek wręczą każdemu rękawice oraz worki, niezbędne do sprzątania w terenie.

Zbiórka elektoodpadów

Oprócz akcji sprzątania, w Poznaniu odbędzie się zbiórka odpadów elektronicznych, elektrycznych i baterii.

- Elektrośmieci będziemy przyjmować od zarejestrowanych uczestników akcji oraz od wszystkich tych, którzy w miejsce zbiórki uczestników przyniosą zalegający w domach zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Będziemy zbierać zarówno zużyte baterie, zepsute klawiatury, telefony, jak i odpady wielkogabarytowe, na przykład pralki czy nienadające się do naprawy lodówki. Dzięki współpracy z organizacją odzysku ASEKOL PL S.A, wszystkie zebrane elektrośmieci trafią do recyklingu. Dla osób, które oddadzą elektrośmieci przygotowaliśmy upominek – praktyczny worek na plecy

- mówi Anna Jaklewicz, organizatorka wydarzenia.

Sprzątanie Poznania pomaga zorganizować Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania. O odbiór śmieci zebranych podczas akcji zadba Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu Sp. z o.o.

Akcja ogólnopolska

Poza Poznaniem, swoje miasta sprzątać będą także mieszkańcy: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Katowic, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Olsztyna, Białegostoku, Opola, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego i Kielc.

Pierwsze edycja Książki za worek śmieci odbyła się w 2019 r. Jej organizatorką od początku jest Anna Jaklewicz, archeolożka, podróżniczka i edukatorka.

- Akcja odbywa się tam, gdzie jest taka potrzeba oraz gdzie znajdę partnerów chętnych do współpracy. Podczas lokalnych wydarzeń sprzątaliśmy już m.in. Gryfino w trakcie Festiwalu Podróży i Przygody Włóczykij, Ełk w czasie festiwalu Będzie Czytane, brzegi Olzy podczas cieszyńskiego Święta Herbaty czy okolice Ińska w ramach festiwalu Off Travelers

- mówi pomysłodawczyni akcji.

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski