Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księża sprzeciwiali się pochówkowi Juliusza Paetza w katedrze i zakazano im wypowiedzi w mediach. Teraz abp Gądecki zdjął swój zakaz

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Ksiądz Adam Pawłowski
Ksiądz Adam Pawłowski Waldemar Wylegalski
Księża Adam Pawłowski oraz Daniel Wachowiak mogą ponownie wypowiadać się w mediach oraz na portalach społecznościowych. Obaj duchowni poinformowali, że arcybiskup Stanisław Gądecki zdjął z nich zakaz wypowiadania się w mediach, który sam nałożył na nich kilka miesięcy wcześniej po tym, jak księża sprzeciwili się pochówkowi abp. Juliusza Paetza w poznańskiej katedrze.

Przypomnijmy, że zmarły w połowie listopada 2019 roku abp Juliusz Paetz miał być pochowany w katedrze mimo molestowania poznańskich kleryków i księży. Decyzja o pochówku w katedrze obowiązywała jeszcze kilkanaście godzin przed pogrzebem, ale w nocy miała zostać zmieniona przez abpa Stanisława Gądeckiego. Wpłynąć na to miał apel naukowców, księży i kolejnych osób związanych z Kościołem. Ostatecznie w poniedziałek rano, po zamkniętej mszy świętej w katedrze Juliusz Paetz został pochowany na małym cmentarzu na Starołęce.

Czytaj też: Kuria zamyka usta księżom, bo nie chcieli pochówku abp. Paetza w katedrze. "Traktuje się nas jak osły"

Pod apelem podpisali się także trzej duchowni - ks. Adam Pawłowski (proboszcz parafii pw. św. Marcelina w Rogalinie), ks. Daniel Wachowiak (proboszcz parafii p.w. NMP w Piłce) oraz ks. Marcin Węcławski (proboszcz parafii pw. Maryi Królowej na poznańskiej Wildzie). Dwaj pierwsi niedługo po tym zostali wezwani do poznańskiej Kurii, gdzie wręczono im dekrety (nie otrzymał go ks. Węcławski, ponieważ nie jest aktywny w mediach społecznościowych i niechętnie rozmawia z dziennikarzami).

- Nasi koledzy otrzymali zakaz wypowiadania się w mediach, a także komentowania spraw związanych z Kościołem na Facebooku czy Twitterze. Mogą jedynie informować o bieżącej działalności duszpasterskiej, czy życiu parafii - tłumaczył nam jeden z poznańskich duchownych.

W wielkanocny poniedziałek obaj duchowni poinformowali jednak, że zakaz został zniesiony. "Chrystus zmartwychwstał. Alleluja! Zakaz medialny zdjęty dzisiaj przez Księdza Arcybiskupa. Pozdrawiam z Serca Puszczy Noteckiej" - napisał na Twitterze ksiądz Daniel Wachowiak.

Z kolei ksiądz Adam Pawłowski napisał na Facebooku: "Przed chwilą dzwonił do mnie ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki z Dobrą Nowiną. Jezus Zmartwychwstał i że zdejmuje ze mnie zakaz wypowiedzi medialnych. Zakaz nie obejmował wypowiedzi dotyczących parafii i duszpasterstwa. Alleluja! Zmartwychwstałem medialnie! ps. Podobnie ks. Daniel Wachowiak."

Abp Juliusz Paetz został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Antoniego Padewskiego na poznańskiej Starołęce. Tam spoczywa również jego brat.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Pogrzeb abp. Juliusza Paetza na Starołęce w Poznaniu. W kate...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski