Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księża w Poznaniu rozpoczynają walkę z klubami nocnymi i prezerwatywami

Błażej Dąbkowski
Młodzi ludzie po wizytach w klubach go-go mają, zdaniem księży, problemy duchowe
Młodzi ludzie po wizytach w klubach go-go mają, zdaniem księży, problemy duchowe Fot. Archiwum Polskapresse
Duszpasterze akademiccy w Poznaniu zamierzają skończyć z "moralnym rozpasaniem" poznańskich studentów. I zapowiadają walkę o rząd młodych dusz z klubami go-go oraz automatami, w których można kupić prezerwatywy.

Ksiądz Jacek Rogalski, prowadzący Duszpasterstwo Akademickie św. Rocha w Poznaniu, podkreśla zdecydowanie: - To nie są tylko kluby ze striptizem, tylko forma upodlenia ludzi. - Wiem, że ludzie, szczególnie młodzi po wizytach w takich lokalach lub mający kontakty z prostytutkami mają problemy duchowe - dodaje.

Według księdza, kluby to jedynie wierzchołek góry lodowej, a niebezpieczeństwa czyhają na studentów nawet w akademikach. W niektórych z nich zamontowano bowiem automaty z prezerwatywami.

- Jeśli stawia się je obok automatów z chlebem i słodyczami, a brakuje choćby z książkami, to jak tu nie odnieść wrażenia, że wszystko sprowadza się do bazowania na najniższych instynktach i traktowania studentów jak zwierzęta? - pyta duchowny. Księża podkreślają, że mają już swój plan na walkę z klubami i środkami antykoncepcyjnymi. Jest prosty - chcą studentów przekonać do Kościoła i odrzucenia łatwego seksu jak najciekawszą ofertą zajęć w duszpasterstwach akademickich. Bezpłatne kursy tańca, wspólne gotowanie, projekcje filmów, wyjazdy zagraniczne, a nawet spotkania z egzorcystami. To wszystko ma zwiększyć zainteresowanie życiem Kościoła.

- Po raz kolejny ruszy u nas kurs tańca towarzyskiego, mamy salę gimnastyczną, na której można grać w siatkówkę czy koszykówkę, są także konsultacje z psychologiem. Być może jeszcze jesienią rozpoczniemy bezpłatne kursy języków obcych hiszpańskiego i angielskiego - zachęca ks. Artur Rzepecki z Salezjańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Don Bosco".

Taneczne zajęcia rozpoczną się już 15 października. Jak tłumaczy salezjanin, wszyscy, którzy zdecydują się na udział, będą podzieleni na dwie grupy. - Tak, by możliwość skorzystania z zajęć miały zarówno osoby początkujące, jak i te, które tańczyły w roku ubiegłym - mówi ks. Rzepecki. U św. Rocha pomysły są bardziej egzotyczne, bo związane z... cytrusami.

- Będziemy wspólnie wyciskać sok, a następnie, popijając go, dyskutować. Wspólna praca, sprzątanie, gotowanie zawsze zbliża ludzi - opowiada duchowny. W planach jest również spotkanie z jednym z doświadczonych poznańskich egzorcystów. Wyjazdy zagraniczne zamiast nocnych szaleństw w klubach? Te są możliwe u franciszkanów, w duszpasterstwie akademickim "Plus". W ubiegłym roku jego członkowie, by uczcić beatyfikację Jana Pawła II, wybrali się w spontaniczną podróż do Rzymu.

- Działa u nas grupa filmowa i teatralna, która wystawiła pantomimę we Włoszech - tłumaczy o. Leonard Bielecki, duszpasterz.
- Organa kościelne nie są generalnie nastawione na marketing, więc inicjatywa, by walczyć z klubami i prezerwatywami ofertą kulturalną i duchową, jest ciekawa. Wprost diagnozują przeciwnika, proponując alternatywę. Jednak student może zachować się tak jak w supermarkecie, czyli wybrać się na kurs tańca, a następnie do klubu nocnego - komentuje dr Przemysław Nosal, socjolog.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski